V souladu s přírodou

od-seminka-v-prach
Marc Hamer připravil další knihu pro milovníky přírody a vášnivé zahrádkáře. Ve skutečnosti toho do ní však ukryl mnohem více. Seznamte se s jeho životním příběhem a odhalte souvislosti mezi koloběhem přírody a koloběhem svého života.

Kniha Od semínka v prach je vlastně jakýmsi manifestem zahradnického zenu a povzbudivou rozpravou o životě v souladu s přírodou. Kde není uřvané ego, tam má v nastalém prázdnu šanci vyvstat něco jiného. Třeba štěstí. Pak stačí zahlédnout rorýse, pohladit muškát nebo sledovat postarší sousedku, a nic vám nechybí.

Marc Hamer navrhl a pečuje o tutéž pětihektarovou zahradu více než dvacet let. Chodí do ní málokdo, a tak je jediným člověkem, který zná všechna její tajemství – ale přitom mu nepatří. Jeho vztah s paní majitelkou je zároveň odtažitý i překvapivě důvěrný, prodchnutý tajuplným spojením panujícím mezi dvěma lidmi, kteří velice odlišným způsobem sdílejí tentýž prostor.

V této ojedinělé knize nás autor měsíc po měsíci provádí svými zážitky při práci v zahradě i mimo ni, přičemž střídající se roční období uvádějí do popředí stále nové rostliny i živočichy a zahradníka samotného vedou k rozjímání nad vlastní minulostí i budoucností. Z autorova mírumilovného a meditativního vyprávění se dozvíme o zahradnickém folklóru a moudrosti, radostech práce rukama, jeho cestě od osamělého bezdomovectví k rodinné spokojenosti i o koloběhu růstu a rozkladu, podle něhož se řídí nejen život v zahradě, ale i ten náš.

Od semínka v prach

O životě, přírodě a jedné zahradě
Autor: Marc Hamer
Přeložil: Vojtěch Ettler

Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Formát: 140×210 mm
ISBN: 978-80-7670-054-3
Doporučená cena: 369 Kč

Knihu Od semínka v prach vydalo nakladatelství Kazda.

Ukázka z knihy

Prší, potom studeným vzduchem probleskne slunce a třešňové pupeny jsou růžové a nalité. Vyjdu v pantoflích ven, několik obsypaných pokroucených větviček ustřihnu a dám si je ve váze na stůl, abych se další dny mohl dívat, jak se rozvíjejí. Sehnu se k botám, z potemnělé oblohy se opět spustí déšť, já zůstanu napůl ohnutý uprostřed zavazování tkaniček a přemýšlím, co teď. S jednou botou rozvázanou se přesunu k zadním dveřím. Následuje mě kočka, posadí se mi u nohou a oba čekáme a díváme se z okna. Když uběhne dvacet minut nebo snad hodina, slunce zase vykoukne, a tak se vydám k dodávce. Kočka hlavním vchodem proklouzne spolu se mnou, odběhne do mokré trávy a já vyrazím do zahrady, která už na mě čeká.

Trávníky ještě pár dní posekat nepotřebují a všechno působí tiše a nachystaně na to, až se sluníčko dostaví a ohřeje svět. Všude raší pupeny – na stromech i tulipánech. Déšť rozdováděl vrabce, kteří štěbetají a pokřikují jako děti na hřišti, holubi hřivnáči zádumčivě vrkají hlubokým hlasem a semenáčky ve skleníku utěšeně rostou a září semenáčkovou zelení. Zaleju je a poohlížím se po práci, kterou je potřeba udělat. V teplém skleníku se ke mně připojí strakatá kočka paní Cashmerové. Skloním se k ní, pohladím ji po šíji, ona se propne a zavrní, vyskočí na dřevěný rošt a pokusí se uvelebit mezi sazeničkami, a tak ji zvednu a místo toho ji položím do prázdné pěstební vany. Zatočí se několikrát dokola a pak se schoulí do klubíčka, aby si trochu zdřímla, přičemž čas od času otevře oči, změří si mě obrovskými černými zorničkami a pak je zase zavře. Dneska jsem za společnost rád. Několik nejbližších vztahů jsem měl právě s kočkami: pokaždé mě toho spoustu naučily a času stráveného po jejich boku člověk nikdy nelituje. Když je pozoruju, jak si vychutnávají přítomný okamžik a celý den se rozvalují, připomene mi to, že i já se mám uvolnit a vynakládat energii pouze tehdy když je to potřeba, a že pokud se po mně nic nechce, mám zůstat v klidu a nečinnosti. (str. 99–100)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později pře­sunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha Jak chytit krtka – a najít v přírodě sám sebe byla navržena na ocenění Wainwright Prize.

Zdroj informací: nakladatelství Kazda


Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOd semínka v prach
O životě, přírodě a jedné zahradě

Hamer, Marc

Kazda, 2021

Napsat komentář