Rubrika: Čtení ke kávě

Noční rozkaz

Jiri Dittrich_Nocni rozkaz

Když padne noc, tma je to nejmenší, čeho by se měl člověk bát. Jakmile totiž slunce zmizí, začnou se probouzet oni.

Srpen

Hana Militka_Srpen

Některé vzpomínky z dětství nikdy nevyblednou. Provázejí nás celý život. Ti, kterých se týkají, ani nemusí vědět, že pro nás některý okamžik tolik znamená. V tiché chvilce vzpomínání se takové zážitky samy přihlásí a zahřejí nás.

Místo u řeky

Stepan Neuwirth_Misto u reky

Stařec byl vysoký, hubený, ačkoliv šířka jeho ramen svědčila o atletickém mládí, a měl také mladistvé jméno – Jan. Volali na něj Jene, Honzo, Jeníku a on slyšel na každé z nich, ale pouze jeho malá vnučka ho mohla oslovit jménem, které těm ostatním bylo zapovězeno.

Erotická smršť

Hana Militka_Eroticka smrst

Život nás dokáže pěkně překvapit. Někdy mile, občas i svou horší stránkou. Kouzlo okamžiku v nás může zůstat po celý život. Erotika je úžasná záležitost. S ní život září jako duha všemi barvami, až oči přecházejí. Jen pozor na závrať…

Psaní a čtení

Daniel Cechura_Psani a cteni

Dnes trochu vybočím ze svého zajetého schématu a pojmu svůj příspěvek trochu vážněji. Proč vlastně píšu a koho tím chci ohromit? Tuto otázku mi neustále pokládá můj dvaadevadesátiletý předek, otec. Já odpověď znám. Jsem sebestředný narcis toužící po obyčejném lidském smíchu.

Červenec

Hana Militka_Cervenec

Červenec mi voní mořem, dálkou, cestováním. Mořskými plody, rybami, procházkami po břehu. Především koupáním v moři. Vzduchem prosyceným solí a mořskou vůní smíchanou se smokvemi, borovicemi, tymiánem. Původně asi pocházíme z moře. Od té doby, co jsme se ocitli na souši, nás pořád něco láká zpátky do průzračných vod.

Zelené dědictví

Stepan Neuwirth_Zelene dedictvi

Dívka byla vysoká, štíhlá, dlouhé zkadeřené vlasy jí padaly na ramena, hnědé oči zkoumavě pohlížely na obraz v zrcadle. Zelená košile s límcem staženým vázankou ozdobenou z paroží vyřezávanou broží s motivem jelení hlavy dala vyniknout ušlechtilé dívčí postavě.

Já, pes, děti a další zvířata

Eva Stibrova Dolejsova_Ja pes deti a dalsi zvirata

Milovala jsem zvířata od chvíle, kdy jsem rozum brala. V první třídě jsem týden večer co večer seděla v okně našeho paneláku a vyhlížela spolužačku, která slíbila, že mi dovede koně. Nepřivedla, což zanechalo v mé duši jizvu po dlouhá léta. Nakonec jsem na našich vyprosila alespoň andulku a pak psa. Pak jsem dospěla a porodila dvě dcery s mým genetickým zatížením. Měla jsem to dvojmo a dvojnásobně! Kruh se uzavřel. Vzhůru do zvěřince!

Zbavit se zlých snů

Zuzana Hartmanova_Zbavit se zlych snu

Nix je tvrdohlavá, impulzivní a vyniká v umění dělat si nepřátele. Nutno zmínit také její pomstychtivost – pokud ublížíte někomu, na kom jí záleží, pak všichni bohové s vámi. A to nejdůležitější na závěr: je to nekromantka.

Červen

Hana Militka_Cerven

Červen je nádherný měsíc. V květnu se všechno rodí, vzniká, červen už přináší první úrodu třešní, jahod. Nikdo si ani nevzpomene, jak nás trápila zima. Červen je plný naděje na dobrý život.