Nenechte si ujít v týdnu 1. do 7. prosince 2025

nenechte_si_ujit
Chcete si zpříjemnit první prosincové dny nějakou literární akcí? Opět pro vás máme jejich přehled. Za návštěvu jistě stojí beseda s Romanou Vaverovou, Danutou Chlupovou či Alenou Mornštajnovou. A ujít si nenechte ani křest románu Anny Beaty Háblové.

Knihovna města Ostravy vás v pondělí 1. prosince zve na besedu se spisovatelkou Romanou Vaverovou. Ve svých knihách se věnuje nedávné historii moravskoslezského kraje a skutečným postavám, které budovaly projekty, na kterých stál a stále stojí život tohoto regionu. Na besedě představí svůj nejnovější román Jubilejní, v němž se zabývá proměnou střední Evropy v bouřlivé první polovině 20. století. Více se dozvíte na pobočce Přívoz ve 14.00.

Městská knihovna v Praze pořádá v pondělí 1. prosince besedu o fenoménu severského adventního čtení – tedy knih, které mají 24 kapitol (tzn. na každý adventní den jednu). Dále bude řeč i o severských vánočních tradicích a o titulech neodmyslitelně spjatých s Vánocemi na Severu. Buďte v ústřední knihovně v 18.00.

V úterý 2. prosince se v Regionální knihovně Karviná uskuteční beseda se spisovatelkou Danutou Chlupovou. Znát můžete její romány Jizva (přibližuje události Životického masakru z roku 1944) a Varhaník z mrtvé vesnice (líčí nejen smutný osud oblíbeného učitele hudby a varhaníka Teodora Szyndera, ale zaměřuje se i na problematiku mizících vesnic, které zanikly kvůli těžbě uhlí). Nyní autorka představí svou novinku Vrstvy na dně – na pobočce Mizerov v 17.00.

V Novém Jičíně se ve stejný den, tedy v úterý 2. prosince, koná beseda s oblíbenou českou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Na svém kontě má několik úspěšných knih (např. Čas vosLes v doměTiché rokyHanaHotýlekSlepá mapa). Autorka prozradí, v čem spočívá síla jejího vyprávění, proč je důležité vracet se k minulosti a jak autenticky vyprávět o traumatech, která jsme sami neprožili. Přijďte do Beskydského divadla v 19.00.

V Brně si v úterý 2. prosince nenechte ujít křest románu s názvem Víry, který napsala Anna Beata Háblová. Vypráví o osudu rozvedené matky, která se živí prostitucí – a to i přesto, že byla vychována ve striktní katolické víře. Křest začíná v Leitnerce v 19.30.

Zajímá vás španělská literatura? Pak se ve středu 3. prosince zastavte v Městské knihovně v PrazeLiterární salónek bude zaměřen právě na španělské autory – Layla Martínez (Červotoč, 2024), Rafel Nadal, Marian Izaguirre, Rosa Montero (Štěstí, 2022), David Llorente (Miluju Tě, protože mě živíš, 2016) nebo Tina Vallès. Akce se koná v ústřední knihovně v 18.00.

Do Častolovic dorazte ve čtvrtek 4. prosince na autorské čtení z knihy Moudrost stromu – Taoistický průvodce plynutím života. Autorka Zuna Vesan Kozánková vás seznámí s učiteli taoismu – stromy. Taoistická filozofie prostupuje jejich kořeny, pulzuje v jejich kůře, větvích, listech či tvarech a předává svou moudrost každému, kdo je ochoten naslouchat. Autorské čtení začíná v komunitním centru U Lva v 17.30.

Pokud víte o nějaké další zajímavé literární akci, podělte se o ni s námi v našem Kalendáři akcí.

Doporučení:
Share

Napsat komentář