Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Karel Škréta a barokní malířství v Čechách

ve_stinu_karla_skrety

Malíř Karel Škréta je právem považován za hlavního protagonistu barokního malířství v našich zemích. Pro plné pochopení jeho tvorby je však nutné vsadit ji do kontextu s díly Škrétových vrstevníků, což činí nová kniha nakladatelství Academia.

Kritický pohled na generaci francouzských intelektuálů

falesne_ideje

Britský historik ve své nové knize zprostředkovává svým čtenářům kritický pohled na celou generaci francouzských intelektuálů, která byla mezi lety 1944 až 1956 zasažena silou komunismu.

Nechte se provést světem umění

strucny_pribeh_umeni

Rádi byste se vyznali v umění, ale nerozeznáte impresionismus od expresionismu? Základy umění od pravěku až po konceptuální umění vás provede nová kniha od nakladatelství Grada.

Vývoj českého znaku ve středověku

erb_ceskych_kralu

Ačkoli se problematice vývoje českého znaku dostávalo v historiografii poměrně hodně prostoru, dosud chybělo ucelené zpracování jeho proměn a komplexní výtvarně historický rozbor. Tuto mezeru se snaží vyplnit publikace Štěpána Valeckého.

Životní úklid není smutný

Zivotni uklid

Objevte výjimečnou knihu, díky které si uklidíte jednou provždy dlouho před tím, než váš život skončí. Úklid je totiž jednou z nejvíce uklidňujících činností, jejíž výhody ani nelze spočítat.

Hop a skok

Povoroznyk_TaryPribehParkouristy

Znáte ty záběry, na nichž člověk běžící po ulici metá salta, překonává s lehkostí peříčka překážky a zdánlivě popírá zákony fyziky, gravitací počínaje? Pak jste byli svědky nového příběhu – příběhu parkouristy.

Jak se žilo obyčejným lidem za stalinismu

kazdodenni_stalinismus

Kniha původem australské historičky Sheily Fitzpatrickové, specializující se na moderní ruské dějiny, je kvalitním příspěvkem do výzkumu stalinistického Ruska třicátých let minulého století.

Vyznejte se v labyrintu lží a manipulací

media_lzi_a_prilis_rychly_mozek

Hoax, fake news a propaganda, to jsou pojmy, se kterými v současné době operuje stále více jedinců. Ve světě tzv. nových médií je však těžké rozpoznat, kde je pravda. Petr Nutil se ve své knize snaží čtenáře přivést na cestu kritického myšlení a mediální gramotnosti.

Dějiny okultismu, čarodějnictví a magie s krásnými ilustracemi

Dell_Okultismus_uvodni

Kniha Okultismus, čarodějnictví a magie je vskutku bohatě ilustrovanou historií této oblasti, avšak jen se skromným množstvím poznatků.

Populární televizní seriály jako odraz světové politiky

svet_jako_hra_o_truny

Významný francouzský politolog Dominique Moïsi představuje populární televizní seriály současnosti, jako například Hru o trůny nebo Panství Downton, z pohledu světové politiky.