První letošní Očima

ocima-sefradaktorky-nahled
Očima šéfredaktorky je tentokrát plné tipů na krimi romány, z nichž vybočuje pouze druhý díl sebraného blogu Martina Selnera. Také přichází v delším odstupu, neb přelom roku byl jeden velký kalup. Nicméně času na poslech audioknih bylo dost, tak se s vámi o své postřehy určitě budu dělit i v dalších článcích…

Nakladatelství Slovart přináší vcelku pravidelně české překlady knih slovenského autora Dominika Dána. Po příběhu Na podpatcích vyšla kniha Venuše ze zátoky. „Venuší“ detektivové nazvali neidentifikovatelné tělo zavražděné ženy bez rukou a hlavy nalezené v zátoce poblíž loděnice. Když se za několik dní ve vodě najde hlava, všichni se těší, že se pohnou z místa. Jenže… hlava k tělu nesedí! Mají detektivové z Našeho města v rajónu sériového vraha? Nebo jde jen o náhodu?

Dominik Dán nikdy nezklame. Jeho případy inspirované skutečnými vraždami jsou navíc okořeněné vzájemným špičkováním mordparty, tentokrát ale autor poukazuje i na stinnou stránku tohoto „řemesla“– ani policista není nezranitelný nadčlověk. A tak, po uzavření vyšetřování dvou mrtvých děvčat, zůstává do příště otázka, kolik členů ze staré party vůbec přežije…

————————————————

Červenka, třetí díl série s Harry Holem norského autora Joa Nesbøho, vyšel v češtině již před dlouhým časem (v roce 2014) a jeho recenzi jste si u nás mohli číst. Když jsem na Světě knihy vyhrála audiokartu opravňující ke stažení audioknihy z této série na portále Audiolibrix, myslela jsem si, že ji využiji ke stažení dílu, který jsem nečetla, abych tak doplnila své mezery. Bohužel, takové tituly v nabídce nebyly, a tak jsem zvolila opět Červenku. Jako příběh propojující události druhé světové války se současností se mi kniha moc líbila a byla jsem zvědavá na audio zpracování.

Román načetl Hynek Čermák a jeho hlas k drsňákovi Harrymu Holemu opravdu sedí. Skoro patnáct hodin poslechu jeho přednesu uteklo jako nic. Kupodivu jsem mu věřila, že je Harrym i že se stává frontovým vojákem. Dokáže si posluchače podmanit a provést je dějem tak, že příběh ožívá před očima. Samozřejmě největší podíl na takovém účinku má samotný čtený text, tedy obsah, ale určitě k tomu napomáhá i správná intonace a rytmus řeči. Bylo to velmi milé setkání se starým známým v jeho dávné historii (přece jen se od časů seznámení s Ráchel posunul mnohem dál, k její smrti v posledním vydaném románě Nůž). Titul v audio podobě vydalo nakladatelství OneHotBook a vůbec nelituji, že jsem si ho mohla připomenout.

————————————————

Na podzimní Velký knižní čtvrtek vyšla mimo jiné i druhá kniha blogových postřehů Martina Selnera s názvem Autismus & chardonnay 2 pozdní sběr. Martin Selner pracuje ve stacionáři s lidmi s PAS (= poruchami autistického spektra). Nejde jen o děti, ale i dospělé, s různým stupněm postižení. Někteří komunikují a mají velkou šanci žít relativně samostatným životem, jiní nemluví a bez cizí pomoci se asi nikdy neobejdou. Martin Selner ve svých příbězích, které původně publikoval na svém stejnojmenném blogu, nedělá z PAS tragédii, nelituje, ale současně odhaluje různé falešné představy, které většinová společnost mívá. Navíc tak činí s určitým nadhledem, takže by si nezasvěcený mohl myslet, že se autor snaží vyprávět anekdoty, které prokládá vtípky. Ano, vyloudí úsměv na rtech, ale když si čtenář uvědomí, že ti lidé nemohou, neumí jednat jinak prostě proto, že mají určité omezení, pak ten úsměv rychle zatuhne. A pak je tu čas na onu skleničku vína – smíření s tím, že nic kromě toho, že změníme svůj pohled na lidi s PAS, změnit vlastně nemůžeme…

Již druhou knihu Martina Selnera vydala společně nakladatelství Pasparta a Paseka a já ji vřele doporučuji všem čtenářům – ať již těm, kteří mají doma dítě s touto diagnózou, tak i těm, kterých se PAS vůbec netýká. Prvním proto, aby věděli, že nejsou se svým břemenem sami, druhým proto, aby pochopili, že za to vztekající se dítě opravdu nemůže maminka…

