Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Vášnivé příběhy středověkých anglických královen

normanske_kralovny_anglie

Alison Weirová je odbornicí na tudorovskou dynastii. Ve své nové knize se však soustředí na období středověku, kdy v Anglii panovali normanští králové a jejich královny. Právě normanských královen a jejich osudů se nová kniha týká.

O nafouknutém trhu se současným uměním

oranzovy_balonkovy_pejsek

Leckdo se často diví, jak mohou sběratelé dát takové množství peněz za umělecká díla, jež nejsou pro běžného pozorovatele ani esteticky přitažlivá, ani originální a ani nijak zvlášť hodnotná. Co se doopravdy děje na trhu s uměním?

Otec Karla IV. ve světle nové historiografie

jan_lucembursky

Již od 14. století byla postava Jana Lucemburského vykreslována ve velmi kritickém světle, pozdějšími historiografy byl tento český panovník označován jako král cizinec. Polský historik Iwańczak se snaží osobnost Jana Lucemburského rehabilitovat.

Demytizace osudových „osmiček“ v českých a československých dějinách

osmicky

V českých a československých dějinách hrají důležitou roli data s osmičkou na konci. Většinou jde o události, které znamenaly pro náš národ tragédii. Historici z Masarykovy univerzity přibližují čtenářům význam jednotlivých „osmičkových“ výročí.

Jak nás ovlivnily osudové okamžiky moderních českých dějin?

milniky_modernich_ceskych_dejin

Moderní české dějiny jsou naplněny významnými událostmi, které determinovaly směřování naší společnosti. Trojice historiků se ve společné publikaci zabývá společenskými krizemi, přičemž se na ně dívá z hlediska sociálních dějin.

Nová kniha kontroverzního amerického politologa

politicky-rad-nahled

Již kniha Konec dějin a poslední člověk politologa Francise Fukuyamy vzbudila velmi vášnivé reakce. Je Fukuyamova nová kniha Politický řád a politický úpadek stejně tak provokativní? A jak se Fukuyamův náhled na dějiny za téměř dvacet let změnil?

Komplexní zpracování církevních dějin novověku

cirkevni_dejiny_novovek

Nakladatelství Grada vydalo druhý díl Církevních dějin, zaměřující se tentokrát na období raného novověku. Komplexní syntéza poskytuje informace potřebné pro hlubší poznání dějin církve.

Přesvědčte se, jak zábavná je matematika

zabavne_matematicke_hadanky

Matematika není pouze užitečná ve všech možných aspektech lidského života, ale je i zábavná, jak ukazuje kniha popularizátora vědy Martina Gardnera.

Pražské jaro z pohledu německého historika

prazske_jaro

Letošní rok je rokem osmičkových výročí. Připomněli jsme si mimo jiné padesát let od pražského jara, které představovalo zmařený pokus o revizi (nejen) politické a ekonomické situace Československa.

Proč vyhynuli dinosauři?

posledni_den_druhohor

Dinosauři fascinují lidstvo už od doby, kdy byly poprvé nalezeny jejich kostry. Zájem badatelů se již dlouhá desetiletí točí kolem jedné otázky – proč dinosauři, největší živočichové, kteří kdy po zemi chodili, najednou vymřeli? Odpověď přináší nová kniha Vladimíra Sochy.