Teologická zastavení

uvod-teologie
Dvě nově vydané publikace, které vám představíme, vám občerství vaši duši. Dostanete příležitost potkat indického guru i zamyslet se nad starozákonními texty s teologem a religionistou Janem Hellerem.

První kniha nás přenese k již zmiňovanému indickému duchovnímu učiteli a guru Oshovi. Ten se ve své knize Muž, který miloval racky vrací k devíti příběhům ze starých náboženských tradic a hledá v nich poselství pro současného člověka.

Muž, který miloval racky

Devět příběhů z dávných tradic zenu, taoismu, křesťanství a judaismu

Autor: Osho
Přeložila: Jana Žlábková

Počet stran: 240
Vazba: brožovaná
Formát: 142×204 mm
ISBN: 978-80-7593-405-5
Doporučená cena: 270 Kč

Knihu Muž, který miloval racky vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA.

V knize Muž, který miloval racky Osho netradičním způsobem podrobně rozebírá devět příběhů z dávných tradic zenu, taoismu, křesťanství a judaismu. Odhaluje nejen jejich symboliku, ale především je využívá jako lekce k objasnění zásadních duchovních otázek. Důležité pro něj nejsou ani tak přesné citace z posvátných textů, ale jejich poselství, jež je aktuální i v dnešní době. Osho klade důraz na osobní prožitek, na zbavení se pout minulosti i tužeb do budoucnosti a na prožívání přítomného okamžiku. Reedice

Ukázka z knihy

Aristoteles definoval člověka jako rozumnou bytost. Člověk není rozumný, a to je dobře. Člověk je z devadesáti devíti procent nerozumný, což je skvělé, protože díky nerozumnosti existuje vše krásné a milé. Z rozumu se rodí matematika, z nerozumu poezie. Z rozumu se rodí věda, z nerozumu duchovno. Z rozumu se rodí trh, peníze, rupie, dolary, z nerozumu láska, zpěv, tanec. Je dobře, že člověk není rozumná bytost. Člověk je nerozumný.

Vznikla celá řada různých definic. Já osobně bych řekl, že člověk je tvor vymýšlející fámy. Vymýšlí mýty – všechny mýty jsou pouhé fámy, purány. Vymýšlí náboženství, mýty, příběhy o existenci. Od samého počátku lidstva vymýšlí člověk nádherné mytologie. Vymýšlí Boha. Vymýšlí, že Bůh vymyslel svět; vymýšlí úžasné mýty. Neustále spřádá další a další mýty. Člověk je tvor vymýšlející mýty a život bez mýtů by byl naprostá nuda.

Problémem dnešní doby je zbavování se dávných mýtů. Pošetilí racionalisté mají proti nim příliš mnoho námitek. A tak mýty zanikají, protože jakmile uvedete pádné argumenty, mýtus je neobhajitelný. Nemůže se sám hájit. Je velmi zranitelný, je velmi křehký. Když s ním začnete bojovat, zničíte ho, ale tím zničíte i cosi krásného v lidském srdci.

O autorovi

Osho byl indický duchovní učitel, mystik a guru. Oshovo učení nelze zařadit do žádné přesně vymezené kategorie, neboť se zabývá jak individuálním hledáním smyslu života, tak naléhavými společenskými a politickými problémy, před nimiž dnes stojí naše společnost. Jeho knihy nejsou jím psané, ale jsou to přepisy audio- a videonahrávek z jeho improvizovaných hovorů obracejících se k mezinárodnímu publiku během posledních pětatřiceti let. Londýnský deník Sunday Times označil Osha za jednoho z „tisícovky tvůrců dvacátého století“ a americký autor Tom Robbins za „nejnebezpečnějšího člověka po Ježíši Kristu“.

Osho řekl o své práci, že se snaží vytvořit podmínky pro zrození nového druhu člověka. Tohoto nového člověka často charakterizoval jako „Buddhu Zorbu“, jenž je schopen užívat si světských rozkoší jako Řek Zorba a zároveň tichého klidu Gautamy Buddhy. Ústředním motivem obsaženým v celém jeho díle je vize, do níž je zahrnuta jak věčná moudrost Východu, tak nejvyšší potenciál západní vědy a technologie.

Osho je známý také svým revolučním příspěvkem k učení o vnitřní transformaci a jeho přístup k meditaci reaguje na zrychlené tempo moderního života. Cílem jeho unikátních „aktivních meditací“ je odstranění nahromaděného tělesného a psychického stresu, což je nezbytný předpoklad dosažení uvolněného stavu meditace osvobozeného od těkající mysli.

