Extrémní výkony zvířat

Petr pohyby obalka v3.indd
Dnes by měli zbystřit milovníci přírody: pokud jste si oblíbili knihu Desatero smyslů od popularizátora vědy Jaroslava Petra, přečtěte si také jeho novinku Desatero pohybů. Dozvíte se mnoho zajímavých informací (nejen) o extrémních výkonech zvířat.

Vážky létají přes oceán z Indie do Mosambiku, i když jejich tělo disponuje zásobou energie jenom na čtyři hodiny letu. Vorvaňovci při potápění do tříkilometrových hloubek stráví pod hladinou skoro čtyři hodiny. Z toho, co o jejich organismu víme, ale vyplývá, že by jim už po hodině ponoru mělo hrozit utonutí. Had bojga šplhá po hladkých sloupech díky tomu, že na sobě uváže uzel. Pavouci křižáčci používají svou síť jako prak a nechávají se z ní vystřelit na kořist. Drobným roztočům slouží k dopravě na květy vybraných druhů rostlin jako živý taxík kolibříci. Ve volném pokračování bestselleru Desatero smyslů nám biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr zblízka ukáže nejrozmanitější způsoby pohybu živočichů i extrémní výkony, jakých jsou tvorové schopni. Možnosti přesunu z místa na místo, které si zvířata vyvinula, patří totiž k tomu nejúžasnějšímu, co se v přírodě odehrává, nejednou nad nimi zůstává rozum stát a mnoho z nich stále halí tajemství.

Desatero pohybů

Zvířata na souši, ve vodě a ve vzduchu
Autor: Jaroslav Petr

Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Formát: 158×230 mm
ISBN: 978-80-7675-133-0
Doporučená cena: 499 Kč

Knihu Desatero pohybů vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Ukázka z knihy

Chodecké výkony zvířat se mohou zdát ve srovnání s tibetskou anabází Alexandry David-Néelové chabé, putování některých tvorů ale vzbuzují respekt. Mladá liška polární (Alopex lagopus), která se vydala hledat vlastní lovecký revír, doběhla za 76 dní ze Špicberků na Ellesmerův ostrov, vzdálený vzdušnou čarou bezmála 1 800 kilometrů. Vyhýbala se při tom nezamrzlým plochám a v pustině Severního ledového oceánu také pátrala po potravě, se všemi oklikami se tedy její cesta natáhla na 3 506 kilometrů. V průměru uběhla denně kolem 45 kilometrů, za jediný den jich však dokázala urazit až 150. (str. 11)

Prolistujte si celou ukázku.

O autorovi

Jaroslav Petr (* 1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, kde se zabývá biologií reprodukce. Vyučuje biotechnologie na České zemědělské univerzitě v Praze a na přírodovědeckých fakultách Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity. Ve volném čase se věnuje popularizaci vědy. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem a Lidovými novinami, přispívá do časopisů a internetových serverů věnovaných popularizaci vědy a vydal dvě příručky Klonování. Hrozba, nebo naděje? (2003) a Když jdou ryby rybařit (2010). Kniha Desatero pohybů volně navazuje na bestseller Desatero smyslů.

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1 000 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDesatero pohybů
Zvířata na souši, ve vodě a ve vzduchu

Petr, Jaroslav

Dokořán, 2024

Napsat komentář