Nové odstíny české (a slovenské) detektivky

stinovy-system-nahled
Minulý rok proběhl první ročník literární soutěže o Cenu Oty Finka. Devět povídek, které prošly do finále, jsou nyní dostupné ve vydaném e-booku.

Normálně e-knihy nečtu. Nosím brýle a obrazovek si „užívám“ i bez čteček až moc. Ale když jde o detektivní povídky, které zaujaly porotu nakladatelství Mystery Press v soutěži o cenu nazvanou po legendárním bezděčném detektivovi z románů Jaroslava Velinského Oty Finka, pak se prostě musím překonat a vystoupit ze své komfortní zóny. Soubor povídek s názvem Stínový systém totiž vyšel jen jako e-book.

Původně měla v knize být celá finálová desítka povídek, ale jeden z autorů nechtěl svoji práci publikovat. Proto je jejich devět, z toho osm českých a jedna slovenská. Ale autorů se na nich podílelo rovnou deset – výherce soutěže Oliver Jasanský má v knize sice dvě povídky, ale další dvě napsaly tvůrčí dvojice.

Překvapila mě rozmanitost témat i odlišnost zpracování. Bezděčné detektivy, tedy lidi, kteří nejsou profesí detektivové, ale tak nějak se k řešení záhad přichomýtnou, najdete v povídkách Stínový systém a Když Bůh mlčí Olivera Jasanského (i když tady to platí jen napůl, vyšetřuje totiž osvědčený tandem policista a civil), v příběhu Úskalí trampingu od našeho redaktora Dalibora Boubína, v Kamionu ticha již zavedeného autora Vladimíra Zlého a v závěrečné povídce Smrt patří královně z pera Lukáše Vlasáka. Autor historických detektivek a fantasy příběhů Ondřej S. Nečas ve spolupráci s Ivanou Novákovou vytvořili úsměvnou detektivku Karkulka zasahuje ze světa pohádek, v němž vyšetřuje Agentura Babička v zastoupení Vlk a Karkulka.

 „Prostě vlk se nažral a koza zůstala celá.“
„Tak nějak. To víš, člověk člověku vlkem.“ (str. 204)

Další dvojice tvůrců Jana a Ladislav Vitoušovi zase čtenáře přenesla ve své povídce Kukuřice vrhá dlouhé stíny na divoký Západ, ale soukromé očko v hlavní roli nemá nic z Phila Marlowa a spíš vás pobaví svojí neschopností než čímkoli jiným. Nevím si rady, jak zařadit text Michala Červenky s názvem Detektivní případy, protože mimo jiné obsahuje recenze třinácti fiktivních detektivních povídek a výsledkem je dedukce, že vrahem je vlastně vždy autor, při čemž ještě větší kumšt by bylo napsat příběh, kde by vrahem byl čtenář.

Slovensko reprezentuje text Mateje Kandríka Casablanca na Dunaji, plný mrtvol a mafie prorostlé do politiky – to celé zasazené do blízké budoucnosti. Slovenská realita i dní příštích nebo jen nadsázka? Každopádně zase jiný odstín detektivky.

Vlastně se mi líbily asi všechny příběhy až na Michala Červenku, což ale není klasická detektivka. Rozhodně jsem si pro sebe objevila nové autory, například Olivera Jasanského (jeho dvojice Choroš a Lev je aspoň za mne hrdým nástupcem Vašátka a Horáce a máte šanci si přečíst už celou knihu s touto dvojicí) a Lukáše Vlasáka a potvrdila si, že je škoda, že Daliborovi po jeho prvotině Vlastní zákon zatím nevyšla další kniha, protože umí zaujmout. (Douška: ale už se něco chystá!…)

Již známí autoři samozřejmě nezklamali, i když takto krátké povídky obvykle nepíší, a překvapil mě text ve slovenštině – pro mladší ročníky čtenářů může být možná hůře srozumitelný. Délka jednotlivých povídek se liší – od Daliborovy jednohubky (17 stránek) až po vítěznou povídku Stínový systém (83 stran), každopádně obdiv všem, že dokážou na takovém prostoru rozehrát napínavé zápletky.

A já se těším, že z dosud neznámých jmen se stanou jména známá a že žánr české (potažmo i slovenské) detektivky má před sebou dobrou budoucnost. Pokud mi nevěříte, stáhněte si e-book Stínový systém a uvidíte sami.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeStínový systém
A jiné povídky

Němcová, Lucie (ed.)

Mystery Press, 2026

Napsat komentář