Pátrání pro rodokmenu přinese nečekané odhalení

pole 2
Nakladatelství Host připravilo pro čtenáře 2. vydání knihy Jiřího Hájíčka Selský baroko, která získala cenu Magnesia Litera 2006 za prózu a 3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005.

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, tím méně obdobím kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor patřící ke generaci, která vyrůstala až dlouho po tomto temném období selských procesů.

Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty hledající ve staré vlasti své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné, a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice.

Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let, nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost?

 

Selský baroko

Autor: Jiří Hájíček

Vydalo: Nakladatelství Host

Počet stran: 208
Vazba: brožovaná
Vydání: druhé – dotisk
ISBN: 978-80-7294-300-5
Rok vydání: 2013 

Přečtěte si více o knize Selský baroko.

Prolistujte si ukázku z knihy!

Nepřehlédněte záznam z autorského čtení a zajímavý videorozhovor s Jiřím Hájíčkem!

 

O autorovi

Jiří Hájíček (1967) se narodil a žije v Českých Budějovicích. Debutoval sbírkou povídek Snídaně na refýži (1998), v roce 2001 vyšla jeho novela o hledačích vltavínů Zloději zelených koní. Je autorem románu Dobrodruzi hlavního proudu (2002). Na povídkovou tvorbu navázal roku 2004 souborem dvanácti kratších próz Dřevěný nůž. Za román Selský baroko (2005) získal cenu Magnesia Litera za nejlepší prózu. Jeho dosud poslední román Rybí krev (2012) byl oceněn jako Kniha roku Magnesií Literou 2013. Hájíčkovy prózy vzbudily pozornost také v zahraničí. V Budapešti byl vydán překlad jeho novely Zloději zelených koní, román Selský baroko byl přeložen do angličtiny, italštiny, chorvatštiny a maďarštiny.

(Informace a foto: Nakladatelství Host)


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSelský baroko

Hájíček, Jiří

Host, 2013

Napsat komentář