Autorem sám život

Tipy_Hawking_Sofr_slackline
Dnešní tipy skutečně stvořil sám život. Zaměřují se totiž na významné osobnosti a jejich opravdové prožitky. Seznamte se s odkazem Stephena Hawkinga, dílem kameramana Jaromíra Šofra nebo se známou provazochodkyní Annou Kuchařovou.

Poznejte životní příběh geniálního fyzika Stephena Hawkinga prostřednictvím poutavého grafického románu, jehož autory jsou spisovatel Jim Ottaviani a kreslíř Leland Myrick.

Hawking

Geniální fyzik v grafickém románu
Autoři: Jim Ottaviani, Leland Myrick
Přeložil: Michal Šmíd

Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Formát: 155×222 mm
ISBN: 978-80-271-2486-2
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Hawking vydalo nakladatelství Grada.

Stephen Hawking byl geniální fyzik a kromě toho také velmi zábavný člověk, který měl rád společnost a byl velmi oblíbený – tato kombinace vlastností ho vlastně předurčovala k tomu, aby se stal globální celebritou. V jedenadvaceti letech mu bylo diagnostikováno vzácné neurodegenerativní onemocnění, které omezilo jeho schopnost se pohybovat a mluvit, ale naštěstí nemělo vliv na jeho pronikavou mysl. Přestože mu lékaři předpovídali jen několik let života, Hawking ještě dlouhá desetiletí pokračoval ve výzkumech v oblasti kosmologie a teoretické fyziky. Po vydání knihy Stručná historie času, v níž brilantně přiblížil složité fyzikální zákony vesmíru nejširší veřejnosti, se stal i popkulturní ikonou: objevil se například v televizních seriálech Star Trek: Nová generace, Simpsonovi nebo Teorie velkého třesku, vždy ale také vystupoval jako přední obhájce práv tělesně postižených. Spisovatel Jim Ottaviani a kreslíř Leland Myrick ve svém komiksu přibližují čtenářům nejen životní osudy velkého myslitele a veřejně známé osobnosti, ale především příběh člověka, který se za těmito identitami skrýval.

 

Ukázka z knihy

Hawking_ukazka1

Prolistujte si celou ukázku.

 

Stephen Hawking

Stephen W. Hawking (* 1942) vystudoval teoretickou fyziku na Oxfordské univerzitě. Dnes je profesorem matematiky na univerzitě v Cambridge, na významném postu zastávaném kdysi Isaacem Newtonem a P. A. M. Diracem. Jeho práce z oblasti fyziky černých děr, kosmologie a kvantové teorie gravitace jej řadí mezi přední světové odborníky tohoto oboru. Je spoluautorem nebo editorem několika odborných knih, např. monografie Velkorozměrová struktura prostoročasu (1973), Sborníku ke stému výročí narození A. Einsteina (1979), nebo publikace Tři sta let gravitace (1988). Stručná historie času, první Hawkingova kniha určená laikům, se setkala s obrovským čtenářským ohlasem. Byla vydána v mnohamilionovém nákladu a přeložena do více než padesáti jazyků. Popularizaci vědy se její autor věnoval i nadále; česky vyšly např. jeho knihy Vesmír v kostce (2002) nebo Ilustrovaná teorie všeho (2004). Hawking je také autorem knížky Černé díry. Prohlédněte si i knižní předlohu filmového hitu Teorie všeho Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem. A chcete-li osobnost Stephena Hawkinga poznat blíže, přečtěte si knihu Stephen Hawking – Jeho život a dílo.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Dokořán.

————————————————

Působivá monografie Jana Lukeše přiblíží čtenářům život a dílo významného kameramana Jaromíra Šofra, spolutvůrce slavných českých filmů, jako je například Vesničko má středisková nebo S čerty nejsou žerty.

Jaromír Šofr

Služebník krásné kinematografie
Autor: Jan Lukeš

Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Formát: 213×258 mm
ISBN: 978-80-7404-335-2
Doporučená cena: 369 Kč

Knihu Jaromír Šofr vydala Edice České televize.

Monografie o význačném kameramanovi, souputníkovi slavných režisérů.

„Lidé od kamery“ nebývají tak slavní a všeobecně známí, ač jejich přínos k věhlasu divácky oblíbených či kritikou uznávaných filmových děl a jejich oslavovaných režisérů či aktérů je nepominutelný a často klíčový. Stoprocentně to platí o Jaromíru Šofrovi, jehož filmová tvorba sahá od 60. let minulého století do nedávné současnosti. Spolupracoval se slavnými režiséry jako například Věrou Chytilovou, Karlem Kachyňou, Janem Němcem, Evaldem Schormem, Otakarem Vávrou, Jiřím Krejčíkem, Hynkem Bočanem a zejména s Jiřím Menzelem, spolužákem z FAMU a celoživotním přítelem. S ním spoluvytvořil patnáct oceňovaných filmových děl. Dnešní osmdesátník, akademický profesor, má za sebou i úspěšnou pedagogickou dráhu na katedře kamery pražské FAMU, včetně působení na prestižní Columbia College v Chicagu, a dodnes se aktivně angažuje „ve službě krásné kinematografii“ při digitalizaci starších filmových snímků. Do historie československého a českého filmu se zapsal především svým osobitým novátorským přístupem ke snímání filmových scén, jímž v mnoha ohledech předčil svou dobu.

