Krymská válka jako Velký švindl

Velký švindl
Výbušné 19. století poznamenalo nemálo vojenských konfliktů. Jedním z těch největších byla právě Krymská válka. Václav Králíček novinář, grafik, malíř a hlavně nadšenec do lodní historie, se věnuje především námořním aspektům této války.

Krymská válka 1853–1855

Poté, co si hrabě Bourqueney, francouzský diplomat a politik, pečlivě prostudoval mírovou smlouvu uzavřenou a podepsanou 30. března 1856, prohlásil:

„Když se člověk obeznámí s tímto dokumentem, nemůže nijak porozumět, kdo je tu vlastně vítěz a kdo poražený.“

I tak by se dala charakterizovat Krymská válka, válečný konflikt zasahující kromě poloostrova téhož také Kavkaz, sever Ruska, Baltské moře či Dálný východ. Konflikt, na jehož konci sice zůstaly legendy v podobě „Dlouhé červené linie“ či „Útoku lehké brigády“, ale především statisíce mrtvých vojáků. Tragédií zůstává, že povětšinou nezemřeli „slavnou“ smrtí na bojištích, ale umrzli ve svých stanech či umírali na zhoubné nemoci daleko bojiště. Celým tím neskutečným zmatkem rodící se nové válečné strategie se prolíná častá nekompetentnost nejen velících důstojníků, ale také politiků dostatečně vzdálených od míst bojů.

 

Velký švindl

Autor: Václav Králíček

Edice: Polozapomenuté války
Počet stran: 480
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7425-235-8
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Velký švindl vydalo nakladatelství Epocha.

 

O autorovi

Václav Králíček (*1960) je novinář, autor literatury faktu, malíř a grafik Václav Králíček se věnuje po mnoho let především tematice lodní historie. Odtud pramení i jeho zájem o krymskou válku, protože jen málokterý čtenář i zájemce o toto téma ví, že podstatnou část celého konfliktu tvořila právě válka námořní, a že zároveň byla významným technickým předělem v historii válek. O jeho historické prvotině, apokryfech Čertův tucet (2002), se známá literní kritička a redaktorka Irena Zítková vyjádřila jako o důstojném pokračování historické prózy po Vladimíru Körnerovi. Je také spoluautorem (s Ivanem Brožem) knihy Bůh stál při Anglii (2010) o tažení španělské Armady v roce 1588 proti anglické královně. Kromě textu je tu i autorem mnoha ilustrací lodí a techniky té doby.
Ke stému výročí potopení zaoceánského parníku mu vyšla monografie Titanic. Nikdo nechtěl uvěřit (2012), kde shromáždil a seznámil čtenáře s některými neznámými i opomíjenými skutečnostmi o plavbě a především průběhu a důvodech katastrofy tohoto luxusního plavidla.

(Zdroj informací: nakladatelství Epocha)


Nakladatelství Epocha ve stávající podobě existuje a vydává od října roku 2002. Navazuje na činnost stejnojmenného subjektu, který vznikl roku 1996. Jeho ediční profil byl tehdy vyhraněný, soustředil se na historii prezentovanou životopisnými monografiemi významných postav českých, ale i světových dějin.
V roce 2002 se Epocha rozšířila, a to nejen personálně, ale především koncepčně. Její ediční záběr se rozrostl o další žánry a s tím se rozšířila i autorská základna, která se neomezuje jen na domácí zdroje.
Dominantním směrem ediční koncepce zůstává i nadále literatura faktu a historie, nově je velký prostor v edičních plánech věnován fantastice.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVelký švindl
Krymská válka 1853–1856

Králíček, Václav

Epocha, 2015

Napsat komentář