Pojďme přírodě a zdravému životnímu stylu naproti

zdravi
V současné době si mnoho z nás znovu hledá cestu k přírodě. Dnešní tipy se vám tak mohou opravdu hodit. Představíme vám knihy, které přibližují jak přírodu, tak i zdravý životní styl, témata, která jdou neodmyslitelně ruku v ruce.

Asi každý turista potvrdí, že česká krajina je opravdu malebná. Co se ale za oním půvabem skrývá? To se dozvíte z knížky Geodiverzita a hydrodiverzita od Aleše Bajera, kterou vydalo nakladatelství Dokořán. Kniha mimo jiné popisuje právě geodiverzitu české krajiny a to, jaký měla vliv na naše kulturní hodnoty.

Geodiverzita a hydrodiverzita

Základy přírodních a kulturních hodnot naší krajiny, její současná proměna a možný budoucí vývoj v antropocénu
Autor: Aleš Bajer, Václav CílekLenka LisáVojen Ložek

Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Formát: 165×232 mm
ISBN: 978-80-7363-961-7
Doporučená cena: 350 Kč
Knihu Geodiverzita a hydrodiverzita vydalo nakladatelství Dokořán. Nezapomeňte se podívat také na ukázku z knihy.

Hlavní text této knihy představuje inventuru různých hornin a reliéfů, které určují či alespoň ovlivňují biologii krajiny. A protože byly na významných kopcích, podél řek a obecně ve členité krajině vystavěny „ikony“ české a moravské národní identity – Velehrad, Pražský hrad, Karlštejn, rotunda na Řípu – je zjevné, že geodiverzita stojí i na počátku většiny kulturních hodnot naší krajiny. Druhá část knihy se zaměřuje na budoucnost: Jak bude vypadat krajina s nerovnoměrnými srážkami a delšími epizodami sucha, s vyššími průměrnými teplotami? Jsme si téměř jisti, že budoucí krajina bude potřebovat návrat ke starým technikám péče o les, tradiční starost o půdu, ale zároveň se neobejdeme bez nejnovějších technologií a experimentování se způsoby zavlažování, novými plodinami a lesními dřevinami.

————————————————

Les je magické místo, které asi každému dokáže zlepšit náladu. S audioknihou Moudrost lesa od Petera Wohllebena získáte navíc skvělého průvodce tímto prostředím – hajného. Můžete se tak zaposlouchat a užívat si klid a pohodu, která se na vás z vyprávění přenese. Audioknihu vydalo nakladatelství Kazda.

Moudrost lesa (audiokniha)

Autor: Peter Wohlleben
Přeložila: Magdalena Havlová

Vazba: CD
ISBN: 8594186120307
Doporučená cena: 349 Kč

Audioknihu Moudrost lesa vydalo nakladatelství Kazda. Můžete si také poslechnout ukázku.

Procházka lesem s nejproslulejším německým hajným. Peter Wohlleben, hajný s vášní pro les, nám ukazuje les takový, jaký je a jaký by být mohl. To, co mylně považujeme za nedotčenou přírodu, je jenom masa stromů, která má sloužit účelům lesního hospodářství a lovu. Přirozeně rostoucím stromům se daří v pospolitosti, která skrývá mnohá tajemství – od téměř neprozkoumaných spodních vrstev lesní půdy až po nejvyšší vrcholky. Spolu s Peterem Wohllebenem znovu objevíme kouzlo přírody a hluboce porozumíme životu – a soužití – stromů. 

————————————————

Při procházce je potřeba kromě veselé mysli také pořádné obutí. Nebo možná naopak – užívat si povrch bosou nohou. A právě s rozhodnutím, co je lepší, nám pomůže další kniha – Bareboot: žij naboso! Vydalo ji nakladatelství Alferia, napsala ji Lucie Pytlová a vy se díky ní můžete zorientovat v tom, jaká obuv je pro zdravá chodidla ta nejlepší a jak lze předejít nepříjemným problémům.

Barefoot: žij naboso!