Další a další generace tak budou obdivovat oscarové Ostře sledované vlaky, nechají se unášet vančurovskou atmosférou Rozmarného léta, pobaví se vtipem komedií Na samotě u lesa či Vesničko má středisková, vychutnají si dokonalou hrabalovskou poetiku Postřižin, ocení nejlepší pohádkové peklo, ač S čerty nejsou žerty, zažijí nostalgii Konce starých časů, užasnou nad peripetiemi Života a neobyčejných dobrodružství vojáka Ivana Čonkina a možná i lépe pochopí, že život není černobílý, až zhlédnou mistrovský a Českými lvy ověnčený opus Obsluhoval jsem anglického krále.

Tato monografie přibližuje osobnost Jaromíra Šofra nejen jako spolutvůrce nestárnoucích filmových děl. Kromě stěžejní kapitoly věnované jeho profesní tvorbě a hojně proložené jeho glosami a hodnotícími reminiscencemi, přináší též jeho obrazy vzpomínek z dětství a mládí či z profesních let strávených v pilném a cílevědomém hledání ideálního filmového obrazu. O všestrannosti uměleckého nadání Jaromíra Šofra výmluvně svědčí i zařazení ukázek z jeho básnické tvorby, pojednání o jeho hudebním umění, stejně jako výběr z malířské tvorby v podobě pětačtyřiceti reprodukcí olejomaleb vzniklých v jeho domácím ateliéru.

 

Jan Lukeš

PhDr. Jan Lukeš (1950) je literární, filmový a televizní publicista, kritik a historik. Působil v Lidových novinách a Národním filmovém archivu, je autorem či editorem řady knižních titulů o české a slovenské poválečné kultuře. Spolu s Janem Schmidem od roku 1999 scenárista a moderátor televizní literární revue Třistatřicettři. Napsal např. knihy Miloš Forman v kostce nebo Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film.

Informace byly čerpány ze stránek kosmas.cz.

————————————————

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo procházet se na laně kilometr nad zemí? Odpověď najdete v knížce Od slackline k tiché radosti, která se věnuje příběhu nejznámější české provazochodkyně Anny Kuchařové.

Od slackline k tiché radosti

Autorka: Anna Kuchařová

Počet stran: 408
Vazba: vázaná
Formát: 157×203 mm
ISBN: 978-80-7565-654-4
Doporučená cena: 498 Kč

Knihu Od slackline k tiché radosti vydalo nakladatelství Jota.

Vyprávění nejznámější české slacklinerky, která chodila kilometr nad zemí na čtyřech kontinentech. Opustila práci architektky, aby se stala profesionální provazochodkyní. Láska a touha ji ženou do prvních rozechvělých krůčků vysoko nad zemí. Skáče po hlavě do odvážného života a tím probouzí své vnitřní démony. Vír dobrodružství ji prožene Evropou i Amerikou, kde se potká s lidmi, kteří ji fascinují. Nejvíc ji ale oslňuje pravidelné chvění tenkého popruhu pod jejími chodidly, na kterém závisí její život. Jak je možné, že lidské tělo dokáže chodit ve volném vzduchu? Co se to děje s její myslí, když překonává vlastní ego? A co na ni čeká ve stavu změněného vědomí, do kterého ji dostává rytmická chůze prostorem mezi skalami?

 

Ukázka z knihy

Od slackline k tiche radosti_ukazka1

Přečtěte si celou ukázku.

 

Anna Hanuš Kuchařová

Při studiu architektury objevila Anna Hanuš Kuchařová (* 1988) slackline. Vášeň přerostla v profesionalitu, stala se z ní provazochodkyně, slacklinerka. Chodila po lajnách na čtyřech kontinentech. Nad pouští, mořem i ledovcem. Nejvýš kilometr nad zemí. Je dlouhodobě nejlepší Češkou v tomto sportu a patří do širší světové špičky. Na krátkou dobu držela evropský rekord. Je organizátorkou i účastnicí mezinárodních slackline projektů. Založila Slackline Academy a čtyři roky byla prezidentkou České asociace slackline. Jako první strávila na lajně 24 hodin bez přestávky. A ve vzduchu dokonce řekla „ano“ jednomu báječnému muži.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Jota.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete další knihy za skvělé ceny.

Zaujaly vás knihy o význačných osobnostech? Napište nám svůj názor.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOd slackline k tiché radosti

Kuchařová, Anna Hanuš

Jota, 2020

zobrazit info o knizeJaromír Šofr
Služebník krásné kinematografie

Lukeš, Jan

Edice České televize, 2020

zobrazit info o knizeHawking
Geniální fyzik v grafickém románu

Ottaviani, Jim

Grada, 2020

Napsat komentář