Toulky historií Evropy

orloj
V dnešní době mnoho lidí tráví svůj volný čas ve fantaskních světech plných elfů, čarodějů a draků. Často se ale k objevení kouzelných i napínavých příběhů stačí ohlédnout za sebe. V dnešních tipech se podíváme na knihy historické. Posuďte sami, jestli i historie může nabídnout příběhy stejně zajímavé, jako jsou ty od G. R. R. Martina.

Šlechta vždy tvořila zvláštní třídu lidí. Jejich životy se výrazně lišily od životů běžných obyvatel – a to snad ve všech možných ohledech. Nová kniha Pavla Juříka Kolowratové vypráví historii jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů. Ponořte se do tajemného světa obyvatel hradů a zámků.

Kolowratové

Autor: Pavel Juřík

Počet stran: 152
Vazba: vázaná
Formát: 177×245 mm
ISBN: 978-80-242-5163-9
Doporučená cena: 349 Kč

Knihu Kolowratové vydalo Nakladatelství Universum.

Monografie o jednom z nejstarších českých šlechtických rodů je určena pro širokou veřejnost, která se zajímá o historii šlechty, historii jako takovou i o dějiny hradů a zámků. Z rodu Kolowratů pocházely desítky významných osobností, které se zapsaly do českých i středoevropských dějin. Patří mezi ně např. Hanuš II. Libštejnský z Kolowrat, voják a později duchovní, který vyhlásil roku 1469 papežskou klatbu nad králem Jiřím z Poděbrad, významný politik jagellonského období Albrecht II. Libštejnský z Kolowrat nebo císařský vyslanec František Karel I. Z větve Krakowských z Kolowrat pochází např. velký vlastenec 19. století hrabě Hanuš či známý filmař, aviatik a motorista hrabě Saša. Odkaz štědrých dárců z rodu Kolowratů nalezneme např. v Národním muzeu nebo Národní galerii. Kolowratská sbírka obrazů patří mezi nejcennější u nás. S Kolowraty jsou spojeny hrady Krakovec, Libštejn, Krašov nebo překvapivě i Karlštejn, ale také zámky Rychnov nad Kněžnou, Velké Dvorce, Sloup nebo Nový Hrad u Jimlína a několik paláců v Praze.

Ukázka z knihy

Kolowratové ukázka

Přečtěte si i pokračování této ukázky.

————————————————

Každá doba má své význačné osobnosti, lidi, o kterých se mluví, hrají ve společnosti významnou roli a mají velký vliv. Přesto si školní historie vybírá jen některé z nich,  zatímco o mnohých dalších mlčí. Pojďme spolu s Richardem Händlem nahlédnout do životů důležitých lidí, na které se pozapomnělo.

Šedé eminence v české historii

Autor: Richard Händl

Počet stran: 264
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 155×235 mm
ISBN: 978-80-7462-650-0
Doporučená cena: 348 Kč

Knihu Šedé eminence v české historii vydalo nakladatelství Jota.

Kniha Šedé eminence v české historii se zabývá českými historickými osobnostmi, o kterých se v hodinách dějepisu mlčí. Ve své době to ale byly osoby důležité, neboť hýbaly českou politickou scénou, společenským děním, někdy i kulturou a často tím vším dohromady. Dnes jsou však většinou známy jen úzkému okruhu historiků.
Víte, kdo byl nejmladším a také nejsympatičtějším potomkem Karla IV. a jak dopadl? Která česká královna měla největší vliv na politiku? Kdo byl nejbohatším člověkem zemí Koruny české? Nebo proč udělali Přemyslovci dvakrát tu stejnou chybu? Nevíte? Richard Händl vám to prozradí. A nejen to!
Kniha obsahuje 18 kapitol – 18 příběhů významných, přesto málo známých postav české historie, doplněna je ilustracemi Jiřího Šorma.
Nechte se unést poutavým vyprávěním Richarda Händla a vypravte se na dobrodružnou cestu do naší historie.

Ukázka z knihy

Šedé eminence

Neváhejte nahlédnout i do delší verze této ukázky.

