Rubrika: Čtení ke kávě

Říjen

Hana Militka_Rijen

Někdy se dějí věci mezi nebem a zemí, kterým zcela nerozumíme. Možná je to dobře. Trochu tajemna okoření náš racionální a přetechnizovaný život.

Kde matematika nestačí

Jiri Halberstat_Kde matematika nestaci

Povídka Kde matematika nestačí pochází z 80 povídek, které byly napsány pro mou manželku Květinu Halberštátovou. Píší se snadno, protože jsou skutečně ze života. Myslím si, že v době, kdy hodně lidí uvažuje hlavně prakticky, je velice málo místa pro cit. Proto píšu povídky, snažím se především dětem přiblížit umělecký přednes. Není to práce, ale poslání. Jde to pomalu, ale daří se to.

Čas zralých jablek

Stepan Neuwirth_Cas zralych jablek

Je to čas nastupujícího podzimu, čas barev zlata, ale také čas krvavých západů slunce a čas zralých jeřabin. Čas chladných rán, která přicházejí se třpytem rosy na trávě a na úžasných variantách pavoučích krajek.

Kritika

Daniel Cechura_Kritika

Můj otec, zarputilý negativista, měl na vše jednoduchou a stručnou odpověď: Ne. Mně vždy po přečtení nějakého mého dílka pokládal jednu otázku: Koho tím chceš ohromit? Nu, ohromit vlastně nechci nikoho. Mně stačí, že jsem tím ohromen sám.

O perech plnicích a sběratelské vášni

Vendula Brunhoferova_O perech plnicich a sberatelske vasni

Na nové koníčky není člověk nikdy starý. Moudré hlavy tvrdí, že základní hobby si osvojíme někdy v dětství až pubertě, ale nikdo nikomu nebrání rozšiřovat zájmové portfolio i později. A tak jsem se před dvěma lety dostala tak trochu náhodou k plnicím perům.

Září

Hana Militka_Zari

Je krásně. Září jako vymalované. Pravé babí léto. Člověku by se chtělo trošku litovat uplynulého léta, že už odchází. Jakmile se rozhlédneme kolem sebe v přírodě, všechno v nás zajásá: „Ještě pořád je krásně! Nic nekončí, život v plné síle pokračuje.“

S mořskou solí na víčkách

Stepan Neuwirth_S morskou soli na vickach

Od moře vál jemný vánek. Cítil ho na tváři, stejně jako vnímal první dotyky slunce; paprsky dopadaly na strmé skály ostrova Krk a bílou věž kostelíka nějaké vesničky na samém vrcholu kamenného masivu.

Erotický sen

Hana Militka_Eroticke sny

Bez lásky, bez vášně se nedá žít. Vlastně dá. Krásně. V klídku. Jenže pak je toho klidu asi už moc. Trošku bláznovství není na škodu. Život je pak veselejší. No, někdy i smutnější. Určitě však pestřejší. Proto stojí za to žít naplno.

Mezi opicemi

Daniel Cechura_Mezi opicemi

Všechno se mění. Mění se doba a měním se i já. Dříve milý a rozšafný tlouštík, libující si v konzumaci moků všech druhů a značek, dnes užvaněný a těžko snesitelný abstinent a nekuřák.

Noční rozkaz

Jiri Dittrich_Nocni rozkaz

Když padne noc, tma je to nejmenší, čeho by se měl člověk bát. Jakmile totiž slunce zmizí, začnou se probouzet oni.