Nenechte si ujít v týdnu od 23. do 29. května 2022

nenechte_si_ujit
Konec května se nezadržitelně blíží, ale i poslední květnové dny si můžete zpříjemnit různými literárními akcemi. Přijďte na uvedení nového románu Kateřiny Tučkové či na autorské čtení Pavly Horákové. A těšit se můžete i na live stream s Robertem Bryndzou.

Začneme akcí, kterou v pondělí 23. května pořádá Knihovna Václava Havla v Praze u příležitosti vydání knihy Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou. Autorkou životopisného příběhu je Dana Huňátová a vypráví o výrazné osobnosti starodávného českého šlechtického rodu na pozadí moderních dějin. Obě ženy, tedy autorku i Dianu Phipps Stenbergovou, bude zpovídat redaktorka knihy Irena Tatíčková. Buďte v knihovně v 19.00.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně připravila na úterý 24. května literární večer s Michalem Tallem. Slovenský básník představí svou v pořadí třetí sbírku básní nazvanou Kniha tmyJde o mrazivé svědectví zániku světa, který je až příliš podobný tomu našemu. Dále autor návštěvníky seznámí s aktuálním děním na slovenské literární scéně. Literární večer začíná v ústřední knihovně v 17.00.

Městská knihovna Bílovec naplánovala na úterý 24. května setkání se spisovatelkou Zuzanou Dostálovou. Její prvotina Proč všichni odcházejí vyšla v roce 2016. O dva roky později vydala román Hodinky od Ašera a společně s Pavlou Horákovou a Alenou Scheinostovou také román Johana. Její poslední kniha, román o dospělosti, dospívání a samostatnosti Soběstačný, vyšla v roce 2020. Přijďte do knihovny v 18.00.

A ještě se podíváme do Prahy, kde ve stejný den, tedy v úterý 24. května, proběhne uvedení knihy Kateřiny Tučkové Bílá Voda. Do srdcí čtenářů se autorka zapsala předchozími romány Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně. Na své novince pracovala dlouhých deset let a inspirovala se skutečnými událostmi. Vytvořila dramatický příběh, ve kterém se soustředí na život řeholních sester v dobách komunistického režimu. Akci moderuje Mirek Balaštík z nakladatelství Host. Buďte na Střeše Lucerny v 18.00.

A nyní se přesuneme do Opavy, kde se ve středu 25. května bude křtít román Statek spisovatele Ladislava Vrchovského. Na základě skutečných událostí sepsal neobyčejný příběh o nezlomné lásce k rodné hroudě a také o hrdinném boji proti lidské závisti i zaslepené touze po cizím majetku. Z autorových předchozích děl můžete znát např. příběh tří přátel z dob nacistické okupace Stará fotografie či román o justiční vraždě generála Píky Generál Heliodor Píka a jeho vraziSoučástí křtu bude beseda s autorem a autogramiáda. Akce se koná ve slavnostním sále opavského Müllerova domu od 17.00.

Ve středu 25. května můžete dorazit do Tábora na autorské čtení Pavly Horákové, která představí svou nejnovější knihu Srdce Evropy. Její román Teorie podivnosti byl oceněn cenou Magnesia Litera 2019 za prózu. Napsala i knížky pro děti o Hrobařících, např. Tajemství Hrobaříků, Hrobaříci v podzámčí či Hrobaříci a Hrobaři. Autorské čtení začíná v městské knihovně v 18.15.

A nyní potěšíme všechny fanoušky Roberta Bryndzy! Ve středu 25. května budete mít příležitost se s ním virtuálně setkat prostřednictvím live streamu, který proběhne od 20.00 na facebookovém profilu Nakladatelského domu Grada (bude moderovaný a překládaný do češtiny). Tento britský autor, který trvale žije na Slovensku, má na svém kontě mnoho skvělých thrillerů. Třeba sérii s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou (Dívka v ledu, Noční lov, Temné hlubiny, Do posledního dechu, Chladnokrevně a Smrtící tajnosti) či s Kate Marshallovou (Kanibal z Nine ElmsMlha nad Shadow Sands a Propast smrti). Napsal také humornou sérii o životních kotrmelcích Coco Pinchardové (Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové a Coco Pinchardová: Moje tlustá opilá svatba). Na streamu se ho můžete zeptat třeba právě na jeho poslední vydanou knihu o Coco Pinchardové a také na to, co pro své čtenáře dále připravuje.

Ve čtvrtek 26. května si nenechte ujít křest knihy Rudolf Slánskýkterou napsal historik a politolog Jan Chadima. Vytvořil ucelenou monografii významné postavy českých politických dějiny – generálního tajemníka Komunistické strany Československa. Křest se koná v Literární kavárně Knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze od 17.00.

A nedělní odpoledne 29. května si můžete zpříjemnit autogramiádou Vovy. Vladimir Koldaev alias Vova se po příchodu z malého ruského města do Prahy vypracoval mezi světovou parkourovou špičku a v říjnu roku 2021 vydal svou knižní prvotinu Skákej jako Vova, ve které prozrazuje, jak mu parkour změnil život. Tak dorazte v 16.00 do kavárny v knihkupectví v Brně „na Čáře“ (Joštova).

Pokud víte o nějaké další zajímavé literární akci, podělte se o ni s námi v našem Kalendáři akcí.

Doporučení:
Share

Napsat komentář