Rubrika: Reportáže

Protagonisté Ohnivýho kuřete pokřtili vietnamskou kuchařku

vietnamska-kuchyne-nahled

Divákům už se nemusí sbíhat sliny nad pokrmy, jimiž jsou provoněny epizody seriálu Ohnivý kuře. Pokud vás baví český sitcom z gastronomického prostředí, bude vás bavit i kuchařka, kterou se rozhodl sepsat a v Paláci knih Luxor pokřtít Viet Anh Doan.

Islámský stát

ondrej-beranek-uvod

Fenomén Islámský stát je v posledních letech přítomen dennodenně ve všech médiích, a to hovoří-li se o teroristických činech, bojích na Blízkém východě nebo o zahraniční politice jiných zemí ve vztahu k tamějším státním útvarům.

Zapomenuté království

finkelstein-uvod

Historiky a archeology dosud poněkud opomíjenému severnímu izraelskému království se dostává pozornosti díky profesoru Israelu Finkelsteinovi a jeho knize Zapomenuté království. Archeologie a dějiny severního Izraele, kterou v překladu Marie Čapkové vydává nakladatelství Vyšehrad. Kniha získala prestižní cenu Delalande-Guérineau Prize, od 19. století každý druhý rok udílenou za mimořádný přínos orientalistice.

Michel Faber představil Praze nový příběh lásky a víry

faber-nahledovy

Českým čtenářům se Michel Faber dostal do povědomí prostřednictvím historického románu Kvítek karmínový a bílý či sci-fi Pod kůží. Do podzimní Prahy přijel představit knihu, která se od dvou zmíněných podstatně liší.

Postřižiny střižené do CD účesu

postriziny-cd-uvod

Do atmosféry prvorepublikových dobrých časů, v nichž „se starosti točí hlavně kolem kvality jídla a délky vlasů a sukní“, lze se přenést prostřednictvím právě vydané audioknihy Bohumil Hrabal: Postřižiny.

Fenomén druhá republika a Židé

uvod

Doba od podepsání Mnichovské dohody 29. 9. 1938 do zřízení autonomního Protektorátu Čechy a Morava 16. 2. 1939 přinesla nejen okleštění českého území, ale také krizi demokracie a rozklad morálních hodnot. Jedním z atributů doby byla perzekuce židovské menšiny a její vytěsňování z veřejného života. K tomuto jevu se vztahuje publikace Rozklad židovského života. 167 dní druhé republiky.

Pád nebes se může jevit jako detektivka

messner-nahled

Kniha Pád nebes (vydaná nakladatelstvím Jota) se v uplynulých dnech připojila k dalším v Čechách publikovaným překladům próz světoznámého italského horolezce Reinholda Messnera. Její prezentace proběhla v pátek 25. listopadu 2016 v Café Paláce knih Neoluxor.

… není čas na iluze

uvod

Publicista, reportér a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček vydává v Knižním klubu po předcházejících třech titulech titul čtvrtý, publikaci Blízký východ na propastí.

Kniha, která má být čtena

suchy-hvizdala-debata

Ke dvěma knihám rozhovorů, které s Jiřím Suchým připravil Karel Hvížďala a které v odstupu dvaceti let vyšly nejprve samostatně a posléze pak společně pod titulem Fenomén Jiří Suchý, přibyla kniha třetí. Karel Hvížďala tentokrát pro knihu-rozhovor, vzniklou u příležitosti umělcových pětaosmdesátin, zvolil název Legenda Suchý. Publikace byla představena na komorním setkání autorů a dalších hostů 11. listopadu v divadle Semafor.

Kde budeme za dvacet let? Tomáš Sedláček věští v nové knize

sedlacek-nahledovy

Mnohým z nás se asi po přičtení dvaceti let k současnému věku protočí panenky. Jak bude za dvacet lez vypadat život náš a našich blízkých? Autoři knihy 2036 to také rozhodně neměli lehké. Publikace Tomáše Sedláčka přináší zastřená, leč odvážná zamyšlení nad tím, jak by to v rozličných oborech naší společnosti mohlo vypadat za dvě dekády.