Rubrika: Čtení ke kávě

Únor

Hana Militka_Unor

V únoru je ještě zima v plné síle. Přesto se daří křehkým kvítkům sněženek proniknout spoustou namrzlého sněhu, vystaví své květy na slunci. Zdánlivá křehkost vyvíjí neuvěřitelnou odvahu a energii. Síla první lásky je stejně neuvěřitelná. Pozor však na mráz, ještě nenastalo ani předjaří.

V sevření zimy

Neuwirth_V sevreni zimy_freephotosbank

Už byli v dálce, uprostřed bílé plochy polí, pouhé černé body kráčející vstříc nažloutlým světlům vzdálené vesnice. Dva bratři – jeden vysoký, mohutný, a tu mohutnost podporoval ještě zimní kabát sahající pod kolena – druhý byl pravým opakem: nevysoká postava připomínala vedle bratrovy monumentálnosti štíhlý vrbový prut, který vyrostl v těsné blízkosti dubu.

Patálie se superschopnostmi

brezina-patalie-se-superschopnostmi

Noční výhled na blikající velkoměsto, déšť a strašlivé vnitřní pnutí způsobené nedostatkem duševní aktivity donutilo mě zaplnit šuplík ještě jednou povídkou. Povídka je to rozverná a věřím, že zažene pnutí i milému čtenáři.

Leden

hana-militka_leden

Nový rok vítáme radostně s velkými nadějemi na lepší život, který nás čeká. Nedávno jsem četla na netu prosbu – Milý roku 2017, nemusíš mi dát vůbec nic, jen mi, prosím tě, nikoho nevezmi. Přidávám se k této prosbě.

Dopis matce všech

stepan-neuwirth_dopis-matce-vsech

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry.

Vánoce

hana-militka_vanoce

Vánoce jsou zvláštní svátky. Všichni se chceme přitulit ke svým blízkým. Potřebujeme jejich teplo, jejich lásku. Jsme citliví. Možná podvědomí ví, že zima je jedno z nejtěžších období. Hrozí nemoci. Vyčerpání. S nadějí doufáme v jaro. Existuje čím dál víc lidí, kteří milují zimní sporty. Nespěchají do tepla. Lásku však potřebuje cítit každý.

Děda

marie-rejfova_deda

Někdy spolu žijí lidé s tak odlišnými charaktery, že je takřka nepochopitelné, jak dokáží celou tu dobu vydržet na hromádce. Co je k sobě váže? Zamilovanost většinou vyprchá v prvních měsících manželství a potom? Něco je musí držet pohromadě. Dumám nad tím vždy, když si vzpomenu na vztah mé babičky a dědy.

Jak se žije život

hana-militka_jak-se-zije-zivot

Jednoduše. Existuje pár pravidel, podle kterých je možné se orientovat.

Květinka

hana-militka_kvetinka

Věnováno Květině Halberštátové. Je moc dobře, když má člověk kolem sebe pár přátel. Nezáleží na množství, ale na kvalitě lidí. Přinášejí člověku do života radost, rozptýlení, dobré nápady, pomocnou ruku, pocit jistoty, naději. V těžkých dobách nejlíp poznáme, kdo je skutečný přítel. Nemusí být vždycky jen zle. Užívejme si existenci svých blízkých i v klidu.

Vánoční pecka

ivana-chribkova_vanocni-pecka

Neznám nikoho, koho by vánoční atmosféra, alespoň na chvíli nebo alespoň lehce, přes všechny skeptické poznámky o tom, že Ježíšek neexistuje a sobi nelítají, nešmrncla přes nos. Já jsem letos na začátku listopadu dostala takovou vánoční pecku, že se z ní možná nevzpamatuju už nikdy.