Dílo Jeana Rouauda a Françoise Bona

Modernita-v-otaznicich-perex
Trochu netradiční, ale o to zajímavější je pohled na historii Francie optikou literárních děl dvou francouzských spisovatelů – Jeana Rouauda, držitele literární ceny Prix ​​Goncourt, a Françoise Bona – očima odborníka na současnou francouzskou literaturu Petra Dytrta.

Text se zabývá prózou dvou současných francouzských autorů. V jejich dílech je zajímavým způsobem zpracován pohled na společensko-ekonomické změny, kterými prošla Francie během dvacátého století. U Jeana Rouauda je to zejména první polovina dvacátého století a její válečná traumata, ale i přerod Francie z rurální země v moderní industriální společnost. U Françoise Bona je zase hlavní pozornost soustředěna na přechod od industriální společnosti k postindustriální. Metodologicky je text uchopen pomocí postulátů francouzského filozofa postmoderny Jeana-Françoise Lyotarda a pozorování britského sociologa Zygmunta Baumana, z jehož prací vzešel pojem tekutá modernita. Základní problematikou předkládaného textu je tedy způsob, jakým současná literatura obráží tyto paradigmatické změny typické pro druhou polovinu dvacátého století tradičně označovanou pojmem postmodernita.

Modernita v otaznících

Tekutá modernita v textech Jeana Rouauda a Françoise Bona

Autor: Petr Dytrt

Počet stran: 176
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7491-058-6
Doporučená cena: 229 Kč

Knihu Modernita v otaznících vydalo nakladatelství Host.

Přečtěte si také ukázku z knihy.

O autorovi

Petr Dytrt (*1976) vyučuje francouzskou literaturu a kulturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zaměřuje se především na současnou francouzsky psanou literární produkci. V roce 2007 vyšla jeho doktorská práce s titulem Le (post)moderne des romans de Jean Echenoz: de l’anamnèse du moderne vers une écriture du postmoderne, kde je románové dílo současného autora Jeana Echenoze nahlíženo prizmatem pojmu postmoderno. V roce 2011 uspořádal s kolegy hispanisty mezinárodní konferenci na téma obraz dějin dvacátého století ve francouzsky a španělsky psaných literaturách. Podílel se na překladech různých titulů z oblasti literární vědy a sociologie, například Současná francouzská literatura francouzského kritika a univerzitního profesora Dominiqua Viarta (Garamond 2008) a Pravidla umění – Geneze a struktura literárního pole Pierra Bourdieua (Host 2012). Vedle toho vydává celou řadu odborných článků a literárních kritik, jež vycházejí jak v domácích, tak zahraničních periodikách.

Zdroj: nakladatelství Host


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou – publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Nakladatelství Host se svými zavedenými a respektovanými edičními řadami, autory, jejichž jména patří v české literatuře k těm nejprestižnějším, a se stejnojmenným časopisem, který se pravidelně věnuje reflexi a kultivaci české literární scény, představuje svým způsobem výjimečnou literární velmoc.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeModernita v otaznících
Tekutá modernita v textech Jeana Rouauda a Françoise Bona

Dytrt, Petr

Host, 2014

Napsat komentář