V nakladatelství BETA mu vyšlo už mnoho knih včetně titulů Tantrická transformaceNebojte se ztratit hlavu či Tady a teď.

Zdroj: nakladatelstvibeta.cz

O nakladateli

Firma Pavel Dobrovský BETA s.r.o. byla založena v roce 1990. Věnuje se nakladatelské činnosti, distribuuje knižní produkci od více než 300 nakladatelů a obchodních partnerů po celé České republice. Zajišťuje distribuci zboží i na Slovensko. Provozuje maloobchodní síť prodejen, spolupracuje s knihovnami, školami, nemocničními zařízeními, kterým poskytuje zajímavé slevy. Počet knih, které nabízíme jak obchodním partnerům tak i v maloobchodní síti, se neustále zvyšuje. Každý měsíc uvádí firma na trh mnoho nových titulů. Široký výběr knih a serióznost podniku stále zvyšuje zájem obchodních partnerů o spolupráci s námi. Strategií firmy je nadále rozšiřovat všechny svoje aktivity.

 

————————————————

S knihou Tři svědkové. Mojžíš, Izaiáš, žalmista se vrátíme do své vlastní kulturně-náboženské tradice. Biblista Jan Heller se v této publikaci zabývá starozákonními texty ve světle křesťanských evangelií.

Tři svědkové. Mojžíš, Izaiáš, žalmista

Autor: Jan Heller

Počet stran: 232
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7407-504-9
Doporučená cena: 290 Kč

Knihu Tři svědkové. Mojžíš, Izaiáš, žalmista vydalo nakladatelství Garamond.

Málokdo umí tak inspirativně mluvit o Starém zákonu jako biblista a starozákoník Jan Heller (1925–2008). Jeho legendární a dnes už nedostupné dílo Tři svědkové rozebírá tři starozákonní texty, Exodus 12, Izaiáš 52–53 a žalm 22 v souvislosti s novozákonní zvěstí a Ježíšem z Nazaretu. Na základě teologicko-lingvistického rozboru těchto tří textů Jan Heller dokazuje, že pesachové události a hod beránka při východu židů z Egypta, Izaiášův služebník a ponížený z kap. 52–53 a žalmistovo volání opuštěného předznamenávají koncepci novozákonní zvěsti, představovanou o mnoho století později Ježíšem z Nazaretu.

O autorovi

Jan Heller (1925–2008) se narodil v Plzni, studoval filozofii a teologii v Praze a Basileji, od roku 1950 působil na tehdejší Komenského bohoslovecké fakultě nejprve jako lektor hebrejštiny, posléze jako docent religionistiky, od roku 1977 pak jako profesor Starého zákona. V letech 1966–1968 vyučoval jako hostující docent na Humboldtově univerzitě a Kirchliche Hochschule v Berlíně. Podílel se na vzniku Českého ekumenického překladu Bible, je autorem řady odborných prací jak z oboru religionistiky, v níž se zaměřoval na náboženství starověku, tak ze starozákonní biblistiky. Po svém emeritování v roce 1992 pokračoval ještě nějakou dobu ve výuce, mj. na Katolické teologické fakultě UK, věnoval se práci na obsáhlém Výkladovém slovníku biblických jmen (vyšel v Praze 2003) a činnosti popularizační. Širší veřejnosti je znám jako autor neotřelých výkladů biblických textů, vydaných ve sbírkách Jak orat s čertem (2005), Stezka ve skalách (2006), Obtížné oddíly knih Mojžíšových (s M. Prudkým, 2006), a rozhlasových zamyšlení nad nedělními biblickými čteními k bohoslužbám (částečně vyšla tiskem: Znamení odkazující k nebi, 2007).

Zdroj: e-garamond.cz

O nakladateli

Garamond vydává knihy na českém trhu již 20 let a zaměřuje se na překladovou literaturu z francouzštiny, angličtiny a hebrejštiny, dvojjazyčné tituly v pěti jazycích a české autory literatury faktu. Mezi nejúspěšnější řady patří série případů soudce Ti z Číny 7. století.

Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMuž, který miloval racky
Základní životní lekce z významných světových duchovních tradic

Osho

Pavel Dobrovský – BETA, 2022

zobrazit info o knizeTři svědkové. Mojžíš, Izaiáš, žalmista

Heller, Jan

Garamond, 2022

Napsat komentář