Rubrika: Nepřehlédněte

„V Bohane bych žil rád, jsem technofób,“ přiznává Kevin Barry

kevin-barry-nahledovy

Píše se rok 2053, telefony neexistují, lidé se dorozumívají dopisy a autem si také nezajezdíte. Tak vypadá město Bohane irského autora Kevina Barryho. Proč se brání moderní technologii a jak bude svět vypadat za čtyřicet let nám prozradil v rozhovoru.

Protagonisté Ohnivýho kuřete pokřtili vietnamskou kuchařku

vietnamska-kuchyne-nahled

Divákům už se nemusí sbíhat sliny nad pokrmy, jimiž jsou provoněny epizody seriálu Ohnivý kuře. Pokud vás baví český sitcom z gastronomického prostředí, bude vás bavit i kuchařka, kterou se rozhodl sepsat a v Paláci knih Luxor pokřtít Viet Anh Doan.

Zapomenuté království

finkelstein-uvod

Historiky a archeology dosud poněkud opomíjenému severnímu izraelskému království se dostává pozornosti díky profesoru Israelu Finkelsteinovi a jeho knize Zapomenuté království. Archeologie a dějiny severního Izraele, kterou v překladu Marie Čapkové vydává nakladatelství Vyšehrad. Kniha získala prestižní cenu Delalande-Guérineau Prize, od 19. století každý druhý rok udílenou za mimořádný přínos orientalistice.

Michel Faber představil Praze nový příběh lásky a víry

faber-nahledovy

Českým čtenářům se Michel Faber dostal do povědomí prostřednictvím historického románu Kvítek karmínový a bílý či sci-fi Pod kůží. Do podzimní Prahy přijel představit knihu, která se od dvou zmíněných podstatně liší.

Fenomén druhá republika a Židé

uvod

Doba od podepsání Mnichovské dohody 29. 9. 1938 do zřízení autonomního Protektorátu Čechy a Morava 16. 2. 1939 přinesla nejen okleštění českého území, ale také krizi demokracie a rozklad morálních hodnot. Jedním z atributů doby byla perzekuce židovské menšiny a její vytěsňování z veřejného života. K tomuto jevu se vztahuje publikace Rozklad židovského života. 167 dní druhé republiky.

Pád nebes se může jevit jako detektivka

messner-nahled

Kniha Pád nebes (vydaná nakladatelstvím Jota) se v uplynulých dnech připojila k dalším v Čechách publikovaným překladům próz světoznámého italského horolezce Reinholda Messnera. Její prezentace proběhla v pátek 25. listopadu 2016 v Café Paláce knih Neoluxor.

… není čas na iluze

uvod

Publicista, reportér a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček vydává v Knižním klubu po předcházejících třech titulech titul čtvrtý, publikaci Blízký východ na propastí.

Kde budeme za dvacet let? Tomáš Sedláček věští v nové knize

sedlacek-nahledovy

Mnohým z nás se asi po přičtení dvaceti let k současnému věku protočí panenky. Jak bude za dvacet lez vypadat život náš a našich blízkých? Autoři knihy 2036 to také rozhodně neměli lehké. Publikace Tomáše Sedláčka přináší zastřená, leč odvážná zamyšlení nad tím, jak by to v rozličných oborech naší společnosti mohlo vypadat za dvě dekády.

Není větší štěstí než…

miloslav-stingl-uvod

Na knihu, která by obsáhla biografii dnes jistě nejznámějšího českého cestovatele Miloslava Stingla, čekala čtenářská veřejnost řadu let. Nyní díky nakladatelství JOTA, které již přineslo řadu Stinglových cestopisů, se jí dočkala v podobě nádherné publikace Miloslav Stingl. Biografie cestovatelské legendy, jejímž autorem je mladý historik Adam Chroust. Dílo bylo v přítomnosti obou pánů prezentováno a pokřtěno 2. listopadu 2016 v Paláci knih Neoluxor.

Na veletrzích už jsem zažil i vousatou Krásku, směje se Christopher Paolini

christopher-paolini-nahledovy

Organizátoři knižního festivalu Humbook návštěvníky prvního ročníku rozhodně neošidili. Nejočekávanějším hostem byl americký spisovatel Christopher Paolini, autor knihy, jež odstartovala dračí šílenství. Nachází čtenáři v Eragonu chyby? Na čem právě pracuje?