Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Proč se váš mozek chová nelogicky?

3080-mozek-saboter

Už jste si někdy říkali, že mozek je vzhledem ke své složitosti překvapivě nelogický orgán, který vás nutí chovat se podivně a nerozumně? Kniha neurovědce/komika vás vtipným způsobem poučí, proč tomu tak je.

Odhalené triky filmových mágů

KouzelnickySvetJKRowlingove

Zajímá vás, které fantastické zvíře si nejvíce oblíbil představitel Mloka Scamandera Eddie Redmayne? Víte, jakou fobii sdílí Rupert Grint s Ronem Weasleym? Uhodnete, kolik krabic s hůlkami byste našli u Ollivandera?

Jaká je ta nejhloupější smrt?

darwinovyceny

Napadlo by vás namontovat si na automobil startovací raketu? Nebo přeřezat elektrické vedení motorovou pilou připevněnou na dlouhé kovové tyči? Ty nejkurióznější případy smrti či zranění posbírala americká bioložka Wendy Northeuttová.

O individualitě na středověkém Západě

242_big

Poslední velká práce slavného ruského historika Arona J. Gureviče rozporuje představy, podle nichž se individualita zrodila až s nástupem italské renesance a humanistického myšlení.

Dějiny kraje Ivana Olbrachta

8d83dcf8

Na rozdíl od jiných odborných prací, které se týkají Podkarpatské Rusi, se titul manželů Jana a Magdalény Rychlíkových věnuje i takovým otázkám, jako je školství, dopravní struktura nebo sociální poměry.

Anglie za vlády Tudorovců

dejinyanglie

Není jednoduché psát o historii takovým způsobem, aby byl výsledek čtivý a poučný zároveň. Kniha Petera Ackroyda dokazuje, že historie může být i zábavná.

Nový pohled do světa mužskosti v renesančních Čechách

rytiri

Zájemci o historii rytířského stavu v Čechách by neměli přehlédnout právě vycházející knihu čtveřice českých historiků, která analyzuje tuto společenskou vrstvu na příkladech dvaceti pěti nižších šlechticů.

Krátké eseje o archeologii

v2030_archeologicke-eseje-a-mikropribehy-skjpg

V nakladatelství Lidové noviny právě vychází sbírka krátkých esejů známého českého archeologa Zdeňka Smetánky, ve kterých čtenářům přibližuje nejrůznější osobnosti a témata české i světové archeologie.

Vydejte se na poučnou cestu vesmírem

vesmir

Myslíte si, že fyzice nebo dokonce astrofyzice nikdy neporozumíte? Po přečtení knihy Christophea Galfarda možná změníte názor.

Jak se rodili novodobí mučedníci

Ludek Navara_Miroslav Kasacek_A prece budu blizko

Výraz „mučedník“ zní velice archaicky a většině z nás asociuje nejspíše obraz prvních křesťanů, kteří umírali pro svoji víru a následně z nich církev vytvořila zástupy „svatých“. Jenže doba mučedníků ještě neskončila…