Rubrika: Populárně-naučná – knižní tipy

Co máme v genech?

Tipy_Geny_Strucne dejiny kazdeho z nas

To je otázka, nad kterou se jistě alespoň jednou zamyslel každý z nás. Následující dva knižní tipy vám na ni konečně dají uspokojivé odpovědi a přinesou přitom mnoho působivých postřehů.

Válečná historie v datech i příbězích

uvodni valecne

Dnes se podíváme do nelehkého období obou světových válek. V představovaných knihách kromě příběhů a románů najdete také literaturu faktu. Ta je u tak těžkého tématu obzvláště důležitá, zejména pro doplnění a upřesnění souvislostí.

Dáma mezi šimpanzi

Duvod k nadeji_uvodni

Za mnohé poznatky o šimpanzích a jejich životě vděčíme bioložce Jane Goodallové. Její přínos vědě a ochraně přírody vyzdvihuje knížka Důvod k naději, která vyšla v nakladatelství Kazda.

Vyhrajte průvodce tajemným světem kapradin

Kapradiny_uvodni

Kapradiny se svým vzhledem výrazně liší od ostatních rostlin, ale jsou natolik fascinující, že ve viktoriánské Anglii pro ně budovali dokonce speciální skleníky. Pronikněte do tajů světa kapradin a naučte se je pěstovat.

Současnost a budoucnost civilizace

Svety-jak-je-nezname

Dnešní tipy obsahují pět knih, které ukazují současnost a budoucnost naší civilizace. Zabývají se problematikou tání ledovců, smrtelnými hříchy moderního člověka, apokalyptickým environmentalismem i technologickým pokrokem a umělou inteligencí.

Svět a vesmír očima fyziky

fyzika-uvod

Dávno jsou pryč časy renesančních vědců, jako byl Leonardo da Vinci či Gottfried Leibniz, kteří měli nastudované veškeré západní vědecké poznání svých dnů. Dnes vědci jen stěží drží krok s výzkumem ve své úzce specializované disciplíně. Přesto ale někteří z nich nachází čas, aby zkusili shrnout, čím se zabývá dnešní fyzika. Dvě takové úspěšné knihy si dnes představíme.

Kruh jako základ všeho

monomytus

Cyklus zpravidla představuje pravidelné opakující se události. Co je ale hrdinský cyklus? Funguje stejně? Kniha Monomýtus přináší pojednání o vzorcích v mytologii, ale také o tom, zda nás mýty, rituály a symbolický jazyk obklopují ještě i v dnešní době.

Pestrost lidstva

dejiny_lidi

Na světě žije téměř 8 miliard lidí. To je obrovské číslo! Etnolog a novinář Martin Rychlík se ve své bohatě ilustrované knize nazvané Dějiny lidí zabývá stovkou rozličných etnik a zkoumá, čím vším se liší a co mají společného.

Životopisné vědecké portréty

uvod vedci

„Kdo chce zapalovat, musí sám hořet.“ Věda, vědní obory a osobnosti v této sféře bývají nezřídka trochu opomíjeny. A přitom životy těchto lidí charakterizuje nejenom zápal pro danou věc, ale mnohdy i pro samotný život. V dnešních tipech se právě s takovými lidmi můžete seznámit.

Získejte náměty na zábavné domácí bojovky

lovci-sifer-bojovky-na-doma-perex

Přemýšlíte, jak zabavit děti během deštivého dne, nebo okořenit rodinnou oslavu či party s přáteli? Máme pro vás tip na knihu, která na hodiny zabaví všechny milovníky hádanek, šifer a kvízů. Vydejte se na honbu za pokladem!