Literárně–dramatický festival Děti, čtěte! otevře své brány pro děti i rodiče

motiv_kluk_konik_grey
Česká kniha pro děti před sebou nemá příliš optimistickou budoucnost. Dětských čtenářů ubývá každoročně více, než bychom si přáli. Festival Děti, čtěte! má za cíl podporovat čtenářství už od nejútlejšího věku…

Pod záštitou paní Livie Klausové, manželky prezidenta České republiky, pana Jiřího Bessera, ministra kultury, a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a za podpory Královské kanonie premonstrátů na Strahově pořádá nakladatelství Meander a Památník národního písemnictví výstavu knih a originálů ilustrací Děti, čtěte! – v krajinách fantazie.

Vernisáž výstavy proběhne 3. června 2011 od 10 hodin v Malé vástavní síni Památníku národního písemnictví a potrvá až do 17. června 2011.
Zahájení výstavy je doprovázeno festivalovými dny plnými hraní, čtení, divadla a hudby konaného ve dnech 3. -4. června 2011 v Památníku národního písemnictví v Praze na Strahovském nádvoří.

Úkol tohoto literárně – dramatického festivalu není jednoduchý. Protože dětských čtenářů ubývá, je nutné začínat u těch nejmenších a ukazovat jim, že spolu s literaturou by ztratily kus svého lidství, kultivovaného knihou po tisíciletí. A tím i kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás – svou fantazii.
17 nakladatelů připravilo na festival Děti, čtěte to nejlepší ze své tvorby pro děti. Z nakladatelů je to Meander, Mladá fronta, Paseka, Brio, Portál, Argo, Dybbuk, Havran, Labyrint, Maťa, Petr Prchal, Popokatepetl, Práh, Thyrsus, Torst, Baobab a Arbor Vitae.

Program festivalu Děti, čtěte!

Vzhledem k tomu, že program je skutečně velice nabitý, tady je menší výběr toho, co vás čeká.

Pátek 3. června 2011
Sál Boženy Němcové
10 hodin – slavnostní zahájení festivalu a vernisáž výstavy knih a originálů ilustrací
11 hodin – Daniela Krolupperová, autorské čtení ukázek z knihy Zákeřné keře. Pohádka o víle Vincencii, kterou zlý čaroděj Rulík Zlomocný zaklel jedovatým věncem. Vhodné pro děti od 4 let, Pořádá nakladatelství Portál.
12 hodin – VOŠ herecká připravila pro děti od 3 let pohádky Miloše Macourka. S dětmi nastudovala Marta Hrachovinová.
13 hodin – Barokní opera bratří Formanů. Filmový záznam slavné inscenace divadla Bratří Formanů, vhodné pro děti od 5 let. Pořádá nakladatelství Meander.
14 hodin – Radek Malý/Kam až smí smích. Hravé čtení toho nejlepšího z dětské poezie představí autor, Radek Malý. Čtení uvedou děti s představením pohádek Václava Čtvrtka. Vhodné pro děti od 5 let, pořádá nakladatelství Meander spolu s Městskou knihovnou Nová Včelnice.
15 hodin – Magdalena Wagnerová/Krys veliký. Autorské čtení o hrdinném krysím samci, který se vydá na pomoc svým krysím přátelům. Pořádá nakladatelství Dybbuk, vhodné pro děti od 6 let.
17 hodin – Markéta Baňková čte ze své nové knihy Straka v říši entropie. Tato kniha byla oceněna letošní Magnesií Literou. Pořádá nakladatelství Petr Prchal, vhodné pro děti od 8 let.
18 hodin – Křest knihy Krajiny Františka Hrubína. Knižní novinku představí editorka této knihy Jana Čeňková. Vhodné pro děti od 12 let.

