Rubrika: Recenze

V hlavní roli „Já“

Přízrak Klementina

Také jste jako dítě vše prožívali s hrdiny knih a bylo vám líto, že mají jiná jména než vy? Stávali jste se Vinetouem, Nancy, Peggy či Gordonem a dávali si knižní přezdívky? Tak to vaše děti už nemusí – mohou totiž mít svého hrdinu přesně na míru!

Kam se poděla dívka v modrém plášti?

Divka_v_modrem_plasti

Osmnáctiletá Hanneke vede v době okupace svůj soukromý odboj. Na černém trhu sežene vše, co se sehnat dá. Je v tom opravdu dobrá. Ale když má vypátrat zmizelou židovskou dívku, kterou nikdy neviděla, nejsou její šance příliš velké…

Dvě novely Stephena Kinga, které vás nenechají spát

3099-ctyri-po-pulnoci-i-casozrouti-skryte-okno-do-skryte-zahrady

Sbírka dvou povídek Stephena Kinga se sice jmenuje Čtyři po půlnoci, její čtení však v pozdních večerních hodinách kvůli zachování klidného spaní rozhodně nedoporučuji.

Svět se mění

Thor_CiziAgent

Kdysi naše životy utvářela studená válka. Dnes jakoby se tato forma napětí do mezinárodních vztahů opět vracela. Poodkrýt závoj tajemství a ukázat, že věci často bývají jiné, než jakými se zdají, pomůže Cizí agent.

Rozhlasová pohádka, která naštvala komunisty

tiche-slapaci

V šedesátých letech napsal známý český dramatik, scénárista, textař a herec Zdeněk Svěrák rozhlasovou pohádku, jež byla roku 1968 zakázána pro zjevnou paralelu s komunistickým režimem.

Policie nebyla poslední – přichází Žízeň

zizen-perex

Harry Hole se oženil s Ráchel a chytání sériových vrahů pověsil na hřebík. To mohl být konec asi nejslavnější soudobé kriminální série. Jenže její příznivci, a nakonec i sám autor, usoudili, že by to byla škoda…

O mentalitě primitivních společností

614_bg

Je známo, že lidé žijící v takzvaných primitivních společenstvích užívají jiných metod myšlení než lidé žijící v postmoderním světě. Principy fungování „primitivního“ myšlení odhalil Lucien Lévy-Bruhl.

Pozor na Malé černé, dostanou vás!

male-cerne-a-devet-zen-perex

Jestliže nemůžete rok co rok o Vánocích odolat a díváte se v televizi na „Lásku nebeskou“, pak si držte klobouky, je tu kniha, jejíž romantická jízda vás strhne také!

Wonder Woman a její cesta do pekla a zpět

wonder-woman-2

Populární komiksová hrdinka Wonder Woman, polobohyně a válečnice ze země Amazonek, se na svém dalším putování vydá až do samotného podsvětí, aby zachránila své nejbližší.

Příběh uprchlické krize v Evropě

Nová odysea

O uprchlické krizi toho bylo napsáno již mnoho. Většina autorů a novinářů však na migranty nahlíží jen jako na vítanou příležitost k vlastnímu zviditelnění se. Patrick Kingsley však ve své knize Nová Odyssea nehledá senzaci, ale snaží se přinést objektivní informace a fakta přímo z míst, odkud lidé do Evropy prchají.