Čirá ponurost

Evenson_PisenKterouSeObjasnujeSvet
Horor představuje směr, jenž v literatuře slaví dlouhodobě slušné úspěchy. Většinou si jej spojujeme se slavnými jmény jako Edgar Alan Poe nebo Stephen King, ale i jiní autoři dokážou u čtenářů vyvolat stejně mrazivé reakce. A to ani nemusí jít o dlouhé texty.

Krátce po polovině července 2023 nabídlo nakladatelství Gnóm! čtenářům překlad povídkové knihy Briana Evensona Píseň, kterou se objasňuje svět (Song for the Unraveling of the World, 2019). Překlad, jak už je u Gnóm!u zvykem, je dílem Jakuba Němečka.

Pro nás i pro nakladatelství Gnóm! jde o druhé setkání s prací tohoto současného amerického autora. V roce 2019 jsme si představili jinou jeho povídkovou sbírku s názvem Doupě / Zhroucení koně (The Warren, 2016 / A Collapse of Horses, 2016). A ačkoli jde o celkem plodného autora, počet překladů jeho prací do češtiny se od té doby nijak nezměnil. Stále se můžeme kochat jen Mučedníkem (Martyr, 2010, česky 2011) z projektu Deep Space a Evolucí (2014) ze sedmého svazku Halo. Teď se tedy skóre mění, protože na českém trhu přibyla další Evensonova kniha.

Povídková sbírka Píseň, kterou se objasňuje svět drží jedno prvenství. Stala se totiž startovním titulem další, nyní již čtvrté edice v portfoliu nakladatelství Gnóm! označené jako Horla (ano, od „horor“). Připomeňme, že celá show začala v roce 2016 a většina titulů z počátků existence nakladatelství spadá do dodatečně pojmenovaného hlavního proudu edice „G“. V roce 2018 se objevila levnější alternativa k luxusním produktům Gnóm!u pod označením edice Pulp Robot. Prvenství tehdy připadlo knize Hleď, prázdnota (Behold the Void, 2017) z pera Philipa Fracassiho. A konečně doslova kapesní se stala v pořadí třetí edice Pemmikan z roku 2022, startující neortodoxní povídkovou sbírkou Na lovu kvizonů Jakuba Němečka.

Jak už jsem psal v souvislosti s předchozím recenzovaným titulem Briana Evensona, jeho povídky jsou všechno, jen ne obyčejné. V Písni… se to ukazuje snad ještě silněji než před lety v případě Doupěte a Zhroucení koně. Tentokrát na čtenáře čeká jasný spojovací prvek, jímž je hrůza a děs v nepřikrášlené podobě. Ne, tím nemyslím literární škvár, tím myslím skutečnou emoci a atmosféru, kterou dvaadvacet různě dlouhých příběhů dokáže vyvolat. Možná bych měl být opatrný se slovem „příběhy“. Děj jako takový se mi v tomto případě jeví jako zcela podružný. Některé příspěvky jej sice pro budování napětí využívají, jiné se ale s něčím takovým ani neobtěžují. Ostatně ve správném hororu jde vždy hlavně o onen ponurý oblak snášející se na čtenářovu hlavu. Zvolna, či rychle a nečekaně. Míra hrůzy však nijak nesouvisí s délkou textu. Nejkratší příspěvek čítá pouhou jednu stránku (Kardiaci). Nejdelší má stran osmnáct (Pán kádí). Zajímavá je také žánrová pestrost. Ano, všechno jsou to horory, ale některé jsou čistě psychologické odlesky reálného světa, zatímco jiné si pro podporu sahají až do vesmírných hlubin ve vodách science fiction.

Brian Evenson se čtenářům nepodbízí. Nestaví na jazykových kudrlinkách, netvoří složitá slovní a větná spojení. Jde vždy rovnou k jádru věci. To z jeho prací dělá svého druhu prospektory mezi povídkami. Větrem ošlehané dobrodruhy, kteří nemarní čas nuancemi společenské etikety, ale vždy rovnou říkají, co si doopravdy myslí. Snad právě pro takovou jedinečnost a neotřelost budí zaslouženou pozornost. Někdy jdou ale se svou přímostí až tak daleko, že autorův záměr, paradoxně, nemusí být na první pohled patrný. Třeba právě jednostránkové Kardiaky jsem četl čtyřikrát, abych do jejich obsahu (snad) pronikl. Na druhou stranu je také možné, a už jsem se o tom zmínil, že obsah přítomen není, protože jde hlavně o vyvolání reakcí a vybudování atmosféry. Což z některých Evensonových prací pak činí víc lyriku než epiku, že ano. A i to je naprosto v pořádku.

Píseň, kterou se objasňuje svět provázejí i ilustrace. Vpravdě temné motivy se prolínají celou publikací v různě velkých provedeních. Od celostránkových až po drobnější čistě pro doplnění nálady. A musím přiznat, že už ony samy ve mně ponurost evokují. Václav Šlajch z plzeňské Fakulty umění a designu ZČU zvolil techniku, ze které temná nálada čiší stejně úporně jako z Evensonových textů.

Jako obvykle si nemohu odpustit zmínku, jak fascinující práci Jakub Němeček se svým nepočetným týmem na produkci malého nakladatelství Gnóm! odvádí. A jako všechno v této společnosti, i další tituly se na pultech knihkupectví mohou objevit jen za příznivých ekonomických podmínek. Všichni si asi dokážeme spočítat, že na zbohatnutí provoz drobného nakladatelství rozhodně není. Budeme-li ale my, čtenáři, knihy Gnóm!u kupovat, může být i nadále alespoň předmětem potěšení a lásky ke skvělé literatuře. Pro nás, i pro toho, kdo je pro nás překládá a vydává.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePíseň, kterou se objasňuje svět

Evenson, Brian

Nakladatelství Gnóm!, 2023

Napsat komentář