Vše o chůzi naboso a v barefoot obuvi
Autorka: Lucie Pytlová

Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Formát: 145.2×205.8 mm
ISBN: 978-80-271-0749-0
Doporučená cena: 229 Kč

Knihu Barefoot: žij naboso! vydalo nakladatelství Alferia.

Podívejte se na křest knihy.

Barefoot: Žij naboso od české fyzioterapeutky vám pomůže zorientovat se ve světě obouvání. Přibližuje anatomii a vývoj chodidel, rozebírá vliv obuvi na celý lidský organismus, pomáhá v přechodu na zdravější formy obouvání. Obsahuje cvičení na stimulaci chodidel i pro kompenzanci už vzniklých deformací.Text doplňují náčrtky a barevné fotografie. Kniha obsahuje:

 • tipy na výběr vhodné obuvi: – první botičky – dětské boty – dospělí – speciální boty: běh, pohorky – ve stáří
 • výhody a rizika bosé chůze
 • cvičení na stimulaci chodidel
 • cviky pro ploché nohy a vbočené kotníky
 • základy tejpování
 • ortopedické vložky – ano nebo ne?
 • rady pro přechod na barefoot obouvání.

————————————————

Díky knize Důvěrná zpráva o psech od Marca Beckoffa, kterou vydalo nakladatelství Plot, se o těchto čtyřnohých mazlíčcích dozvíte zase o něco víc. Beckoffův titul je plný informací a potěší tak každého milovníka psů.

Důvěrná zpráva o psech

Autor: Marc Beckoff
Přeložila: Jana Dušková

Počet stran: 250
Vazba: vázaná
Formát: 170×230 mm
ISBN: 978-80-7428-361-1
Doporučená cena: 439 Kč

Knihu Důvěrná zpráva o psech vydalo nakladatelství Plot a na jejich stránkách se mimo jiné můžete podívat také na ukázku z knihy.

Proč psi dělají to, co dělají… Soužití se psem přináší zvídavému pozorovateli spoustu radostí a také spoustu nezodpovězených otázek. Jsou psi chytřejší než kočky? Mají smysl pro humor? Rozumí tomu, co říkáme? Poznají se v zrcadle? Vyrábějí a používají nástroje? Cítí psi radost, zlobu, stud, žárlivost nebo provinilost? Mají psí kamarády? Stresuje je život mezi lidmi? Proč se psi válejí v páchnoucích věcech? Co se dozvědí při očichávání moči? Tyto (a mnohé další) otázky si během svých procházek se psem položil i biolog a etolog Marc Bekoff a ve své nejnovější knize na ně přináší odpovědi.

————————————————

Návrat k přírodě pro mnohé z nás znamená také návrat k tradičním surovinám, které často obsahují více živin, než si vůbec dokážeme představit. V knize Anthonyho Williama Šťáva z řapíkatého celeru se dozvíte vše o této skvělé zelenině, která dodá tělu plno potřebných látek. Titul vydalo nakladatelství Metafora.

Šťáva z řapíkatého celeru

Mystický léčitel
Autor: Anthony William
Přeložila: Eva Fuková

Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 175.2×246 mm
ISBN: 978-80-7625-072-7
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Šťáva z řapíkatého celeru vydalo nakladatelství Metafora.

Další kniha Anthonyho Williama z řady Mystický léčitel seznamuje s neuvěřitelnou schopností celerové šťávy výrazně zlepšit zdravotní stav na všech úrovních. Šťáva z řapíkatého celeru léčí miliony lidí po celém světě. Dozvíte se, jak šťáva z řapíkatého celeru funguje, jak šťávu udělat, v jakém množství a kdy ji pít, jak správně provádět léčebné pročištění, co očekávat, když se tělo začne detoxikovat, a které chronické a záhadné nemoci a symptomy dokáže vyléčit, včetně:

 • únavy
 • psychické otupělosti
 • akné
 • ekzému
 • závislosti
 • ADHD
 • onemocnění štítné žlázy
 • diabetu
 • poruch příjmu potravy
 • autoimunitních onemocnění
 • lymské boreliózy
 • očních onemocnění
 • poruchy zažívání
 • nerovnováhy cukru v krvi
 • kolísavého tlaku. 