————————————————

Nejnovější román irské autorky Tany Frenchové s názvem Temná zahrada vydaný v nakladatelství Argo nijak nevybočuje z jejího standardu: vcelku jednoduchý příběh rozepsaný na velkém množství stran. Jen v hlavní roli není žádný detektiv, ale mladý muž Tedy, který má pocit, že žije bezúhonný život a zvládne vybruslit z každého průšvihu. Až do chvíle, kdy je v noci ve svém bytě přepaden, oloupen a takřka připraven o život. Po těžkém zranění hlavy, kdy se mu vytratí některé vzpomínky, se zotavuje u svého strýce Huga, který umírá na rakovinu. Společné bydlení jim oběma prospívá, ale pak se v dutině stromu na zahradě u domu najde kostra. Když se ukáže, že nejde o kdovíjak starou mrtvolu, a navíc, že byla popravena „garotou“ (nejsem si jistá, zda nejde o omyl překladatelky, protože dle popisu jde spíše jen o smyčku na oběšení ze šňůrky od mikiny, nikoli šroub, který prorazí hrtan, jak je popisována garota) a že jde o Tedyho spolužáka, který po neúspěšné maturitě údajně skočil z útesu, začne hlavní dilema příběhu: je Tedy vrah, aniž by si to jeho paměť vybavila?

Tana French je mistrná vypravěčka: asi nikdo jiný by z takové zápletky nedokázal tolik vytěžit. Rozpitvává hrdinovo nitro, a když už si čtenář myslí, že jej dokonale zná a umí odhadnout, kam se jeho kroky budou ubírat dále, autorka přivodí zkrat a výsledkem je překvapivé rozuzlení. Pokud nemáte rádi vleklé vyprávění, romány takřka bez děje, pak se této knize obloukem vyhněte. Pokud si naopak takové příběhy vychutnáváte, směle do čtení!

————————————————

Příběh Dominka Dána s názvem Pohřbeni zaživa plynule navazuje na Venuši ze zátoky. Chosé se nehodlá smířit s tím, že Gabo, který zmrzačil Petru, utekl. Rozhodne se ho stíhat na vlastní pěst a svoji milou pomstít. Zatím Krauz s Hanzelem, kterým chybí nemocný Burger, řeší otázku náhlého úmrtí důchodce v sociálním zařízení. Byla jeho smrt opravdu objednaná? A kolik podobných úmrtí již toto zařízení vidělo?

Děsivý příběh vypráví o tom, co je v dnešní době bez morálky a úcty ke stáří vlastně vůbec možné. Jak snadné je stát se „lékařem“ a rozhodovat o bytí a nebytí druhých. Tentokrát děj nijak zvlášť neodlehčil ani Dánův typický smysl pro humor – bohužel šlo o příliš depresivní téma, které se mě osobně hodně dotýkalo… Román rozhodně stojí za přečtení a dlouhé zamyšlení, obzvlášť máte-li také stárnoucí rodiče…

————————————————

Pokud ještě neznáte Tima Weavera a jeho Davida Rakera, máte nejvyšší čas! Série napínavých pátrání po pohřešovaných lidech a jejich tajemstvích běží na plné obrátky. Zatím poslední v češtině vydaný případ se jmenuje Žena mého života a v překladu Alžběty Lexové jej vydalo nakladatelství Mystery Press. Můžete si jej vychutnat v podmanivém přednesu Igora Bareše, který jej, stejně jako předchozí části Zlomené srdce a Ztracený, načetl pro Audiotéku.

Přiznám se, že těžko snáším, když se ubližuje hlavním hrdinům, a David Raker tentokrát dostává opravdu pořádně zabrat. Proto pro mne bylo dost těžké psychicky zvládnout začátek knihy. Jakási žena, která se objevila na policii, tvrdí, že je Davidova manželka a že jeho tvrzení o její smrti na rakovinu před osmi lety je lež. Kdo lže a kdo se stal obětí vyšinuté manipulace, je sice čtenáři jasné, jenže… podaří se to i prokázat, když žena zmizela a Rakerovi se ztratil úmrtní list manželky? Kdo a proč Rakerovi takto ubližuje?

Napínavý košatý příběh s mnoha dějovými zvraty rozhodně nenudil a oněch 17 hodin strávených poslechem uteklo až příliš rychle… Českým fanouškům doporučuji pořídit si i knihu, jež má speciální předmluvu, kterou jinde než právě v českém překladu nenajdete. Mrzí mě, že v audio podobě tento autorův vzkaz chybí…


Co oslovilo vás? Dejte nám vědět v komentářích, který autor je váš oblíbený.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVenuše ze zátoky

Dán, Dominik

Slovart, 2019

zobrazit info o knizeČervenka
Třetí případ Harryho Holea

Nesbo, Jo

OneHotBook, 2014

zobrazit info o knizeAutismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr

Selner, Martin

Pasparta, 2019

zobrazit info o knizeTemná zahrada

Frenchová, Tana

Argo, 2019

zobrazit info o knizePohřbeni zaživa

Dán, Dominik

Slovart, 2019

zobrazit info o knizeŽena mého života

Weaver, Tim

Mystery Press, 2019

Napsat komentář