Nakladatel: Dokořán

Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 600 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřujeme na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snažíme se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.
Tituly pečlivě posuzujeme, zadáváme renomovaným a odborně zdatným překladatelům, jazykově vybaveným redaktorům, spolupracujeme se špičkovými grafiky a tiskárnami. Díky tomu jsme si získali pověst kvalitního nakladatelství. Úroveň naší produkce nám přinesla řadu ocenění.
Mezi naše hlavní autory patří z českých například Václav Cílek a Ludvík Vaculík, ze zahraničních pak John D. Barrow, Jeremy Clarkson, Michio Kaku, Stephen Hawking, Mario Livio, Simon Schama či Mariusz Szczygieł.
Populárně-naučné publikace pro širokou veřejnost z oblasti společenských i přírodních věd vydáváme v řadách Aliter, Zip a Zlom, odborné publikace zaměřené na akademické publikum pak v řadě Bod.
Na mnoha projektech spolupracujeme s řadou výzkumných institucí: Filozofická fakulta UK, Fakulta sociálních věd UK, Filozofická fakulta ZČU, CEVRO Institut a další. Od roku 2010 vydáváme část produkce i v elektronické podobě (e-knihy).
To vše by nebylo možné nebýt přízně čtenářů, kterým tímto děkujeme za slova pochvaly i povzbuzení, ale i za kritické připomínky, které si bereme k srdci.
Náš základní přístup k nakladatelské činnosti lze stručně vyjádřit heslem:
OTEVŘENO NOVÝM MYŠLENKÁM
dokoran.cz
Dokořán - Nejnovější knihy
Dokořán - Související články
Dávno jsou pryč časy renesančních vědců, jako byl Leonardo da Vinci či Gottfried Leibniz, kteří měli nastudované veškeré západní vědecké poznání svých dnů. Dnes vědci jen stěží drží krok s výzkumem ve své úzce specializované disciplíně. Přesto ale někteří z nich nachází čas, aby zkusili shrnout, čím se zabývá dnešní fyzika. Dvě takové úspěšné knihy
Na hranici mezi Kokořínskem a Českým středohořím stojí hora, v jejímž stínu se již v pravěku seskupovali obyvatelé a vytvářeli tak první sídliště. Jaká krajina horu obklopuje nyní? Jaký má za sebou geologický vývoj? A najdou se nějaké zvláštnosti a zajímavosti?
Dnešní tipy vám pomohou postavit se náročným životním výzvám, jako jsou nejrůznější druhy krizí (např. blackout či epidemie), drsné podmínky v divočině nebo souboj s vážnou nemocí.
Dnes poodhalíme roušku fyzikálních zákonů a zjistíme zákulisí vývoje. Jak v něm fungují inovace dnes a jak tomu bylo v minulosti? Jsme blízko dalších objevů ve fyzice? Kolik neznámých kolem fungování světa vědcům ještě zbývá? Blížíme se alespoň trošku k odkrytí všech tajemství?
Každý z nás si někdy všimne vlastního stínu a všichni také známe úsloví „překročit vlastní stín.“ Nezastupitelnou roli mají stíny především v umění, avšak kniha kunsthistorika W. Vaughana nám ukazuje, že chápání stínu není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát.