Za hledáním apokryfů v české próze

literarni-apokryfy-perex
Dnes vám představíme knižní novinku Petra Hrtánka, odborného asistenta na katedře české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity, který se ve svých studiích pokouší postihnout architekt literárních apokryfů a hledá jejich společné vlastnosti.

 

V současné tuzemské beletrii se objevuje hned několik próz, které bývají charakterizovány – ať už svými autory nebo literární kritikou — jako apokryfy či apokryfní. Tyto prózy se totiž zakládají na subverzním a kontroverzním přepracování a doplňování známých příběhů, čímž se řadí k tradici, za jejíž počátky v českém kontextu bývají považovány především kratší texty Karla Čapka vydané souhrnně v Knize apokryfu v roce 1945.

Monografie Literární apokryfy v novější české próze se však nezabývá literárními apokryfy v historické perspektivě, nýbrž je nahlíží a ohledává jako specifický žánr intertextuality. V jednotlivých studiích se tak autor pokouší postihnout architext literárních apokryfů a hledá jejich společné, příbuzné či podobné vlastnosti v různých strukturních rovinách: zkoumá povahu kvantitativních a významových mezitextových transformací, zabývá se apokryfními proměnami předloh na úrovni motivu a postav, všímá si příznačných jazykových a stylových rysů apokryfních próz nebo jejich alegorické dimenze a neopomíjí ani žánrotvorné působení některých paratextů.

 

Literární apokryfy v novější české próze

Autor: Petr Hrtánek

Počet stran: 220
Vazba: vázaná

ISBN: 978-80-7491-262-7

Přečtěte si o knize Literární apokryfy v novější české próze

  1. Úvodní otevření a vymezení problému

Během své dřívější práce na souboru studií Kacíři, rouhači, ironikové (2007), pojednávajícím o specifických zpracováních církevní a náboženské tematiky v české polistopadové próze, jsem se setkával mimo jiné s díly, která různé biblické a legendární příběhy přetvářela polemicky a kontroverzně. Některá z těchto děl nesla v titulu nebo podtitulu označení apokryf (respektive apokryfy), další byla se stejným výrazem, případně s adjektivem apokryfní spojována v předmluvách a doslovech, v anotacích na knižních přebalech, v recenzích nebo literárněhistorických studiích.

Zaujala vás tato problematika? Pokračujte v četbě ukázky z knihy!

 

O autorovi

PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D., (nar.1972) je odborným asistentem na katedře české literatury a literární vědy Filozocké fakulty Ostravské univerzity. Předmětem jeho badatelského zaměření je novější a nejnovější česká próza, přičemž se zabývá především jejími žánrovými, stylovými a intertextovými aspekty. Je autorem dvou knižních publikací: žánrové monografie Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století (2004) a souboru studií Kacíři, rouhači, ironikové (vsoučasné české próze) (2007). Má rád ironii, kontroverzi a jinotaje a neskrývá to.
(Zdroj: nakladatelství Host)


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou – publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeLiterární apokryfy v novější české próze
Hledání architextu

Hrtánek, Petr

Host, 2014

Napsat komentář