Úspěšný televizní seriál v historických souvislostech

zdivocela_zeme_perex
Milovníkům filmového seriálu Zdivočelá země nepochybně udělalo radost jeho knižní vydání, kde se mají opět možnost setkat s hlavním hrdinou Maděrou. A nejen s ním…

Tomáš Pilát, který je autorem publikace Zdivočelá země – Pravda často bolí, již vydalo před nedávnou dobou nakladatelství Edice ČT, připravil pro fanoušky tohoto snímku dokonalou lahůdku. V televizi máme nyní možnost sledovat čtvrtou řadu. Pro ty, kdo chtějí zavzpomínat na předchozí díly, mohou tak učinit jak v tomto titulu, tak i v dalším, jenž vyšel o několik týdnů dříve pod názvem Moje cesta zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty. Ta je napěchovaná rozhovory s režisérem Hynkem Bočanem.

Tomáš Pilát se ale zaměřil na scénáristu Jiřího Stránského, a i když se v jeho díle několik rozhovorů také vyskytne, jde spíše o zajímavou, beletristicky zpracovanou knihu.

Autor se obšírně věnuje Jiřímu Stránskému, vlastně bych řekla, že jde minimálně z poloviny o vzpomínky člověka, kterého tvrdě poznamenal komunistický režim. Scénárista líčí dobu totality a pobytu ve věznici, která mu ovšem z velké části poskytla inspiraci pro to, aby vůbec napsal seriál, jenž se setkal s tak velkou odezvou u diváků. Jeho vzniku ale předcházela řada záporných reakcí, byl odkládán a zelenou dostal teprve po sametové revoluci, kdy jej zrežíroval Hynek Bočan. Tomáš Pilát věnuje určitý prostor i jemu, nechává jej zavzpomínat, stejně jako herce, se kterými máme možnost se v televizi setkat. U nich se zaměřuje především na otázku, co jim jejich postava dala, jak je poznamenala a v čem spatřují důležitost seriálu. Tyto výpovědi jsou psané formou kratších rozhovorů a tvoří velmi příjemné zpestření celé knihy.

Publikace je výhradně zaměřena na jeden pohled, jeden názor – a to na odpor proti komunismu. Ti, kteří by očekávali odezvy z opačné strany, budou zklamáni. Je tu pouze zmínka o tom, že autoři seriálu obdrželi také mnoho negativních reakcí, dokonce volajících po jejich likvidaci. Jak se domnívá Jiří Stránský, šlo o strach z pravdy. Dodává ovšem, že realita ve Zdivočelé zemi nebyla tak brutální jako ve skutečnosti. Pravdou zůstává, že jde ze strany autora o zmapování postoje a názorů neodmyslitelně patřících k seriálu, který je svým způsobem propagandou proti komunistům. Což je vcelku důležité, protože poslední dobou slýcháváme názory, které bychom si v prvních letech po sametové revoluci nikdy nepřipustili. Jenže efekt této propagandy se pomalu ztrácí. Proč, to je již otázka, jež patří do politiky…

Kniha Zdivočelá země není jen vyprávěním o vzpomínkách či o těžkém zrodu a vývoji samotného seriálu. Je to také příběh plný veselých příhod z natáčení, kterých si tu čtenáři užijí dost na to, aby se alespoň na chvilku odreagovali od smutných řádek vedoucích k zamyšlení. Je to také příběh života spousty zcela obyčejných lidí. Takových, kteří si za totality prožili peklo, ale my jejich jména nikdy neslyšeli. Autor se s pomocí vzpomínek, převážně Jiřího Stránského, snaží tyto, hlavně politické vězně, připomenout, protože si to rozhodně zaslouží. Dokázali vyjádřit svůj názor veřejně a nebáli se obětovat i svůj život…

Vše je navíc umocněno přiloženou časovou osou skutečných událostí z let 1945 – 1990, již autor nazval „Kalendář totality“. Ta provází čtenáře na každé stránce, zcela paralelně s tím, o čem je v dané chvíli text.

Nechybí ani fotografie. A to jak barevné z natáčení, tak černobílé, které připomínají například známé osobnosti, jakou byla Milada Horáková či další političtí odsouzenci. K přemýšlení pak nutí snímky věznic, propagandistických letáků z doby totalitního režimu, agitace komunistů…

Publikace je hodnotným dílem nejen pro fanoušky televizního seriálu, kterým tu také, kromě jiného, nabízí rekapitulaci všech odvysílaných řad. Její zobrazení těžkého zápasu člověka proti tvrdému, nelítostnému režimu by totiž nemělo zůstat bez povšimnutí…

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZdivočelá země
Pravda často bolí

Pilát, Tomáš

Edice České televize, 2012

Napsat komentář