Nenechte si ujít v týdnu od 13. do 19. července 2020

nenechte_si_ujit
I během příštího týdne se můžete těšit na další zajímavé literární akce. Těšit se můžete především na autorská čtení, která se v Brně a Ostravě konají v rámci Měsíce autorského čtení. Něco tu ale máme taky pro milovníky francouzské literatury.

Karin Lednická

Nejprve se podíváme na zmíněný Měsíc autorského čtení. Koná se po celý červenec v Brně, Ostravě, ale také v Košicích, Lvově a ve Wroclawi. Hned v pondělí 13. července v Brně a v úterý 14. července v Ostravě představí Karin Lednická svoji prvotinu Šikmý kostel, která je prvním dílem zamýšlené trilogie.

V úterý 14. července v Brně a ve středu 15. července v Ostravě bude číst Jiří Sádlo, kulturní antropolog, který působí v Botanickém ústavu Akademie věd ČR. Kromě odborných publikací píše i esejizovanou beletrii – například knihy Prázdná země či Mlsné čenichání jihovýchodním směrem. Jeho čtení začíná ve 20.30.

Radka-DenemarkovaTěšit se můžete i na další českou spisovatelku, a to Radku Denemarkovou, držitelku ceny Magnesia Litera za knihu roku. Z oceněného titulu Hodiny z olova také bude ve středu 15. července v Brně a ve čtvrtek 16. července v Ostravě předčítat, znát od ní ale můžete i tituly jako Příspěvky k dějinám radosti či Kobold. Její čtení začíná ve 20.30.

JiriHajicekRozhovor_nahledsobotu 18. července v Ostravě a v neděli 19. července v Brně na vás od 20.30 čeká významný český spisovatel Jiří Hájíček, autor mnoha úspěšných románů. Za všechny jmenujme například Selský barokoRybí krevDešťová hůl či nejnovější Plachetnice na vinětách.

Čestným hostem Měsíce autorského čtení je letos Maďarsko, máte tedy možnost seznámit se s více než třemi desítkami maďarských spisovatelů a spisovatelek. Třeba ve čtvrtek 16. července v Brně a v pátek 17. července v Ostravě se představí Viktor Horváth, spisovatel, jehož nejnovější román Můj tank popisuje vpád vojsk varšavské smlouvy do Československa roku 1968.

Maďarská spisovatelka Andrea Tompa se představí v pátek 17. července v Brně a v sobotu 18. července v Ostravě můžete v 19.00. Je autorkou čtyř románů, z nichž ten poslední, Vlast, vyšel letos v červnu a vypráví osudy lidí, kteří opustili svoji rodnou zemi.

A co zahraniční autoři v Ostravě?  Veškerá autorská čtení v Brně se konají v divadle Husa na provázku a v OstravěDivadle 12, jejich kompletní program najdete na webu Měsíce autorského čtení. Kompletní program čtení najdete na webu MAČ.

Máme tu ale také něco pro pražské milovníky literatury. V úterý 14. července se v Doku 16 na Hořejším nábřeží uskuteční večer časopisu Analogon, který publikuje texty francouzských esejistů a básníků. Během večera se budou v češtině a francouzštině číst básně Františka Dryjeho, šéfredaktora časopisu Analogon, Bertranda Schmitta, francouzského básníka a režiséra, a Emmanuela Boussuge, francouzského básníka a redaktora časopisu Recoins. Po čtení bude následovat diskuse o časopisu Analogon. Akce začíná v 19.00, tak si ji nenechte ujít.

Pokud víte o nějaké další zajímavé literární akci, podělte se o ni s námi v našem Kalendáři akcí.

Doporučení:
Share

Napsat komentář