————————————————

Jak žít v souladu s přírodou i v současné době? Poradí vám kniha Jde to i bez plastů vydaná nakladatelstvím Portál, kterou napsala Sylvia Schaab. Tato kniha se ve vaší snaze omezit používání plastů v domácnosti stane důležitým pomocníkem.

Jde to i bez plastů

Třicetidenní program pro celou rodinu
Autorka: Sylvia Schaabová
Přeložila: Markéta Kliková

Počet stran: 240
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-262-1577-6
Doporučená cena: 349 Kč

Knihu Jde to i bez plastů vydalo nakladatelství Portál. Na webu si můžete také přečíst ukázku z této knihy.

Není vám lhostejné, kolik odpadu vaše rodina produkuje, a snažíte se zavést opatření, která produkci odpadu omezují? Nakupujete do vlastních látkových sáčků? Pořídili jste dětem voskové ubrousky na svačinu? Vyrábíte vlastní čisticí a kosmetické prostředky? Pak je tato kniha právě pro vás! Základem knihy je pět principů: odmítat nepotřebné, redukovat, používat znovu, recyklovat, kompostovat. Vyžaduje to poměrně velký zásah do navyklého způsobu života, ale s trochou promyšleného plánování je přechod snadno uskutečnitelný. Navíc se nejedná o žádné radikální dogma, ale o realistický pohled na věc s využitím toho, co má člověk po ruce a co ho příliš nezatěžuje.

 Jde to i bez plastůJde to i bez plastů

————————————————

Z podobného soudku je i dnešní poslední kniha, kterou vydalo nakladatelství GradaStop době plastové! od Christopha Schulze ukazuje, že život bez plastů rozhodně je možný. S touto knihou pro vás bude jednodušší začít, protože uvidíte, že opravdu nejde o nic složitého.

Stop době plastové!

Život bez plastů je snadnější, než si myslíte
Autor: Christoph Schulz

Počet stran: 120
Vazba: brožovaná
Formát: 140×205 mm
ISBN: 978-80-271-2925-6
Doporučená cena: 249 Kč

Knihu Stop době plastové! vydalo nakladatelství Grada.

Zelenina zabalená ve fólii, kuchyňské obracečky z plastu či umělohmotné lahvičky od sprchových gelů – s plasty se v běžném životě setkáváme všude a většinou úplně zbytečně. Vzdát se jich pro dobro naší planety se zdá být často velice nákladné a komplikované. Christoph Schulz, angažovaný ekologický aktivista, vám dokáže, že život bez plastů je mnohem snadnější, než si myslíte. V knize představuje vhodné alternativy a přináší celou řadu neotřelých nápadů, jak žít ekologicky, aniž byste přitom utratili jmění – od praktických rad pro nakupování v supermarketu přes bezplastové alternativy pro cestování až po návod na výrobu vlastního deodorantu.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto i mnoho dalších knih za skvělé ceny.

Inspirovala vás některá z dnešních knih? Budeme rádi, když svůj názor napíšete do komentářů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeGeodiverzita a hydrodiverzita
přírodních a kulturních hodnot naší krajiny, její současná proměna a možný budoucí vývoj v antropocénu

Bajer, Aleš – Cílek, Václav – Lisá, Lenka – Ložek, Vojen

Dokořán, 2020

zobrazit info o knizeMoudrost lesa (audiokniha)

Wohlleben, Peter

Kazda, 2020

zobrazit info o knizeBarefoot: žij naboso!
Vše o chůzi naboso a v barefoot obuvi

Pytlová, Lucie

Alferia, 2020

zobrazit info o knizeDůvěrná zpráva o psech

Beckoff, Marc

Plot, 2019

zobrazit info o knizeŠťáva z řapíkatého celeru
Mystický léčitel

William, Anthony

Metafora, 2020

zobrazit info o knizeJde to i bez plastů
Třicetidenní program pro celou rodinu

Schaab, Sylvia

Portál, 2020

zobrazit info o knizeStop době plastové!
Život bez plastů je snadnější, než si myslíte

Schulz, Christoph

Grada, 2020

Napsat komentář