Vyhrajte věrně zachycené myšlenky Jana Masaryka

hovory-s-janem-masarykem-perex
Za své zaměstnání na londýnském ministerstvu zahraničí vděčil Viktor Fischl československému diplomatovi a politikovi Janu Masarykovi. Během dalších let s ním vedl mnoho rozhovorů, o nichž si právě nyní můžete přečíst.

Od prvního setkání až do smrti

Významný český spisovatel a diplomat Viktor Fischl je kromě svých románů a povídkových sbírek i autorem pozoruhodné knihy s názvem Hovory s Janem Masarykem. Nejedná se o rozhovor v pravém slova smyslu, ale spíše o originální a věrné zachycení jeho myšlenek. Ze stránek na čtenáře dýchne kus masarykovského ducha, jeho slova, věty a uvolněná lidová mluva, přesně tak, jak ji Jan Masaryk rád používal.

Kniha vznikala za druhé světové války v Londýně, kde byl Viktor Fischl Masarykovým sekretářem, a končí pár týdnů před Masarykovou smrtí. Po odchodu z Československa rozřadil Viktor Fischl po mnoho let shromažďovaný materiál do několika oddílů podle témat a takto uspořádaná kniha vyšla poprvé v roce 1952 hned ve dvou vydáních v češtině: v Izareli (Izraelské listy, Tel-Aviv) a v USA (Kruh přátel československé knihy, Chicago). V Československu vyšla kniha poprvé až v roce 1991.

 

Hovory s Janem Masarykem

Autor: Viktor Fischl

Vydalo: nakladatelství Garamond
Počet stran: 184
Vazba: brožovaná
Vydáno: 5/2017
ISBN: 978-80-7407-372-4

Přečtěte si více o knize Hovory s Janem Masarykem, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Garamond. A nezapomeňte ani na naši reportáž z besedy s autorem.

Nakladatelství Garamond vydává knihy na českém trhu již 20 let a zaměřuje se na překladovou literaturu z francouzštiny, angličtiny a hebrejštiny, dvojjazyčné tituly v pěti jazycích a české autory literatury faktu. Mezi nejúspěšnější řady patří série případů soudce Ti z Číny 7. století.

 

Ukázka z knihy

O svobodě
Není to náhoda, že hned první z mých poznámek o rozhovorech s Janem Masarykem obsahuje pasáž o svobodě. Bylo to během mé první návštěvy v Masarykově londýnském bytě v Kensingtonu – předtím jsme se setkávali vždy jen na vyslanectví – a ačkoliv Masaryk nebyl nikdy formální, ve svém bytě mluvil ještě nějak volněji. Seděli jsme před krbem, upíjeli jsme ze sklenice whisky a bylo víc než přirozené, že jsme mluvili o Anglii. Začali jsme ovšem politickou situací, ale brzy se náš hovor obrátil na základní ideje, z nichž Anglie vyrostla.
„Tohle je šťastná země,“ řekl Masaryk. „Náramně. Tady můžete jít po ulici a křičet: Chamberlain je vůl! Nikdo si vás ani nevšimne. Většina lidí s vámi bude souhlasit. Někteří nebudou souhlasit, ale nikomu nenapadne pochybovat o vašem právu na to, abyste řekl, co si myslíte. Tady, kamaráde, můžete veřejně vyzvat ministerského předsedu, aby vám políbil p… Nejvýš k vám přijde policajt a požádá vás: Pane, přestaňte laskavě mluvit o p…, tamhle jsou malé děti. Tohle v Rusku není.“ Od té první příležitosti se téma svobody objevuje znovu a znovu v mých poznámkách o hovorech s Janem Masarykem. (str. 25–26)

 

O autorovi

Viktor Fischl (1912–2006) byl český a izraelský básník, prozaik, překladatel a publicista židovského původu. Po rozčarování z událostí po Mnichovské dohodě se roku 1938 rozhodl s rodinou emigrovat do Londýna, kde začal pracovat pro zahraniční odboj a exilovou vládu. Právě zde se setkal s Janem Masarykem, který mu nabídl práci na ministerstvu zahraničí. K sobě na ministerstvo si jej Masaryk vzal i po válce roku 1947. Od jejich setkání až po Masarykovu smrt si Viktor Fischl vedl záznamy jejich rozhovorů, které posléze zpracoval do knihy Hovory s Janem Masarykem. Po komunistickém převratu a smrti svého přítele si již nemohl být jistý, co se s ním stane, rozhodl se proto emigrovat do právě vznikajícího Státu Izrael, kde později vstoupil do diplomatických služeb. Po převratu v roce 1989 se vrátil do Československa, kde získal řadu ocenění, mimo jiné Cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní dílo či později cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky.
(Zdroj informací: tisková zpráva nakladatelství Garamond)

 

Vyhrajte knihu Hovory s Janem Masarykem

Ještě několik dnů před smrtí Jana Masaryka s ním vedl Viktor Fischl další z dlouhých hovorů. Za dobu, co se znali, probrali rozličná, nejen politická témata, o kterých si Viktor Fischl vedl záznamy. Ty potom později rozdělil do několika oddílů a v roce 1952 je také vydal v podobě knihy. Přečtěte si, o čem tito muži společně hovořili, a poodhalte, jaký byl syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Právě díky této knize máte jedinečnou možnost nahlédnout do života zásadní osobnosti českých dějin.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond vám přinášíme soutěž, ve které čtyři z vás mohou knihu Hovory s Janem Masarykem vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Hovory s Janem Masarykem
probíhá od 19. června do 2. července 2017.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 4 knihy Hovory s Janem Masarykem

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeHovory s Janem Masarykem

Fischl, Viktor

Garamond, 2017

Napsat komentář