Sci-fi povídka o pomýleném náboženství a xenofobii

sidlo_cerva
Na planetě, kde slunce pomalu vyhasíná, se v temnotě pod zemí odehrává boj mezi dvěma rasami. Lid Bílého červa, který se považuje za nadřazený, vyznává náboženství poskytující útěchu ve vědomí jisté smrti. Nebo je to jen lež a klam?

Spisovatel George R. R. Martin je velmi známý díky své sérii Sága ledu a ohně, která se dočkala veleúspěšného seriálového zpracování pod názvem Hra o trůny. Jeho doménou je však svět sci-fi, ve kterém je skutečným mistrem oboru. Novela Sídlo červa, kterou vydalo nakladatelství Argo roku 2017, byla původně publikována jako jedna z povídek titulu Písečníci.

O talentu George R. R. Martina hovoří mimo jiné množství cen, kterými bylo jeho početné dílo oceněno. Jde například o prestižní spisovatelské ceny Hugo a Nebula, cenu Brama Stokera nebo World Fantasy Award. Na našich stránkách si můžete přečíst recenzi na Martinovu fantasy pohádku Ledový drak, na trojici novel v jedné knize Rytíř Sedmi království, popřípadě na antologii jednadvaceti povídek různých autorů Darebáci, kterou sestavil.

Příběh novely Sídlo červa se odehrává na rozpadající se planetě obíhající kolem vyhasínajícího slunce, kde žijí v podzemním městě dvě rasy. Privilegovaný lid Bílého červa žije těsně pod povrchem a oddává se fanatickému náboženství. Představený tohoto lidu se nechává za pomoci chirurgů ořezávat tak dlouho, dokud z něj nezbude bílé torzo podobající se legendárnímu předkovi. Po jeho smrti se volí nový představený. Tito lidé loví v temných chodbách dolňáky, kteří jsou všeobecně považováni za podřízenou rasu. Největším lovcem dolňáků je Masonoš, tajemný jedinec opředený mnohými tajemstvími.

Tato tajemství se snaží odhalit mladík Annelyn, kterého Masonoš ponížil tím, že mu přebral dívku. Annelyn se společně se svými přáteli vypraví do podzemí, kde Masonoš loví dolňáky, aby odhalil zdroj jeho úspěchu a Masonoše zlikvidoval. Dobrodružství se nečekaně zvrhne v boj o přežití, při kterém mladík odkrývá nejen Masonošovo tajemství, ale i krutou pravdu o náboženství Bílého červa.

Ve své dechberoucí povídce, opatřené melancholickou atmosférou planety odsouzené k záhubě, se autor dotýká témat, která byla vždy aktuální. Jsou jimi například fanatická náboženství nutící své stoupence k sebemrskačství a k víře v nesmyslná dogmata, nebo logicky nepodložená xenofobie mezi dvěma rasami, které se vlastně téměř ani neznají a které si o sobě navzájem vytvářejí zkreslené obrazy.

Kromě filosofického podtextu disponuje kniha akčním dějem, který autor dokázal i přes omezený rozsah umně rozvést. Chování jednotlivých postav je uvěřitelné a až děsivě podobné chování lidí v našem lidském světě. Velmi realistické je i autorem vymyšlené náboženství. Ostatně s vymýšlením vlastních náboženství má autor praxi – tento koncept se objevil nejen v Sáze ledu a ohně, ale například i v povídce Ve znamení kříže a draka, kterou by šlo nazvat jako antináboženskou.

Novelu Sídlo červa doporučuji těm, kteří si rádi přečtou kvalitní sci-fi s originálním nápadem.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeSídlo červa

Martin, George R.R.

Argo, 2017

Napsat komentář