Český bestseller 2022

bestseller 22 uvodni
I v loňském roce se česká knižní scéna hemžila výjimečně dobrými literárními počiny. ČESKÝ BESTSELLER tak znovu už po čtyřiadvacáté ocenil ty nejlepší z nich. Společně s námi se můžete podívat, které to jsou! 

ČESKÝ BESTSELLER během svého 24. ročníku ocenil nejúspěšnější knihy loňského roku! Slavnostní vyhlášení proběhlo v pátek 3. března v prostorách Klastru umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce, a to ve spolupráci s Knižním festivalem Ostrava 2023.

V každé z devíti kategorii se o prvenství na stupni vítězů „popraly“ tři tituly. Desátá kategorie patřila čtenářům, kteří se mohli během února sami zapojit do hlasování. Nominace zahrnovala nejprodávanější knihy vydané v roce 2022 v rámci sítě knihkupectví a e-shopu KNIHCENTRUM.cz a audioknihy prodávané prostřednictvím služby Audioteka.

Kategorie

V kategorii Česká beletrie pro děti a mládež byla oceněna kniha Nové cestovatelské pohádky autorek Jitky Severinové a Stanislavy Korcové, kterou ilustrátorsky zpracoval Adolf Dudek. V oblasti Překladové beletrie pro děti a mládež se stal nejúspěšnějším titulem Deník malého poseroutky Wíbuch Plýny, jehož oblíbená série pochází z pera Jeffa Kinneyho. V kulinářské kategorii Kuchařek zvítězilo Grilování známého českého kuchaře Romana Vaňka a jeho ženy Jany Vaňkové. Skleněná plaketa byla předána také české spisovatelce Karin Lednické za její literární počin Životice, který bodoval v Odborné a populárně naučné literatuře pro dospělé. V kategorii Překladová beletrie pro dospělé si na své konto připsal výhru napínavý thriller Osudné svědectví britského autora žijícího na Slovensku Roberta Bryndzy. Nejprodávanější biografií, v níž některé čtenáře až šokoval svou upřímností, se stala kniha Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih herce Matthewa Perryho, jehož mnozí z nás znají především jako Chandlera z kultovního seriálu Přátelé.

Audioknihy

ČESKÝ BESTSELLER však nejsou jen knihy psané, ale i mluvené. Ty byly rozděleny do dvou kategorií: Nejprodávanější audiokniha a Nejposlouchanější audiokniha v Audioteka Klubu – ta, kterou si členové klubu Audioteka pustili nejčastěji. V první zmíněné zvítězila Neklidná krev Roberta Galbraitha (pseudonym J. K. Rowlingové), načtená Pavlem Rímským, a Nejposlouchanější audioknihou se stal thriller Stín ve dveřích (recenze knihy), jehož autorem je Tim Weaver. Pro poslech mu propůjčil svůj hlas Igor Bareš.

Cena čtenářůcena ctenaru

A protože bez knih by nebyli čtenáři a bez čtenářů by nebyly knihy, probíhalo na webových stránkách www.ceskybestseller.cz po celý měsíc únor hlasování v kategorii Cena čtenářů. Největší počet hlasů v něm připadl společenskému románu Tsunami spisovatelky Karin Krajčo Babinské.

Hlavní kategorie

Vítězem hlavní kategorie ČESKÝ BESTSELLER, která zahrnuje českou beletrii pro dospělé, se stal román inspirovaný skutečnými událostmi Bílá Voda. Jeho autorka Kateřina Tučková během slavnostního večera převzala sošku z ateliéru akademického sochaře Olbrama Zoubka.

Můžete se také podívat na VŠECHNY NOMINOVANÉ KNIHY.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOsudné svědectví

Bryndza, Robert

Cosmopolis, 2022

zobrazit info o knizeStín ve dveřích

Weaver, Tim

Mystery Press, 2022

zobrazit info o knizeTsunami

Krajčo Babinská, Karin

CPress, 2022

zobrazit info o knizeBílá Voda

Tučková, Kateřina

Host, 2022

Napsat komentář