Rubrika: Lit. akce

Nenechte si ujít v týdnu od 16. do 22. ledna

nenechte_si_ujit

Hledáte-li inspiraci na místa, kde lze příjemně strávit část těchto mrazivých dní, máme tu pro vás náš pravidelný výběr literárních akcí na příští týden.

Nenechte si ujít v týdnu od 9. do 15. ledna

nenechte_si_ujit

Rok 2016 je definitivně minulostí a jednou z mála jistot, s níž vstupujeme do roku nového, je, že i letos nás čeká množství křtů, autorských čtení a dalších zážitků spojených s literaturou. Je tu náš první letošní výběr pro příští týden.

Protagonisté Ohnivýho kuřete pokřtili vietnamskou kuchařku

vietnamska-kuchyne-nahled

Divákům už se nemusí sbíhat sliny nad pokrmy, jimiž jsou provoněny epizody seriálu Ohnivý kuře. Pokud vás baví český sitcom z gastronomického prostředí, bude vás bavit i kuchařka, kterou se rozhodl sepsat a v Paláci knih Luxor pokřtít Viet Anh Doan.

Nenechte si ujít v týdnu od 19. prosince do 1. ledna

nenechte_si_ujit

Vánoce už klepou na dveře, ale přesto je tu naše, letošní poslední, Nenechte si ujít. I poslední předvánoční týden má všem knihomolům co nabídnout.

Islámský stát

ondrej-beranek-uvod

Fenomén Islámský stát je v posledních letech přítomen dennodenně ve všech médiích, a to hovoří-li se o teroristických činech, bojích na Blízkém východě nebo o zahraniční politice jiných zemí ve vztahu k tamějším státním útvarům.

Zapomenuté království

finkelstein-uvod

Historiky a archeology dosud poněkud opomíjenému severnímu izraelskému království se dostává pozornosti díky profesoru Israelu Finkelsteinovi a jeho knize Zapomenuté království. Archeologie a dějiny severního Izraele, kterou v překladu Marie Čapkové vydává nakladatelství Vyšehrad. Kniha získala prestižní cenu Delalande-Guérineau Prize, od 19. století každý druhý rok udílenou za mimořádný přínos orientalistice.

Michel Faber představil Praze nový příběh lásky a víry

faber-nahledovy

Českým čtenářům se Michel Faber dostal do povědomí prostřednictvím historického románu Kvítek karmínový a bílý či sci-fi Pod kůží. Do podzimní Prahy přijel představit knihu, která se od dvou zmíněných podstatně liší.

Postřižiny střižené do CD účesu

postriziny-cd-uvod

Do atmosféry prvorepublikových dobrých časů, v nichž „se starosti točí hlavně kolem kvality jídla a délky vlasů a sukní“, lze se přenést prostřednictvím právě vydané audioknihy Bohumil Hrabal: Postřižiny.

Nenechte si ujít v týdnu od 12. do 18. prosince

nenechte_si_ujit

Máme tu třetí adventní neděli a Vánoce už pomalu vchází do dveří. Pokud však ještě nemáte pro všechny své blízké ty správné dárky a hledáte inspiraci, zkuste navštívit některou z nabízených literárních akcí. Určitě získáte minimálně pěkný zážitek.

Fenomén druhá republika a Židé

uvod

Doba od podepsání Mnichovské dohody 29. 9. 1938 do zřízení autonomního Protektorátu Čechy a Morava 16. 2. 1939 přinesla nejen okleštění českého území, ale také krizi demokracie a rozklad morálních hodnot. Jedním z atributů doby byla perzekuce židovské menšiny a její vytěsňování z veřejného života. K tomuto jevu se vztahuje publikace Rozklad židovského života. 167 dní druhé republiky.