Otevřete pomyslnou bránu ke krásám České republiky

nacestepocr2
První beletristické vydání televizního pořadu Na cestě po České republice bylo natolik úspěšné, že si vynutilo pokračování. Neméně zajímavým vyprávěním vás bude provázet opět Jan Cézar…

Milovníci cestování a poznávání zajímavých míst a památek naší republiky můžou být nadšeni. Nakladatelství Jota vydalo knižní pokračování televizního pořadu s názvem Na cestě po České republice 2. Spolu s Janem Cézarem tam můžou všichni obdivovatelé zemských krás znovu putovat na známá, ale i ta méně známá místa, kterých je v naší republice dost a dost.

Kniha je rozdělena do čtrnácti kapitol – Strážnicko, Pálava, Říčansko, Česká Kanada, Chodsko, Mostecko, Krkonoše, Kopanice, Hanácké Slovácko, Třeboňsko, Karlovarsko, Jizerské hory, Gorolsko a Brněnsko. Každá z nich se tedy věnuje právě té dané části naší země. Rozhodně je to pro knihu s více jak dvě stě stránkami velké plus. Konkrétní vyhledávání čtenáře je tak výrazně usnadněno a zároveň se kniha nestává nepřehledným textem bez jakéhokoliv rozdělení.

V jednotlivých kapitolách má pak čtenář možnost se blíže seznámit nejen se samotným krajem, ale poznat i osoby, které tu žily a pracovaly. Nejde ale jen o ty ze slavnějších kruhů společnosti. Kraj, jeho města a městečka vytvářejí zcela obyčejní lidé. Třeba takový ponocný nebo obyčejný pasáček koz.

Ukázka z knihy Na cestě po České republice 2

Ponocný

S touto kdysi významnou, leč dávno zaniklou profesí jsem se poprvé potkal coby kluk na fotbale, když jsem slyšel pokřikovat nespokojené fandy na sudího: „Nepískej jak ponocnej!“ V záplavě jiných epitet jsem to měl za něco urážlivého a sprostého, co slušně vychované dítě neopakuje. Později jsem se v tom zorientoval docela dobře a navždy mi zůstaly uchovány dva obrázky ponocných – jeden je od Lady, určitě znáte tu kresbičku mohutné postavy v těžkém kožichu a beranici, která na buvolí roh troubí noční hodinu. Druhý hraje roli ve známé zápletce z „Našich furiantů“. Sporu o tom, kdo má v obci dělat ponocného – jestli vysloužilý voják Valentin  Bláha nebo poťouchlý krejčík Fiala…
„Taková věc, jako je noční hlídka, je tak nejspíš pro vysloužilýho vojáka, který je zvyklý stát ve dne v noci na vartě“. Z toho, jaký byl o tu funkci boj, dedukují, že ponocný nebyl v starých dobách ledaskdo a obyvatelstvo vsi si ponocného předcházelo…
„Když mi dá pozor na mý včeličky, aby mi je zloději nevyloupali, já mu za to dám každej rok k Vánocům husu a flašku jalovcový kořalky!“
Poslední živý ponocný ve funkci je k vidění právě tady v Domažlicích. V dlouhém vojenském plášti, přes ramena zavěšenu halapartnu a hlásnou troubu, v ruce velkou lucernu obchází spícím městem a ponocuje.

Co zaujme, jsou nepochybně části věnující se typickým zajímavostem krajů, například krajovým receptům, zvyklostem, ale i pověstem. Všude se totiž nacházejí hrady a tvrze a ty skrývají legendy a strašidla. Jan Cézar seznamuje nejen s historií těchto památek, ale právě i s těmito pověstmi. Tedy věcmi, které lidi lákají snad od nepaměti.
Vynechány v popisu nebudou ani věci, které mnohdy nijak nevnímáme. Květiny a zvířata. Každý kraj je většinou typický třeba nějakou zajímavou činností v oblasti chovu zvěře, nebo naopak pouze na nějakém území rostou květiny, které jinde v republice nenajdeme. I těmto je věnována tato kniha.

Kniha je ideální pro všechny cestovatele, kteří se třeba chtějí vydat na výlet. Jako přípravu na cestu mohou použít právě tuto knížku. Jan Cézar seznamuje naprosto svérázným způsobem se vším, co turisty může zajímat a přidává vždy něco navíc. Přibližuje totiž atmosféru popisovaných míst, takže kniha není jen plná suché teorie vypravující na určité téma. Je plná osudů lidí, kteří tu žijí a pracují a díky nimž jsou jednotlivé kraje tak odlišné a přece tak zajímavé. Z každé přečtené věty budete cítit, že ten, kdo tuto knihu sepsal, na popisovaných místech skutečně byl, viděl vše, o čem píše a nesnaží se jen zaujmout něčím nastrojeným. Místy využívá i vtipných komentářů, které ještě více přispívají k atraktivnosti této publikace, která vznikla na podkladě vysílaného úspěšného televizního pořadu.

Ovšem je i ideální pro ty, kteří si rádi přiblíží jiná místa naší republiky bez toho, aby se vydali na cestu. Právě díky popisům Jana Cézara.

Kniha je doplněna řadou fotografií, barevných i černobílých, které dokreslují výklad a přibližuje čtenáři kouzelná místa a místečka naší vlasti i momentky ze života jednotlivých krajů. Knížku mohu rozhodně doporučit  i jako vhodný dárek.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNa cestě po České republice 2
Ve stopách oblíbeného televizního putování

Cézar, Jan

Jota, 2011

Napsat komentář