Rubrika: Čtení ke kávě

Základní kameny výuky prváka

Dankova_Zakladni kameny vyuky prvaka

ČÍST – PSÁT – POČÍTAT
je nejstarší metoda, jak se začínali lidé vzdělávat.

Růženka

Patricny_Ruzenka

Paní Tereza F. nafb. každý den vybírá z kalendáře jméno toho, kdo má svátek. Ptá se svých čtenářů, jestli znají nějakou literární postavu toho jména. A jestli je jejich oblíbená. Je to jednoduchý nápad, ale leckdy obtížný – třeba Teodor byl těžký…

Sedmý smysl – od dílu k dílu

Pacovska_Sedmy smysl

Je dopsán desátý díl ságy Sedmý smysl. „Kdy napíšete další?“ ptají se nejvěrnější fanoušci. Marně vrtím hlavou. Tohle není jako zamíchat bublaninu a upéct. Moji hrdinové už nepatří do dětského světa a o dospělých mě psát nebaví, a navíc to ani neumím.

Sloní noha

Beran_Sloni noha

Jedná se o směs písku, betonu, roztaveného jaderného paliva a dalších materiálů, které dříve tvořily reaktor. Poprvé se sloní noha objevila přibližně půl roku po výbuchu elektrárny. Útvary, jež lze v Černobylu nalézt, jsou i přes snižující se dávku radiace natolik nebezpečné, že stání v jejich blízkosti po dobu 180–300 sekund stačilo k získání smrtelné dávky radiace. Dnes je čas potřebný ke smrtelnému ozáření o poznání delší, ale stále by byl pobyt poblíž smrtelný.

Domů

Militka_Domu

Lidstvo se prý přemnožilo. Někdy máme pocit, že dobrých lidí je málo. Pokud člověk zůstane sám, je mu těžko, je osamělý a trpí nedostatkem něhy, lásky, pochopení…

A svěřuji se do péče otce

Korcova_A sveruji se do pece otce

Od našeho útlého dětství, veden heslem „Já, Váš táta a máma“ projevoval tatíček upřímnou snahu o nás pečovat, zejména když matka odjela na služební cestu a nebylo tedy zbytí. Tu nastávaly problémy. Snaha byla, šikovnost chyběla, trpělivost zrovna tak.

Láska ke stáří

Husek_Laska ke stari

Mladí nemyslí během života na stáří. Dojde k tomu až od určitého věku. Potom se jejich zájmy případ od případu moc neliší.

Počasí

Cechura_Pocasi

Počasí je věčné a stále nejběžnější konverzační téma. Mluví a píše se o něm nepřetržitě už od nepaměti. Má své vrtochy a některé jeho extrémy byly zaznamenány i v Bibli.

Tři ženské – knihy

Patricny_Tri zeny

Rád čtu – paměti, vzpomínky, ohlédnutí. Protože když se s někým seznámíte, tak to není tak, že vám bude hned vyprávět svůj příběh! V knize, to je holt něco jiného. Samozřejmě je to celé filtrované, co vás zajímá nejvíc, se zpravidla nedovíte a prostor pro kontrolní dotazy není. Ale i tak to stojí za to.

Přepážka č. 6

Raichl_Prepazka

V dobách, kdy jsem bydlel v nejmenovaném středočeském městě poblíž Prahy, končila návštěva místní pošty zpravidla hrůzyplným zážitkem. Nezřídka jsem tam tvrdnul i víc jak půl hodiny, než se vůbec začalo něco dít. Přestěhoval jsem se do hor, kde si není nač stěžovat, pošta funguje skvěle. Ovšem tíživé (a stále ještě celkem čerstvé) vzpomínky na předchozí traumata daly vzniknout následující lehce ztřeštěné povídce.