Rubrika: Recenze knih pro děti a mládež

Pohádky a pověsti, kam se podíváš

RuzickaDavid_ObriTrpasliciVodnici

Většina míst má svá tajemství, svoji skrytou minulost a známé či takřka zapomenuté pověsti. Týkají-li se tyto příběhy známých končin, jsou pro nás zpravidla o to lákavější. A přidejme ještě obry, trpaslíky, vodníky a skryté poklady a máme tu knihu, jejímuž přečtení lze jen stěží odolat.

Superkrávy se vrací!

Solbergova_Supekravy-a-more-trapasu_potah_aufriss.indd

Thea, Ronja a Širin stále vládnou žebříčku třídní popularity. Anne Bea a její kamarádi pořád zůstávají lůzerkami ročníku, ale nevzdávají se! Válka proti „superkrávám“ pokračuje!

Novinka Velkého knižního čtvrtku o florbalu, láskách a ceně vítězství

kazdy_ma_svou_lajnu

Jarní Velký knižní čtvrtek přináší 16. března na pulty knihkupectví patnáct novinek, z nichž jen jedna není určena dospělým čtenářům. Knihu o prvních láskách a o tom, že věci nejsou vždy takové, jak vypadají, vydává nakladatelství Host.

Poslední Hurvínkův dárek k devadesátinám

ToNejlepsiZHurvinka

Představte si, že dostanete za úkol vybrat jen čtyři zástupce toho nejlepšího z desítek, ne-li stovek možností, z nichž každá sama o sobě reprezentuje špičku ve svém oboru. To je, popravdě, noční můra každého takto zaúkolovaného jedince. A tak To nejlepší z Hurvínka by se možná mělo spíš jmenovat Něco z toho nejlepšího.

Otázky původu

Haddix_Setkani

Na to, odkud pocházíme, se ptáme od počátku věků. A přestože otázka původu lidstva jako celku je jistě vzrušující, stejně je nakonec důležitější otázka původu nás samých – jedinců. Jsou naši rodiče opravdu naši nebo jsme adoptovaní? Kdo opravdu jsme a kde jsme se tu vzali?

Kdo najde „Slunce“?

hrobarici_v_podzamci_nahled

Také by vás bavilo hrát si na archeology? Myslíte si, že je to úžasné, když „něco“ objevíte? Jenže vykopávky v terénu, to nejsou jen velké objevy, ale hlavně rutinní a docela namáhavá práce. Obzvlášť v létě…

Fantasy o nemoci a umírání

dobrodruzstvi_zacina_hvezdami_nahled

Studené nemocniční prostředí slouží jako kulisa pohádkového příběhu. Tajemné děvčátko s čarovnými schopnosti rozzáří smutné tváře těch, kteří ani na Štědrý den nemohou jít domů…

Lze obelstít Velkého bratra?

zelinka_2050

Otázkou, kdo jsme a kam směřujeme, se asi někdy zabývá každý z nás. O tom, kam se ubírá společnost a hlavně dohled nad každým jejím jedincem, si ovšem ne každý troufne spekulovat. A odhadnout, jaké to bude v polovině tohoto století, to je úkol jen pro ty odvážné.

Pohádkové pohlazení

pizduch-nahled

Pohádkové bajky, v nichž mají zvířátka lidské vlastnosti, patří k oblíbeným dětským žánrům. A rádi po nich sáhnou i dospělí. Třeba takové Ezopovy bajky vychází již celé dvě století…

Přátelství je zkouška

meres_svetpodlenorma_muzebytnakazlive

Každý známe ten pověstný „den blbec“. Někteří lidé ale takových dní mívají víc za sebou – jako třeba Norman. A pozor! Něco takového Může být nakažlivé!