Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Komplexní zpracování církevních dějin novověku

cirkevni_dejiny_novovek

Nakladatelství Grada vydalo druhý díl Církevních dějin, zaměřující se tentokrát na období raného novověku. Komplexní syntéza poskytuje informace potřebné pro hlubší poznání dějin církve.

Přesvědčte se, jak zábavná je matematika

zabavne_matematicke_hadanky

Matematika není pouze užitečná ve všech možných aspektech lidského života, ale je i zábavná, jak ukazuje kniha popularizátora vědy Martina Gardnera.

Pražské jaro z pohledu německého historika

prazske_jaro

Letošní rok je rokem osmičkových výročí. Připomněli jsme si mimo jiné padesát let od pražského jara, které představovalo zmařený pokus o revizi (nejen) politické a ekonomické situace Československa.

Proč vyhynuli dinosauři?

posledni_den_druhohor

Dinosauři fascinují lidstvo už od doby, kdy byly poprvé nalezeny jejich kostry. Zájem badatelů se již dlouhá desetiletí točí kolem jedné otázky – proč dinosauři, největší živočichové, kteří kdy po zemi chodili, najednou vymřeli? Odpověď přináší nová kniha Vladimíra Sochy.

Vodník v české literatuře

Mokre chodi v suse

Postava vodníka neodmyslitelně patří k českým pohádkám a pověstem. Známe ji z výtvarného umění i filmu. Její reflexe v literární vědě však dosud chyběla.

Může se Spiderman zhoupnout na pavoučím vlákně?

fyzika_superhrdinu

Nudí vás fyzika? Jsou pro vás principy mechaniky španělskou vesnicí? Čtete si místo biflování vzorečků raději komiksy? Tak právě pro vás je určena kniha profesora fyziky, který se rozhodl učit své žáky za pomoci komiksů a superhrdinů.

Vize sociálního inženýrství ve 20. století

svudnost-socialniho-experimentu

Sborník editovaný historiky z Masarykovy univerzity představuje koncepty nového člověka, rozvíjející se v rámci tzv. sociálního inženýrství ve 20. století. Zaměřuje se primárně na socialistické a fašistické sociální experimenty.

O démonech, kteří ničí Evropu

konec_evropy

James Kirchick ve své knize Konec Evropy analyzuje problémy, které v posledních letech způsobují krizi v Evropě, potažmo v celém světě. Jeho tvrdá kritika postupu evropských států nabízí množství momentů k zamyšlení.

Pernštejnský fraucimor jako hybná síla císařského dvora

pernstejnske zeny

Zatímco o Polyxeně, dceři Vratislava z Pernštejna, existuje množství odborné literatury, ostatní pernštejnské ženy zůstávají historiky opomíjeny. Historik Pavel Marek tuto mezeru vyplňuje monografií věnovanou Marii Manrique de Lara a jejím dcerám

Buď rebelkou!

pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky-perex

Mohlo by se zdát, že historie je plná příběhů o statečných, chytrých či jinak významných mužích a ženy se v ní vyskytnou jen sem tam. Přitom i ony stály u mnoha významných objevů, vedly muže do vítězných bitev či dokázaly další a další fantastické věci!