Rubrika: Recenze

Odpor se zdál být marný

Orbach_SpiknutiProtiHitlerovi

Každý diktátor musí počítat s tím, že s ním někdo nebude souhlasit. Tak nějak se dá považovat za jisté, že čím větší škody vládce působí, tím vyšší je šance, že mu někdo bude usilovat o život. Jinak tomu nebylo ani v případě iniciátora druhé světové války.

Co kdyby se Drákula objevil v moderní době?

prokleti-salemu

Román Prokletí Salemu je inspirován úvahou Stephena Kinga, který jednou přemýšlel, co by se stalo, kdyby se Drákula objevil v moderní době. Nečekejte však romantiku ve stylu Stmívání či Anne Rice – King vás donutí bát se a věřit na upíry.

Když se dva perou

Mann_Pezzullo_LovDraka

Už jste někdy přemýšleli nad tím, odkud se berou prostředky pro financování světových konfliktů? Případně z čeho si diktátoři nechávají platit svůj rozmařilý životní styl? Na některé z těchto otázek nám možná pomohou najít odpověď členové SEAL Teamu Six.

Proč je člověk (ne)rozumný?

zahada-rozumu

Říká se, že rozum je to, co odlišuje člověka od zvířat. Proč tato evoluční výhoda vznikla právě u člověka? A proč nás rozum občas opouští?

Vražedná genialita

Pratchett_MuziVeZbrani_audio

Jsou vynálezy, které dokáží přinést lidstvu hodně dobrého. A pak jsou tu ty, které by bylo lépe nikdy neobjevit. Přesto se zdá, že právě ty druhé mají nečekanou schopnost manipulovat dějinami, nejčastěji ve své vlastní zničující režii.

Recenzia Jan Stocklassa: Nevysvětlená vražda ze zapomenutého archivu

Odkaz-Stiega-Larssona-perex

Vo februári tohto roku vyšla vo vydavateľstve DOBROVSKÝ, s. r. o. (v edícii Kontrast) obsiahla 418 stranová publikácia z pera švédskeho diplomata, podnikateľa a novinára Jana Stocklassu, s českými koreňmi, ktorý sa detailne zameral na doposiaľ prachom zapadnutý osobný archív svetoznámeho autora Stiega Larssona, ktorého trilógia Milénium s hlavnou hrdinkou Lisbeth Salanderovou sa stala svetovým bestsellerom. Všetky tri knihy boli úspešne sfilmované, vyšli v päťdesiatich jazykoch a doposiaľ sa ich predalo 80 miliónov výtlačkov.

Proč je třeba zkoumat dějiny každodennosti?

dynamika_kapitalismu

Dlouho byly historické události a jevy zkoumány téměř výhradně v širších souvislostech. Historická škola Annales přišla s konceptem, který se o historii zajímal v souvislosti s každodenním životem. Proč je tento přístup důležitý, to vysvětluje Braudel ve svém eseji.

Kdo a proč se bojí fantazie

LeGuinova_ProcCistFantasy

Přestože pohádky a fantasy patří mezi nejstarší literární útvary vůbec, i dnes se najdou mnozí, kdo se té trochy snění bojí. Svůj strach pak skrývají za prohlášení o brakovosti a zbytečnosti zmíněných žánrů. My ale víme své a z draků strach nemáme.

Kellen je v tom sám

Spoutavac

Mladý divotvůrce tentokrát čelí nebezpečí bez opory nejbližších přátel. Může se spolehnout jenom na vlastní výmluvnost a těch pár triků, které nosí po kapsách. S tímhle že má obstát proti dalším černým stínům?

Očima a hlavně ušima v září

ocima-sefradaktorky-nahled

Léto již máme za sebou, proto jsem dnes do svého recenzního přehledu zařadila tituly, které mi dělaly společnost o letošních prázdninách. Byl to čas doplňování znalostí severské krimi, setkání se starými známými, ale i objevování nových jmen nejen v žánru krimi. Navíc k létu patří romantika, takže zde najdete i tip na pořádnou romanci.