Nadčasový Hotýlek

hotylek
Václav Mánes se snaží, aby zděděný rodinný podnik založený již za první republiky fungoval co nejlépe. Jsou ovšem šedesátá léta a Václav musí komunistickým režimem proplouvat, aby neohrozil svůj hotýlek ani svoji rodinu.

Některé věci jako by existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – pana Leopolda, založený v dobách první republiky a nabízející párům potěšení a rozkoš za protektorátu, a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce.

Po velmi úspěšném románu Slepá mapa, popisujícím dramatické životní osudy tří generací žen, se v nové knize autorka věnuje především mužskému hrdinovi: Leopoldovu vnukovi Václavu Mánesovi, který převzal vedení hotýlku v šedesátých letech. Václav je muž bez jasných názorů i charakteru, což mu umožňuje obratně proplouvat komunistickým režimem a držet rodinný podnik stále pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.

Ve svém novém románu Mornštajnová potvrzuje, že je rozenou vypravěčkou, která dokáže čtenáře strhnout.

 

 Ukázka z knihy

Ráno

Když se Václav dvacátého pátého července několik minut před sedmou probudil, nic nenasvědčovalo, že vstává do posledního dne svého života. Přesně v sedm hodin – jako měl už mnoho let ve zvyku – spustil nohy z postele, provedl pár protahovacích cviků a svižným krokem vyšel na zahradu.
Bylo po dešti, stébla trávy se ještě ohýbala pod těžkými kapkami a barvy květů byly v raním slunci zářivější a radostnější než jindy. Václav odkopl boty, ráznými tempy napumpoval studenou vodu do vědra, zvedl je do výšky a převrátil na sebe. Pak udělal krok na natáhl se po ručníku. Bosá noha mu sklouzla po něčem vlhkém. Václav se rozpaženými rukama převrátil dozadu a celou vahou narazil hlavou na kovovou konstrukci pumpy.

Pokračujte ve čtení ukázky!

 

Hotýlek

Autorka: Alena Mornštajnová

Počet stran: 319
Vazba: vázaná
Formát: 137 × 205 mm
ISBN: 78-80-7491-496-6
Doporučená cena: 299 Kč

 

Knihu Hotýlek vydalo nakladatelství Host.

 

O autorce

mornstajnovaAlena Mornštajnová (nar. 1963) vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. V roce 2013 vyšel její debutový román Slepá mapa, který byl nominován na Cenu Česká kniha 2014.

(Zdroj informací: nakladatelství Host)

 

 Řekli o knize

„V debutu se Alena Mornštajnová představila jako spisovatelka s darem přímočaře vyprávět, schopná řemeslně dobře zvládnout psaní, se schopností promýšlet konzistentně celkovou kompozici. Bude proto zajímavé sledovat její druhý román, který se znovu odehrává v době komunistického režimu.”

Pavel Portl


Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeHotýlek

Mornštajnová, Alena

Host, 2015

Napsat komentář