Sabina Spielreinová prožila život mezi Jungem a Freudem

zivot_mezi_jungem_a_freudem
Kniha Život mezi Jungem a Freudem je životopisem Sabiny Spielreinové, osudové ženy C. G. Junga. Jungova milenka i žákyně, jedna ze zakladatelek dětské psychoanalýzy i příčina sporů Junga s Freudem.

Strhující příběh vyšel 1. září 2011 knižně v Portálu. 2. září se v Benátkách konala premiéra filmu D. Cronenberga Nebezpečná metoda natočeného na motivy vztahu Spielreinové, Junga a Freuda. Film právě vstupuje do českých kin.

Sabina Spielreinová se narodila v roce 1885 v ruském Rostově do židovské vzdělané a bohaté rodiny. V roce 1904 se „seznámila“ s Carlem Gustavem Jungem – během pobytu v curyšském hotelu byla převezena na psychiatrickou kliniku Burghölzli, kde Jung působil jako sekundář. Nemohla prý vystát lidi a zvuky v hotelu, smála se a plakala, vyplazovala jazyk, škubalo jí v nohách, měla silné bolesti hlavy.

„Setkání s pohlednou, vzdělanou a zcestovalou Sabinou Spielreinovou na mladého muže silně zapůsobilo. Jung, znalý spisů Sigmunda Freuda, byl z návštěvy pacientky přímo nadšen. Umožnila mu totiž vyzkoušet novou léčebnou metodu v praxi. Ruska se tak stala studijním předmětem Jungovy psychoanalýzy.“

Jungovo mnohaměsíční léčení bylo natolik úspěšné, že Sabina nejen překonala vlastní obavy a vymanila se z rodinného sevření, ale později se dokonce sama stala lékařkou, jak o tom vždy snila. Odborný svět ji zná jako jednu z průkopnic psychoanalýzy a dětské analýzy a autorku více než třiceti publikací.

Laický svět ji objevil především jako femme fatale mladého Jungova osobního i pracovního života a jako viníka, či oběť rozporů (podle chuti posuzovatele), které vznikly mezi Jungem a Freudem. V kontaktu s oběma totiž zůstala po mnoho let, jak o tom svědčí unikátní nález jejich korespondence z let 1908-1923 i Sabinin deník.

Z pacientky se stala milenkou mladého ženatého Junga, který po určité době nedokázal více vzdorovat své vášni:

„Má lásko!… Mé rozpoložení je rozerváno na kusy… Odpustíte mi, že jsem takový, jaký jsem? Že Vás tím urážím a že zapomínám na své povinnosti lékaře vůči Vám? … Mým neštěstím je neschopnost zříci se blaha lásky, té bouřlivé, věčně se měnící lásky v mém životě.“

Pro udržení své reputace však vztah později ukončil. V té době Sabina oslovila Sigmunda Freuda

Osud Sabiny Spiereinové zpracovala do knižní podoby Sabine Richebächer, švýcarská klinická psycholožka a psychoterapeutka.

Vztah mezi Spielreinovou, Jungem a Freudem se stal atraktivním námětem i pro filmové zpracování. 2. září 2011 měl na benátském filmovém festivalu světovou premiéru film Davida Cronenberga Nebezpečná metoda. Slavný režisér svěřil hlavní role neméně slavným hercům: Keiře Knightley, Michaelu Fassbenderovi (Jung) a Viggo Mortensenovi (Freud).

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŽivot mezi Jungem a Freudem
Životopis Sabiny Spielreinové

Richebächer, Sabine

Portál, 2011

Napsat komentář