Rubrika: Populárně-naučná – recenze

Má historie smysl?

na_obranu_historie

Historici snad již od vzniku své vědy debatují o tom, jaký je její smysl a zda můžeme pravdy prostřednictvím historického bádání vůbec dosáhnout. Svým názorem do diskuze přispěl i známý historik Richard J. Evans.

Detektivní příběh pro chytré hlavy

Kufrik matematickych zahad profesora Stewarta

Že vás matematika nudí? Britský popularizátor tohoto oboru vás ve své detektivně laděné knize přesvědčí o tom, že matematika umí být i zajímavou a napínavou vědní disciplínou.

Jak sítě formovaly naši společnost

Vez a namesti

Co mají společného tiskařský lis a Facebook? Skotský historik Ferguson ve své provokativní knize vysvětluje (mimo jiné) analogie mezi společenskými sítěmi v dějinách a internetovými sociálními sítěmi v současnosti.

Dějiny jedné malé hornaté zemičky

Dejiny Svycarska

Švýcarsko je často zmiňováno jako ideální obraz finanční velmoci a demokracie. Tento názor formovaly dějiny, v průběhu kterých Švýcarsko působilo po většinu své existence mezi ostatními evropskými státními útvary jako naprostý originál.

Jak vnímáme výtvarné umění?

umeni_a_iluze

Co znamená „přesné zachycení“ skutečnosti ve výtvarném umění? Proč umělecké prostředky postupně směřovaly od realismu k stylizaci? Na tyto a jiné otázky ve svých studiích odpovídá významný historik a teoretik umění Ernst Hans Gombrich.

Klíč k baroknímu umění

Ikonologie

Barokní obrazy obsahují složitou symboliku, kterou je pro nás, jedince moderní doby, často obtížné rozluštit. Pomoci může dobová příručka, která se stala úspěšnou především u umělců doby protireformace.

Sociokulturní aspekty první světové války

sveceni_jara

Významný kanadský historik Eksteins se ve své knize o první světové válce nezabývá slavnými bitvami, ale sociálními a kulturními dopady, které válka měla na evropské obyvatelstvo.

Rozvedená, popravená, zemřela, rozvedená, popravená, přežila

sest_zen_jindricha_viii

Jindřich VIII. je ikonickou postavou anglických dějin. Známe ho jako velmi vášnivého a impulzivního muže, který pro lásku ke dvorní dámě riskoval schizma, jehož důsledkem byl vznik anglikánské církve.

Odpor se zdál být marný

Orbach_SpiknutiProtiHitlerovi

Každý diktátor musí počítat s tím, že s ním někdo nebude souhlasit. Tak nějak se dá považovat za jisté, že čím větší škody vládce působí, tím vyšší je šance, že mu někdo bude usilovat o život. Jinak tomu nebylo ani v případě iniciátora druhé světové války.

Proč je člověk (ne)rozumný?

zahada-rozumu

Říká se, že rozum je to, co odlišuje člověka od zvířat. Proč tato evoluční výhoda vznikla právě u člověka? A proč nás rozum občas opouští?