Malé nádvoří/Hlavní pódium
10 hodin – Daniela Krolupperová bude číst a besedovat s návštěvníky nad knihou z nakladatelství Mladá fronta – Já se nechtěl stěhovat!Knížka je příběhem malého chlapce, který se přestěhoval do velkého města, hledá si kamarády a musí obstát ve zkoušce školní šikany. Po skončení následuje autogramiáda, vhodné pro děti od 6 let.
15 hodin – Buchty a loutky/O třech prasátkách. Pohádkové představení pro děti od 3 let o tom, jak to vlastně s těmi třemi prasátky bylo…
17 hodin – Veronika Palečková ve výtvarné dílně s knížkou Kdo je kdo? Aneb cesta, cestička…Příběh o panáčkovi, který touží poznat svět a zároveň pátrá po své identitě. Pořádá nakladatelství Popokatepetl, vhodné pro děti 5-10 let.

Malé nádvoří/Menší scény
11 hodin – Čtení s Městskou knihovnou. Knihovníci z Domu čtení zodpoví dětem na otázky, k čemu je dobré číst, co je to Dům čtení apod. Vhodné pro děti od 8 let.
15 hodin – Anna Neborová, uznávaná ilustrátorka knihy Kam až smí smích se představí v dílničce s kolážemi. Pořádá nakladatelství Meander, vhodné pro děti od 5 let.

Sobota 4. června 2011
Sál Boženy Němcové
10 hodin – Daniela Fisherová čte ze své knihy Kouzelná lampa, která obsahuje třináct arabských pohádek ze sbírky Tisíce a jedné noci. Pořádá nakladatelství Mladá fronta, vhodné pro rodiče a děti od 3 let.
11 hodin – Pavel Hrnčíř bude číst z knihy Mámo, táto, pojďte si hrát na balón!, která vypráví příběh jedné mimořádně potrhlé rodiny, jež si pořád a všude hraje. Pořádá nakladatelství Portál, vhodné pro děti od 4 let.
12 hodin – J.G.Mann a Lucie Raškovová čtou z knihy Ještěrka na štěrku. Knížka plná rýmovaček a básniček. Pořádá nakladatelství Thyrsus, vhodné pro děti od 3 let.
13 hodin – Ondřej Cald/Play Grimms! Literární dílna, ve které se děti pokusí zrekonstruovat nejznámější příběhy bratří Grimmů. Pořádá nakladatelství Brio, vhodné pro děti od 8 let.
18 hodin – autorské čtení Ivana M. Jirouse, autora knih Velikonoční pohádka a Magor dětem a Vratislava Brabence, autora knihy Všude je střed světa. Pořádá nakladatelství Meander, vhodné pro děti od 6 let.

Malé nádvoří/Hlavní pódium
11 hodin – divadlo Ančí a Fančí představí příběh O Horymírovi a Šemíkovi. Interaktivní loutkově-činoherní představení, které je vhodné pro děti od 4 let.
13 hodin – divadlo Ančí a Fančí zahraje klasickou pohádku z dílny Hanse Christiana Andersena O princezně na hrášku. Pro děti od 4 let.
14 hodin – Miloš Kratochvíl představí svou knihu Hloupežníci. Jedná se o autorské čtení a besedu nad novou knížkou určenou pro tzv. druhé čtení vyprávějící o tom, co se všechno může stát, když člověk lže. Po akci následuje autogramiáda, vhodné pro děti od 6 let.
15 hodin – Milan Hugo Forman čte povídky a pohádky moravského naivního malíře Aloise Mikulky. Vhodné pro děti od 5 let.

Po celou dobu festivalu bude probíhat v prostoru před Malou výstavní síní Čtení pro nejmenší v babiččině a dědečkově postýlce.

 
Pokud by nepřálo počasí, všechna venkovní představení se přesunou z Malého nádvoří do Sálu Boženy Němcové, čtení s dílnami do knihovny.

Při workshopech se dětem budou věnovat studenti gymnázia Jana Keplera, gymnázia Porg a VOŠ Václava Hollara.

 
Vstupné
Děti zaplatí 30 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné vstupné je 120 Kč.

Informace můžete nalézt také na stránkách Památníku národního písemnictví a na stránkách nakladatelství Meander.

Doporučení:
Share

Napsat komentář