Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Třetí díl o domácí výrobě pod drobnohledem

Delame_si_to_doma_sami_3_Alena_Thomas_jota

Nahlédněte do dalšího bestselleru od Aleny Thomas. Tentokrát vás kniha provede herbářem bylin, které rostou všude kolem nás. Dozvíte se, jak můžete jednotlivé rostliny uplatnit ve své domácnosti.

Zakladatelská práce sociální mikrohistorie

nehmotne_dedictvi

Monografie Giovanniho Leviho, popisující kariéru exorcisty v Piemontu v průběhu 17. století, je považována za jednu ze zakladatelských prací sociálně pojímané mikrohistorie. Díky nakladatelství Argo si mohou studii, vydanou v italštině již roku 1985, přečíst i čeští čtenáři.

Soubor přednášek Umberta Eca

na_ramenech_obru

Ačkoli Umberto Eco bohužel zemřel již před dvěma lety, zanechal po sobě takové množství textů, že stále průběžně vycházejí soubory jeho esejů. Nově se mohou čtenáři seznámit s jeho přednáškami pronesenými na konferenci La Milanesiana v letech 2001 až 2015.

Zahleďte se na hvězdnou oblohu

atlasy_hvezd

Hvězdná obloha fascinuje lidstvo již mnoho tisíciletí. Astronomové se pokoušeli vysvětlit pro ně nepochopitelné úkazy, jako například komety, polární záři, meteorické roje a podobně. O jejich bádání vypráví publikace Atlasy hvězd.

Vášnivé příběhy středověkých anglických královen

normanske_kralovny_anglie

Alison Weirová je odbornicí na tudorovskou dynastii. Ve své nové knize se však soustředí na období středověku, kdy v Anglii panovali normanští králové a jejich královny. Právě normanských královen a jejich osudů se nová kniha týká.

O nafouknutém trhu se současným uměním

oranzovy_balonkovy_pejsek

Leckdo se často diví, jak mohou sběratelé dát takové množství peněz za umělecká díla, jež nejsou pro běžného pozorovatele ani esteticky přitažlivá, ani originální a ani nijak zvlášť hodnotná. Co se doopravdy děje na trhu s uměním?

Otec Karla IV. ve světle nové historiografie

jan_lucembursky

Již od 14. století byla postava Jana Lucemburského vykreslována ve velmi kritickém světle, pozdějšími historiografy byl tento český panovník označován jako král cizinec. Polský historik Iwańczak se snaží osobnost Jana Lucemburského rehabilitovat.

Demytizace osudových „osmiček“ v českých a československých dějinách

osmicky

V českých a československých dějinách hrají důležitou roli data s osmičkou na konci. Většinou jde o události, které znamenaly pro náš národ tragédii. Historici z Masarykovy univerzity přibližují čtenářům význam jednotlivých „osmičkových“ výročí.

Jak nás ovlivnily osudové okamžiky moderních českých dějin?

milniky_modernich_ceskych_dejin

Moderní české dějiny jsou naplněny významnými událostmi, které determinovaly směřování naší společnosti. Trojice historiků se ve společné publikaci zabývá společenskými krizemi, přičemž se na ně dívá z hlediska sociálních dějin.

Nová kniha kontroverzního amerického politologa

politicky-rad-nahled

Již kniha Konec dějin a poslední člověk politologa Francise Fukuyamy vzbudila velmi vášnivé reakce. Je Fukuyamova nová kniha Politický řád a politický úpadek stejně tak provokativní? A jak se Fukuyamův náhled na dějiny za téměř dvacet let změnil?