Kjetil Try je ve svém románu vzrušující i hrůzný zároveň

933834_72502982
Mrazák v bytě známého herce skrývající hrůzné tajemství. Pohřešovaná jeptiška a novorozeně, které se má stát další obětí sériového vraha…

Norský spisovatel Kjetil Try je úspěšným autorem detektivních románů, v nichž představuje tuto severskou zemi z pohledu, který se turistům asi moc zamlouvat nebude. A to zvlášť, pokud se začtou do titulu s názvem Neboť jejich je království nebeské, vydaného na podzim loňského roku v produkci nakladatelství Motto. Kromě literární činnosti se Kjetil Try věnuje práci v reklamní agentuře. Dá se říci, že sklízí úspěchy na všech frontách. Jeho knihy byly přeloženy do šesti jazyků, u nás se jedná o druhý svazek tohoto autora (první s názvem Osvoboď nás od zlého vyšel také v nakladatelství Motto).

V knize s více než náboženským názvem zavádí Kjetil Try čtenáře do Osla ve chvíli, kdy je oznámeno zmizení známého divadelního herce Reidara Dahla. Při prohlídce jeho bytu policisté objeví v mrazáku podivné balíčky s naprosto hrůzným obsahem. Dahl ale není zdaleka jedinou obětí sériového vraha, jenž se nezastaví před ničím…

I když by se zpočátku mohlo zdát, že půjde o příběh místy až nechutný, protože autor se nevyhýbá skutečně odporným detailům popisujících „práci“ vraha, Kjetil Try dokáže udržet násilí na jakési přijatelné úrovni. Čtenář sice dostane notnou dávku adrenalinu, ale příběh se nezařadí mezi tucty dalších titulů, kde krev teče proudem a spíše než kvalitní beletrii připomínají béčkové filmy. Balancuje na tenké hranici, kterou ovšem nepřekračuje a činí ze svého literárního počinu velmi poutavé dílo, jež zaujme každého fanouška dobré detektivky.

Příběh se celou dobu drží v klidném rytmu. Zpočátku je čtenář tak trochu zahlcen velkým množstvím informací, vyplývajících z nálezů vyšetřovatelů. Autor se detailně soustředí na charakteristiky hlavních postav, sleduje jejich osobní životy, s větším důrazem na postavu komisaře Lykka. A právě u něj je tento popis naprosto typickým rukopisem severských autorů, kteří se zabývají psychologií svých postav. Lykke útržkovitě vzpomíná na dětství a připomíná si i místa, jež při vyšetřování navštívil a které zná z minulosti. Kromě toho je Lykke postavou, kterou si čtenáři oblíbí. Působí jako přirozený vůdce smečky a tím pádem je i jeho tým harmonicky laděný, což vlastně jen pozitivně přispívá k práci všech zúčastněných. Ideál to ale samozřejmě není. Jeho osobní život mu dělá velké starosti, zvláště ta část, kdy si uvědomuje větší věkový rozdíl mezi ním a manželkou. Chvílemi se cítí starý a zesláblý, neví si rady jak dál, protože má pocit, že ho jeho žena chce opustit. Autor ale nevypráví jen z pohledu Lykkeho. Zaměřuje se i na vraha a také na oběti, kterým propůjčuje ve své knize hlas a nechává je mluvit o jejich myšlenkách i vzpomínkách na to, co zažili třeba jen několik hodin před smrtí. Zvláště tyto části působí velice zajímavě, neboť se čtenář dokáže díky nim vžít do kůže někoho, komu byla k ústům přiložena rouška napuštěná chloroformem…

Kjetil Try má skvělou schopnost vcítění se do duše svých literárních hrdinů. Tyto části jsou naprosto uchvacující pro každého, kdo obdivuje krásu nepřetržitého toku lidských myšlenek, jež dokážou člověka povznést i zabít…

Velkou zásluhu na kvalitě románu má i pečlivě vyobrazené prostředí a líčení práce policistů. Připočteme-li k tomu dobře sladěný příběh s vynikající zápletkou a atraktivním tématem, pak je nutno říci, že titul Neboť jejich je království nebeské je dobrou volbou pro všechny ty, kteří hledají vzrušující napětí, vyvolávající zvýšenou hladinu adrenalinu.

Sice nejde o nijak velkolepé dílo, ale základ a pointa je velmi dobře vystavěná a čtenáři tak nebude trvat dlouho, aby se ocitl ve víru akce, kdy může jen mezi střípky tipovat, kdo je vrah…

Knihu Neboť jejich je království nebeské hodnotím jako velmi zdařilé dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovničce příznivců kvalitní detektivky. Plných deset hvězdiček si určitě zaslouží!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNeboť jejich je království nebeské

Try, Kjetil

Motto, 2012

Napsat komentář