Příběh z Tibetu

Kobky pod Potalou
Dalajlamův malíř uniká do svých vzpomínek před krutou realitou, ve které musí čelit ničení všeho, co prezentuje řád. Vybavuje si, jak se učil od svého mistra, a neopomíjí ani hledání převtělení zesnulého dalajlamy. Jeho vzpomínání ukazuje tibetské myslitele, mnichy a umělce v době největší slávy.

Rok 1968, palác Potála, Tibet. Bývalé sídlo dalajlamy obsadila skupinka zfanatizovaných členů rudých gard, studentů umění, vedená surovým mladíkem přezdívaným Vlk. Ničí všechno, co se vzpírá novému řádu, všechno, co už po staletí ztělesňuje Tibet. Kláštery, umělecká díla, archivy, thangky, posvátné knihy… A ještě víc chtějí pokořit tibetské myslitele, mnichy a umělce, jako je Tänpa, na kterého osobně zaměří svou pozornost Vlk. Tänpa, dalajlamův malíř, utíká z kruté reality do myšlenek na doby, kdy se učil od svého mistra, vzpomíná, jak se účastnil hledání tulkua, převtělení zesnulého dalajlamy, a se sílící Vlkovou brutalitou sílí i proud malířových vzpomínek.

Ukázka z knihy

Toho březnového rána roku 1968 po celonočním dešti ještě mrholilo. Vzduch studil. Klid liduprázdného zadního nádvoří Potály, kde rudí gardisté, kteří palác obsadili, zřídili v bývalých dalajlamových stájích vězení, náhle narušilo vrzání náprav a křupání drobného štěrku pod koly vozíku naloženého dřevěnými vědry. Rotace paprsků rozehrávala stínohru na postavě starce mezi tažnými tyčemi. Z úst mu unikaly slabé obláčky páry. (str. 7)

Přečtěte si pokračování ukázky.

Kobky pod Potálou

Příběh z Tibetu
Autor: Dai Sijie
Přeložila: Danuše Navrátilová

Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 140×200 mm
ISBN: 978-80-257-3506-0
Doporučená cena: 298 Kč

Knihu Kobky pod Potálou vydalo nakladatelství Argo.

O autorovi

Filmař a spisovatel Dai Sijie (* 1954, Fu-Ťiej, Čína) nechává čtenáře vstoupit do světa harmonie a meditace, do světa barev a tvarů, které spojují smyslové a duchovní roviny, do světa vytříbených staletých tradic, který dokonale zná. V mládí, za kulturní revoluce, byl poslán na převýchovu na venkov, odkud čerpal námět na svůj nejznámější román Balzac a čínská švadlenka (Balzac et la Petite Tailleuse chinoise, 2000), podle nějž později natočil úspěšný film, kniha byla přeložena do více než 25 jazyků včetně češtiny. Po smrti Mao Ce-tunga mohl pokračovat ve studiu dějin umění v Číně a poté odjel do Francie, kde navštěvoval IDHEC, Institut kinematografických studií. Po nějakou dobu žil a tvořil ve Francii, poté se opět vrátil do Číny. Kobky pod Potálou (Les Caves du Potala, 2020) jsou zatím jeho poslední knihou.

Zdroj informací: nakladatelství Argo


Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992. Jeho hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáže seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů. Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKobky pod Potálou
Příběh z Tibetu

Sijie, Dai

Argo, 2021

Napsat komentář