Ukázka z knihy Superpotraviny

superpotraviny_ukazka_nahledovy
Věděli jste, že zázvor skvěle funguje nejen proti nachlazení, ale slouží i jako účinná zbraň proti tukovým buňkám? A že mezi superpotraviny nepatří pouze pochutiny s exotickými názvy, jakými jsou například açai či goji, ale třeba i obyčejné kakao a skořice? Pojďte si přečíst více v knize Superpotraviny!

Knihu Superpotraviny, kterou napsala Susanna Bingemerová, vydalo nakladatelství Noxi.

 

Jsi to, co jíš

Superpotraviny nám pomáhají zůstat zdraví, fit a štíhlí. Jsou to účinné doplňky stravy z přírody, které smysluplně podporují každý způsob stravování. Tak mohou například vegetariáni, vegani a lidé, kteří jedí pouze syrovou stravu, s touto energetickou potravou předcházet eventuálnímu nedostatku proteinů nebo vitaminu B12. Superpotraviny mohou všeobecně dávat pozitivní impulzy pro zdraví. Avšak nejsou to žádné zázračné prostředky. Kdo se především živí industriálně zpracovanými potravinami – hotovou pizzou, špekáčky, sladkostmi – a i jinak  žije nezdravě, nemůže si od své ranní hrsti semínek goji příliš mnoho slibovat. Nejlépe fungují superpotraviny při celkově zdravé stravě. Pak jsou extra zdravým nakopnutím.

 

Superpotraviny ve všedním dni

Je velmi snadné zabudovat superpotraviny do kulinářského všedního dne. Můžete tyto balíčky plné živin denně pojídat. Podle druhu superpotraviny stačí často už malé množství: Protože chlorela silně detoxikuje a maca ovlivňuje hormonální rovnováhu, neměli byste například sníst víc než jednu až dvě čajové lžičky denně. Zelí, borůvky nebo quinou naopak můžete sníst i ve velkém množství.

 

Pesto, zálivky, dipy a smoothie

Mnohé superpotraviny se dají dobře kombinovat, například v müsli nebo ve smoothie: superpotraviny dodají směsi ze zeleniny a ovoce nejen zvláštní chuť, ale i extra porci zdravotní energie. I pesta, salátové zálivky a dipy můžete zjemnit superpotravinami. Prostě to jednou vyzkoušejte. Nechte se inspirovat návrhy receptů. A příležitostně superpotraviny střídejte, aby tělo mohlo profitovat z jejich různých pozitivních účinků. Já osobně mám hrst oblíbených superpotravin, které používám pravidelně. Navíc neustále přibírám další – většinou ve fázích po několika týdnech. Protože u některých to chvíli trvá, než organismus reaguje na jejich vitální látky.

 

Vědomě vybírat

Všechny potraviny jsou nejlepší čerstvé a nezpracované. Tak je to i u superpotravin. Proto volím čerstvé borůvky, když je u nás právě jejich sezona, místo prášku z bobulí acai. Pokud chcete použít bobule acai, dbejte na čerstvé zpracování, raději použijte zmražené ovocné pyré. Místo průmyslově vyrobené müsli tyčinky s bobulemi goji sáhnu raději po kousku dobré bio čokolády. Pro müsli tyčinku jsou bobule většinou uvařené a zpracované se spoustou cukru, pročež jsou méně účinné. Mimochodem bio: především u exotických superpotravin je důležité při nákupu dbát na bio kvalitu. Podmínky v zemích původu nejsou často dost přehledné, tak byly například v bobulích goji při tradičním pěstování vždy nalezeny zbytky pesticidů.

superpotraviny_ukazkovy_obrazek

——————————————-

Zázvor

Ostrý kořen zázvoru je takříkajíc pradávná superpotravina, patří k nejstarším pochutinám a lékům na světě. Zázvor se pěstuje v tropech a subtropech a v zemích, jako je Čína, Indie, Austrálie a Jižní Amerika. Přesně vzato nejde u zázvoru o kořen, ale o oddenek – ztluštělý výhonek, v němž je uložena potrava pro rostlinu.

 

Zázračná zbraň proti nachlazení a proti tukovým buňkám

Tato nenápadná hlíza přímo pohání látkovou výměnu: její ostrost nás zahřeje a rozpouští naše tukové buňky. Éterické oleje uvedou do chodu zažívání a uklidní střeva a žaludek. Proto je taky zázvor už dlouho známý jako účinný prostředek proti nevolnosti, především proti nevolnosti na cestách. Kdo je tím postižený, může předem nebo během jízdy žvýkat kousek zázvoru. Taky jako domácí prostředek proti nachlazení je zázvor dobrá volba. Experti přičítají zázvoru podobné vlastnosti, jako má aspirin: brzdí nachlazení a tlumí bolesti. Navíc snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi. Za to je odpovědný především gingerol, sekundární rostlinná látka s mnoha antioxidačními vlastnostmi. Společně s mnoha dalšími hodnotnými látkami v zázvoru má být gingerol dokonce schopen zničit rakovinné buňky.

 

Jak používat zázvor

Používejte zázvor rozhodně čerstvý. Sušený a namletý sice ještě okoření jídlo, ale má mnohem méně hodnotných látek. Čerstvý zázvor v bio kvalitě najdete už téměř v každém supermarketu. Kupujte jen zázvor s hladkou pevnou slupkou, bez záhybů a otlaků. Vedle zralých hlíz se stále častěji dostane na trhu nebo v dobrém asiatském obchodě v oddělení s čerstvou zeleninou světlý mladý zázvor se zelenými výhonky.Ten chutná mírněji a jeho vlákna ještě nejsou tak výrazná. Slupka není kožnatě béžová, ale má téměř stejnou barvu jako naříznutý čerstvý zázvor.


Logo-NoxiNakladatelství Noxi působí na českém a slovenském knižním trhu od roku 2004 a jeho zakladatelkou je Jana Mišíková. Zatím vydalo téměř 200 knih a nabídku stále rozšiřuje. Čtenářům nabízí úspěšné tituly, které se v zahraničí staly bestsellery, především pak knihy o zdravém životním stylu ale i kvalitní beletrii.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSuperpotraviny
Zdroje síly z přírody

Bingemer, Susanna

Noxi, 2015

Napsat komentář