Muž, který přežil Lidice

Autorův skutečný příběh filmových Lidic

zobrazit info o knize
Nakladatelství Jota
Vydáno   4/2011
ISBN 978-80-7217-893-3
Vydání 1.
Počet stran 96
Vazba pevná s přebalem
Formát 130x200
Edice Beletrie
Doporučená cena 198 Kč

O knize

Apokalyptický příběh synovraha odehrávající se na pozadí tragického zániku obce Lidice je necenzurovanou předlohou stejnojmenného filmu.
Příběh inspirovaný skutečnou událostí je velkou metaforou lidského osudu, v němž se spouštěcím mechanismem stala absurdní náhoda. V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace.
Otec při hádce zabije svého syna, což mu paradoxně zachrání život. O zničení obce, kterou po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha vypálili jako odplatu nacisté, se ve vězení vůbec nedozvěděl. Po propuštění z vězení se o Vánocích 1942 vrací domů...
Tragické prokletí, které provází hrdinu i národ, působí neskutečně přesně, téměř jako boží hodiny: rodinné neštěstí muže, který se ve skutečnosti jmenoval František Saidl, se odehrálo na Vánoce 1938, krátce po podpisu Mnichovské dohody. Proces s ním proběhl v březnu 1939, zároveň s příjezdem nacistické okupační moci a jeho propuštění za „dobré chování“ bylo zamítnuto ve dnech, kdy už byly Lidice obklíčeny a na jejich hranicích už stály popravčí čety.
Autor se zánikem obce Lidice zabýval na základě mnohaletého zkoumání osudů skutečných lidí.

Doporučení:
Share