Rubrika: Recenze

Má historie smysl?

na_obranu_historie

Historici snad již od vzniku své vědy debatují o tom, jaký je její smysl a zda můžeme pravdy prostřednictvím historického bádání vůbec dosáhnout. Svým názorem do diskuze přispěl i známý historik Richard J. Evans.

Detektivní příběh pro chytré hlavy

Kufrik matematickych zahad profesora Stewarta

Že vás matematika nudí? Britský popularizátor tohoto oboru vás ve své detektivně laděné knize přesvědčí o tom, že matematika umí být i zajímavou a napínavou vědní disciplínou.

Variace na téma láska

Letni_romance

Láska je všude kolem nás. V mnoha podobách působí i na hrdiny dnešních tipů: matky, děti, studenty, muže a ženy středního i pokročilého věku. Ať už prožíváme války, nemoci, neštěstí nebo třeba chvíle, kdy se úplně všechno zdá perfektní, a najednou je to pryč, láska si vždycky najde cestu.

Zločin v režii nemrtvých

Pratchet_NohyZJilu_audio

Ve velkém městě dochází k velkému počtu zločinů. A to zvlášť v případě, kdy životní prostor v aglomeraci sdílí bezpočet různých druhů bytostí – od lidí, přes trpaslíky a troly, až po nemrtvé a i ty, kdo o své uznání za živé teprve bojují. Krev mé krve, jíl mého jílu.

Každá koruna dobrá

Svandrlik_MuzSKanadskymTravnikem

Někdo si na živobytí vydělává prací, jiný podvody. A nemusí jít nutně o milionové tunely a úplatky. I mezi zloduchy jsou společenské rozdíly. A tak někdo krade násilím, jiný s grácií. Jako třeba Muž s kanadským trávníkem.

Jak sítě formovaly naši společnost

Vez a namesti

Co mají společného tiskařský lis a Facebook? Skotský historik Ferguson ve své provokativní knize vysvětluje (mimo jiné) analogie mezi společenskými sítěmi v dějinách a internetovými sociálními sítěmi v současnosti.

Recenzia Aleš Palán, Johana Poštová: Jako v nebi, jenže jinak (Nová setkání se samotáři z Čech a Moravy)

jakovnebinahled

Signatár charty 77, známy český novinár a publicista sa vo voľnom pokračovaní úspešného bestselleru Raději zešílet v divočině, vydanom vo vydavateľstve PROSTOR v roku 2018, opätovne vracia k osamelo žijúcim solitérom, za ktorými jazdil rok a pol do bohom zabudnutých oblastí od Chodska po Biele Karpaty, od Jizerských hor až po Beskydy.

Život v žáru slunce i tance

svitanil-nahled

Do světa závodního společenského tance můžeme lehce nakukovat díky pořadu „Když hvězdy tančí“. Nyní do jeho zákulisí zve i novinka autorky známé tím, že píše příběhy především spojené s Afrikou.

Svět podle Ollertona

Ollerton_BodZlomu

Fakt, že stres spojený s povoláním vojáka může lidskou psychiku ovlivnit všemi směry, není jistě překvapující. Často se setkáváme s příběhy, jež veterány staví do ne právě lichotivého světla. Co se ale podívat na takový vývoj i obráceně? Pojďme najít ten správný Bod zlomu.

Výprava za ztracenou velrybí uspávankou

Gerda_Pribeh_more_a_odvahy

Po velkém úspěchu své prvotiny nám Adrián Macho přináší druhou dětskou knihu z podmořského světa. Tentokrát se na dobrodružnou cestu vydává mladá velryba Gerda i se svým bratrem Larsem.