Rubrika: Čtení ke kávě

Manželské etudy

Marketa Harasimova_Manzelske etudy

Manželství Vlaďky a Rudy uvadá. Po manželské hádce odjíždí uražená Vlaďka trucovat na chalupu, místo uklidnění nervů se však dočká loupežného přepadení. To překvapivě vyústí v seznámení s novým mužem, Vlaďčin pokus o nevěru má ale nečekané rozuzlení.

Březen

Hana Militka_Brezen

V březnu se k nám sluníčko nezadržitelně vrací. Příroda se probouzí. Cítíme ve vzduchu příslib nového života. Toužíme po lásce.

Královna vod

Neuwirth_Kralovna vod_freephotosbank

Šoulal po loveckém chodníku kolem houštiny Na Mísečkách. Hned vedle byla rozsáhlá paseka s bujným porostem maliníku. V Jeseníkách vrcholila jelení říje, které počasí přálo. Mrazivá, ale jasná rána, ledová tříšť kolem břehů Sviního potoka, ostrý vzduch v plicích a sílící naděje, že – dnes to vyjde!

Plavba

Daniel Cechura_Plavba

Cestovat se může různě. Já jsem zvolil plavbu lodí. Na cestu jsem si vzal jedinou osobu, která byla ochotná ji se mnou sdílet v jedné společné kajutě. O něco straší tetu.

Obraz draků

Martin Patricny_Obraz draku

Mladá žena se překvapí. Koupí poprvé v životě obraz, originál současného autora a ten den, kdy si ho pověsí doma, se rozejde se svým milým. Co vlastně ještě dnes dokáže s lidmi a pro lidi udělat kumšt? Ten dobrý, pravý. Víte, který to je a jak ho poznáte? Medovka to poznala. A to by bylo všechno, a – aha, ještě ten obraz! V podstatě se jedná o závěsný objekt. Tady je: Martin Patřičný, Nebe podzimu, (Draci) 80 x 90, skládané dřevo.

Únor

Hana Militka_Unor

V únoru je ještě zima v plné síle. Přesto se daří křehkým kvítkům sněženek proniknout spoustou namrzlého sněhu, vystaví své květy na slunci. Zdánlivá křehkost vyvíjí neuvěřitelnou odvahu a energii. Síla první lásky je stejně neuvěřitelná. Pozor však na mráz, ještě nenastalo ani předjaří.

V sevření zimy

Neuwirth_V sevreni zimy_freephotosbank

Už byli v dálce, uprostřed bílé plochy polí, pouhé černé body kráčející vstříc nažloutlým světlům vzdálené vesnice. Dva bratři – jeden vysoký, mohutný, a tu mohutnost podporoval ještě zimní kabát sahající pod kolena – druhý byl pravým opakem: nevysoká postava připomínala vedle bratrovy monumentálnosti štíhlý vrbový prut, který vyrostl v těsné blízkosti dubu.

Patálie se superschopnostmi

brezina-patalie-se-superschopnostmi

Noční výhled na blikající velkoměsto, déšť a strašlivé vnitřní pnutí způsobené nedostatkem duševní aktivity donutilo mě zaplnit šuplík ještě jednou povídkou. Povídka je to rozverná a věřím, že zažene pnutí i milému čtenáři.

Leden

hana-militka_leden

Nový rok vítáme radostně s velkými nadějemi na lepší život, který nás čeká. Nedávno jsem četla na netu prosbu – Milý roku 2017, nemusíš mi dát vůbec nic, jen mi, prosím tě, nikoho nevezmi. Přidávám se k této prosbě.

Dopis matce všech

stepan-neuwirth_dopis-matce-vsech

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry.