Současná česká tvorba

Česká republika
Dnes vás potěšíme rozmanitými knížkami současných českých autorů. Čekají na vás rozhovory o víře z podcastu, rozličné povídky ze života i napínavý kriminální román.

Soubor duchovních promluv vykládajících evangelia vznikl v době, kdy se kvůli koronaviru uzavřely kostely. Nyní máte možnost si promluvy U ambonu přečíst nebo i poslechnout a zamyslet se nad křesťanstvím v moderním světě.

U ambonu

Autoři: Petr Glogar, Ladislav Heryán, Pavel Pola, Josef Prokeš, Tomáš Roule, Petr Vacík

Počet stran: 207
Vazba: brožovaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-262-1667-4
Doporučená cena: 249 Kč

Knihu U ambonu vydalo nakladatelství Portál.

Od chvíle, kdy se kvůli koronavirové krizi uzavřely všechny kostely, odstartoval podcastový projekt U ambonu, v jehož rámci šest známých kněží každý den komentovalo evangelijní čtení. Vznikl tak unikátní soubor duchovních promluv, které nejen zajímavě vykládají text Písma a související témata, ale zachycují i nové přemýšlení o tom, jak v moderním světě žít křesťanství, jak se vyrovnávat s nečekanými a zásadními zvraty, které představovala například daná krize, jak vystoupit ze zabydleného prožívání víry směrem k větší dospělosti a autenticitě. Výběr z promluv z doby koronavirové je tak nejen dokumentem své doby, ale i výzvou k novému vykročení a dobře ukazuje, že každá krize je zároveň i šancí. K poslechu na https://www.fortna.eu/uambonu

 

Ukázka z knihy

Když půjdeme do Janova evangelia, které mytí nohou popisuje, uvidíme, že pro Petra to problém byl. Řekl bych, že umýt někomu nohy nestačí, je třeba nechat si je umýt. Zkusme to doma! Tedy jedno z mých velkých doporučení pro tento týden je – ať jste s kýmkoli, umyjte si navzájem v klidu nohy. Ne jen symbolicky, ale pořádně!
Ale zpátky k velikonočnímu příběhu. Je mnoho způsobů, jak projít pašijemi. Můžete sedět v křesle a poslouchat jejich hudební ztvárnění. To se mi ale nezdá až tak moc plodné, protože vás hudba bude odvádět jinam než k tomu příběhu samotnému. (str. 66)

Přečtěte si další ukázky.

 

O autorech

Ladislav Heryán je známý salesián a autor řady knih.
Josef Prokeš je jihočeský kněz a autor výrazné knižní prvotiny Pán se stará.
Pavel Pola je bosý karmelitán, převor kláštera u Panny Marie Vítězné (Jezulátko).
Petr Glogar je bosý karmelitán a představený projektu Fortna na Hradčanech.
Tomáš Roule je kněz a spirituál kněžského domu Nepomucenum v Římě.
Petr Vacík je jezuita, ředitel Exercičního domu v Kolíně.

Zdroj informací: nakladatelství Portál

————————————————

Hlavně na to nemysli je soubor povídek ze života, obsahující také určité sci-fi či hororové prvky, které však mají společnou jednu věc – zaujmou vás a nepustí.

Hlavně na to nemysli

Autorka: Iva Hadj Moussa
Ilustrovala: Monika Pavlovičová

Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Formát: 133×194 mm
ISBN: 978-80-271-1765-9
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu Hlavně na to nemysli vydalo nakladatelství Cosmopolis.

Muž hledající vzrušení slíděním v životech jiných. Žena předstírající nemoc, aby na sebe upoutala manželovu pozornost. Lákavé možnosti dospívání, dotýkající se neznámého, někdy i děsivého. Spánkoví démoni, kteří člověka dusí i ve dne. Strach, že nám někdo vymazal vzpomínky a že svět není takový, jak myslíme. Poznání, že vsugerovat si fyzickou bolest je mnohem jednodušší než vsugerovat si pocit štěstí. Nevěra jako jediný únik z banality všech a všeho, doprovázená podvědomou touhou, aby to všechno konečně prasklo… Za největšími úzkostmi často nestojí skutečné události, ale naše myšlenky.

 

Ukázka z knihy

Bylo mi v té době čtrnáct a Kátě třináct a půl.
Obě jsme měly pár kilo navíc a na obličeji uhry. Nebylo divu. Tenkrát jsme divoce milovaly lékořicové bonbony, duhové kokosové suky a zeleně zbarvený cukr, který praskal na jazyku. Ale nejvíc ze všeho jsme zbožňovaly poháry se šlehačkou. Byl to pro nás vrchol veškerého lidského snažení, vlastně svým způsobem ta nejlepší věc na světě.
Jednou jsme dokonce vedly diskuzi na téma, jestli existuje na světě větší slast než zabořit dlouhou lžičku do vanilkové zmrzliny, nabrat ji s kouskem kompotované mandarinky a šlehačkou a nechat si ji rozpustit na jazyku. (str. 7)

Přečtěte si celou ukázku a také soutěžte o knihu do 30. 11. 2020.

————————————————

Adam pátrá v Americe po bratrovi Antonínovi. Když ho ale konečně najde, Antonín jej odmítne přijmout. Stal se totiž mezitím součástí sicilské mafie…

Ďáblovo zlato

Autoři: Vojtěch Záleský, Lukáš Štěrovský

Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Formát: 120×200 mm
ISBN: 978-80-243-9446-6
Doporučená cena: 289 Kč

Knihu Ďáblovo zlato vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA.

Adam Lánský stojí nad hrobem své matky a ví, že jeho dny v československém Svojšíně skončily. Dal si totiž jeden úkol: najít v Americe svého bratra Antonína, aby se znovu stali rodinou. Po strastiplném hledání Adam bratra nalezne, ale ten jej odmítne přijmout. Adam totiž neví, že městu New Haven vládnou konkurenční gangy Sicilanů a Irů a že jeho bratr se přidal k sicilské mafii pod podmínkou, že zpřetrhá pokrevní svazky a bude věrný pouze nové rodině. Její přízeň si Tony, jak si v Americe nechává říkat, snaží zajistit Ďáblovým zlatem, novým druhem alkoholu, který se v zakázaných barech šíří jako zázračný opiát. Ďáblovu zlatu se pod rouškou prohibice daří, jenže brzy upoutává až příliš velkou pozornost. Adam, který se zpočátku těžko protlouká a poznává tvrdý americký život československého přistěhovalce, nakonec nalezne útočiště v irském gangu. Ani jemu neunikne potenciál Ďáblova zlata, které se rozhodne použít jako prostředek k tomu, aby se dostal k bratrovi. Už ne jako spojenec, ale jako rovný soupeř…

 

Ukázka z knihy

Okny útulné pracovny prozařovaly paprsky odpoledního slunce a zbarvovaly ji do pastelových barev. Ve vzduchu viselo napjaté očekávání. Proti sobě stáli dva muži, ale srdce divoce tlouklo jen jednomu z nich.
„Když matka poručí, musí dítě poslechnout,“ řekl ten starší. Podle prastaré tradice pak políbil mladšího na ústa.
Mladík kývl hlavou. Věděl, co ta slova znamenala. Otočil se ke dveřím a odešel z místnosti.
Na chodbě na něj čekal zavalitý Sicilan. „Víš, co máš dělat?“ zeptal se. (str. 7)

Přečtěte si další ukázku.

 

Lukáš Štěrovský

Lukáš Štěrovský se narodil 4. března 1992 v Hradci Králové, ve stejném městě vystudoval střední automobilovou školu. Studoval filozofii na pardubické univerzitě, kde začal v autorské dvojici spolupracovat s Vojtěchem Záleským na gangsterce Ďáblovo zlato (2020, MOBA). V současnosti pracuje jako novinář. Mezi jeho oblíbené autory patří Mario Puzo, Stephen King nebo J. K. Rowlingová.

Zdroj informací: archiv autora

 

Vojtěch Záleský

Vojtěch Záleský vystudoval filozofii na Univerzitě Pardubice a v současné době působí jako literární redaktor. Věnuje se teorii tvůrčího psaní a hudbě. Jeho oblíbení spisovatelé jsou Daphne du Maurier a Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Jeho prvním publikovaným románem je Ďáblovo zlato (2020, MOBA), které napsal společně s Lukášem Štěrovským.

Zdroj informací: archiv autora


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete další knihy za skvělé ceny.

Zaujaly vás české tipy? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeU ambonu

Glogar, Petr - Heryán, Ladislav - Pola, Pavel - Prokeš, Josef - Roule, Tomáš - Vacík, Petr

Portál, 2020

zobrazit info o knizeHlavně na to nemysli

Moussa, Iva Hadj

Cosmopolis, 2020

zobrazit info o knizeĎáblovo zlato

Záleský, Vojtěch - Štěrovský, Lukáš

Moravská Bastei MOBA, 2020

Napsat komentář