————————————————

První dvě knihy, které jsme si dnes představili, se zabývaly historií konkrétních lidí (či rodů). Kniha významného britského historika Michaela Burleigha Pozemské mocnosti analyzuje historii a přímo nabízí poučení do dneška. Jak probíhala sekularizace Evropy? Jak k ní přispěla Francouzská revoluce? A co se vlastně pojmem sekularismus z historického hlediska míní?

Pozemské mocnosti

Autor: Michael Burleigh
Přeložila: Alena Faltýsková

Počet stran: 520
Vazba: vázaná
Formát: 160×240 mm
ISBN: 978-80-7335-415-2
Doporučená cena: 598 Kč

Knihu Pozemské mocnosti vydalo nakladatelství Leda.

Ve velkolepém panoramatickém záběru onoho dlouhého evropského století od Francouzské revoluce (1789) do pruského masakru civilistů ve Flandrech (1914) líčí významný anglický historik politický zápas křesťanských církví s emancipačním, liberálním národním státem na pozadí humanistických kultů – Robespierrova jakobínského deismu, comtovské Velké bytosti lidstva, saint-simonovského a marxistického beztřídního ráje budoucnosti – s jejich zatím ještě komickou, protože předtotalitní občanskou liturgií a rituály odvozenými z křesťanství.

Politická náboženství měla paradoxně původ v racionalismu osvícenství, tedy v osvícenském kultu člověka, osvěty a rozumu, z něhož vychází i prakticky celá historiografie 20. století, která považuje náboženství za pouhou dekoraci socioekonomického vývoje, aniž by zaregistrovala, že se sekularizovala pouze Evropa. Klíčem k porozumění evropskému vývoji je právě rozumářská utopická víra v dokonalé společenské uspořádání, jež zatratila křesťanskou transcendenci i posmrtnou spásu a stává se vražedným plánem na totální přestavbu tohoto světa – předznamenaným už jakobínskou genocidou ve Vendeé. Burleigh názorně dokládá, jak v kotli pozemských ideologií ve století stále ještě křesťanském dozrávaly plány, z nichž se později zrodila dvojčata nacionálního a internacionálního socialismu. Dílo na výsost aktuální možná povede i k zamyšlení nad budovatelským plánem nové Evropy.

Ukázka z knihy

II. Tajné společnosti

Rašící spolkový život byl živnou půdou nacionalistického nadšení nejenom v  Německu. Během revolučních a  napoleonských válek (1809–1814) se značně proměnily italské státy: severozápad a střed připadl Francii, na severovýchodě vzniklo Italské království a  jih byl přičleněn k Neapolskému království. Jejich umírněné zastupitelské vlády pokračovaly v díle osvícených italských despotů, což se ve Francii nikdy nepodařilo. Po obnovení pořádku byli kolaboranti Napoleonova režimu v Itálii odsunuti bez ohledu na osobní a odborné kvality a nahrazeni staronovými pány. Situaci ještě zhoršila skutečnost, že režimy restaurační Itálie se při potlačování liberálů musely spoléhat na rakouskou pomoc.

Politická opozice se omezovala na činnost tajných spolků, které se vyvinuly ze svobodného zednářství a už nebyly protikatolické – což bylo jistě rozumné, protože lidová povstání v Itálii byla zčásti inspirována katolickým odporem vůči bezbožným Francouzům a jejich přisluhovačům. Nejvážnější bylo povstání sanfedistů, stoupenců papeže, na jihu Itálie. Tajné liberální spolky zakládali také zklamaní jakobíni nebo mladí důstojníci, znechucení Napoleonovým despotismem. Největší sekta (Carboneria) dala své jméno všem ostatním, a tak jejich členové vešli do povědomí jako karbonáři (uhlíři).

Pokud vás kniha zaujala, můžete pokračovat ve čtení ukázky.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete mnohé zajímavé knihy.

Četli jste některou z dnes představovaných knih? Napište nám svůj názor do komentářů.

Autorem úvodní fotografie je George M. Groutas, vyobrazen je Pražský orloj.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKolowratové
Věrně a stále

Juřík, Pavel

Universum, 2016

zobrazit info o knizeŠedé eminence v české historii

Händl, Richard

Jota, 2016

zobrazit info o knizePozemské mocnosti
Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové války

Burleigh, Michael

Leda, 2016

Napsat komentář