Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 2 naučné knihy Genialita ptáků

Jak je možné, že někteří ptáci každoročně odletí do teplých krajin a na jaře bez problémů trefí zpět a ještě si pamatují, kde si před několika měsíci ukryli potravu? Na tyto a další otázky vám odpoví publikace shrnující výsledky výzkumu ptačího mozku.

Překvapivá ptačí genialita


Jak mohou ptáci vytušit, že se blíží bouře, o které my zatím nemáme sebemenší ponětí? Jak najdou cestu do tisíce kilometrů vzdálených míst, když tam nikdy nebyli? Jak dovedou přesně napodobit složité zpěvy desítek dalších druhů? Jak si po šesti měsících pamatují, kam si na ploše o velikosti stovek čtverečních kilometrů ukryli potravu?

Možná je slovo genialita skutečně na místě. Dlouho jsme si mysleli, že ptáci řeší problémy křídly. Nyní se ukazuje, že používají mozek, který se svou výkonností rovná mozku primátů, a v některých ohledech dokonce i člověka. Výzkumy posledních let dokládají, že ačkoliv mají ptačí mozky odlišnou stavbu než mozky savců, ve své funkčnosti si s nimi nikterak nezadají. Ptáci si prostě našli vlastní cestu, jak používat hlavu. Jennifer Ackerman cestovala napříč světem, aby v pracovnách vědců i v terénu sesbírala nejnovější poznatky a vytvořila srozumitelný celek. Nezapomněla přidat svůj typický humor, čtivost a nadhled. Ať už jste kdokoli, sousloví ptačí mozeček budete po přečtení této knihy chápat zcela jinak.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž,
ve které dva z vás mohou vyhrát knihu Genialita ptáků.


logo-Knihcentrum

Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku:
Zasoutěžte si o výsledky výzkumu ptačího mozkuDo soutěže bylo odesláno 539 tipů.

Kdo vyhrál?

Kristulka (539), LUKAN (540)

Správná odpověď

Kolik knih napsala před publikací Genialita ptáků?
Šest knih.
Doporučení:
Share

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeGenialita ptáků (Ackerman, Jennifer)
Jak mohou ptáci vytušit, že se blíží bouře, o které my zatím nemáme sebemenší ponětí? Jak najdou cestu do tisíce kilometrů vzdálených míst, když tam nikdy nebyli? Jak dovedou přesně… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.