Nenechte si ujít v týdnu od 26. července do 1. srpna 2021

nenechte_si_ujit
Červenec končí a s ním i Měsíc autorského čtení. Tento týden tak máte poslední příležitost zajít si v Brně nebo v Ostravě na autorská čtení českých i slovenských autorů. A rozhodně bude z čeho vybírat, koukněte proto, který z autorů se představí ve vašem městě.

Brněnský Měsíc autorského čtení

pondělí 26. července se v Brně koná autorské čtení Lucie Faulerové, mladé autorky, která spolupracovala na knize Kateřiny Šedé Brnox. Průvodce brněnským Bronxem. Sama pak napsala novely Lapači prachuSmrtoholka, za kterou získala Cenu Evropské unie za literaturu. A právě z této knihy přečte i brněnským návštěvníkům, tak se ve 20.30 stavte.

Ve středu 28. července se můžete těšit na čtení mosteckého rodáka, básníka a prozaika Daniela Hradeckého. Možná znáte jeho sbírky Muž v průlomu64 či Přibližování dřeva nebo dvě jeho prozaická díla Trosky jednoho deníku či nejnovější soubor tří kratších próz nazvaný Tři kapitoly. Autorovo čtení začíná ve 20.3.

Nesmíme ale zapomenout i na slovenské autory, kteří se v rámci letošního MAČ také představují. V pátek 30. července to v Brně bude spisovatel a novinář Martin M. Šimečka. Možná si jej pamatujete jako šéfredaktora týdeníku Respekt, který vedl v letech 2006–2009. Na svém kontě má několik próz (Žabí rokDžin, Záujem), úvah o vývoji politické scény na Slovensku či analytické memoáry nazvané Medzi Slovákmi, kde kriticky reflektuje slovenskou společnost od sedmdesátých let až po současnost. Jeho čtení začíná v 19.00.

Ve 20.30 se pak v pátek 30. července v Brně představí česká scénáristka, publicistka a prozaička Klára Vlasáková. Její první novela Praskliny byla nominována na Cenu Jiřího Ortena 2021 a autorka vám z této knihy přečte vybrané úryvky. Klára Vlasáková pracuje v České televizi a můžete znát také její komiks Spiritistky, který vytvořila s výtvarnicí Juliánou Chromovou.

Brněnská autorská čtení se konají v Divadle Husa na provázku a jejich kompletní program najdete na webu akce, kde jsou zveřejněny i záznamy už proběhlých autorských čtení.

Ostravský Měsíc autorského čtení

Na pondělí 26. července si v Ostravě své autorské čtení připravil malíř, vysokoškolský učitel a básník Petr Veselý. Na svém kontě má básnické sbírky JundrovKovadlina, která vyšla v letošním roce. Kromě toho básnické sbírky také ilustruje. Čtení jeho básní si můžete přijít poslechnout od 20.30.

I ve středu 28. července se v Ostravě představí básník, tentokrát Jan Škrob, kterého můžete znát také jako zpěváka skupiny Lipless Lincoln and the Sinners či jako šéfredaktora časopisu Protestant. Za své básně už získal i ceny, v soutěži Básne SK/CZ obsadil třetí místo a získal také Drážďanskou cenu lyriky. Napsal básnické sbírky Pod dlažbouReál.

MarekSindelkapátek 30. července se můžete těšit na čtení Marka Šindelky, básníka, prozaika, komiksového scénáristy a publicisty. Autor byl hned za svoji prvotinu, básnickou sbírku Strychnin a jiné básně, oceněn Cenou Jiřího Ortena 2006. Ovšem znát můžete i jeho další díla ChybaMapa AnnyZůstaňte s námi či Únava materiálu. Za dvě posledně jmenované knihy získal dokonce cenu Magnesia Litera. Navnadit se na toto čtení můžete i díky našemu rozhovoru, který jsme vám před lety přinesli. Autorské čtení začíná ve 20.30.

Poslední týden autorských čtení v Ostravě ukončíme pozvánkou na čtení slovenského spisovatele, scénáristy a dramaturga Richarda Pupaly, který se představí v neděli 1. srpna19.00. Debutoval v roce 2014 svojí sbírkou povídek Návštevy, v roce 2017 pak vydal druhou, a to Čierny zošit. Sám autor popisuje, že jeho největší inspirací jsou vzpomínky na dětství. Přijďte si tak příběhy jeho mládí poslechnout.

Ostravská autorská čtení se konají v Divadle 12 na ulici Čs. legií a jejich kompletní program najdete na webu akce, a to včetně videozáznamu již proběhlých autorských čtení.

 Pokud víte o nějaké další zajímavé literární akci, podělte se o ni s námi v našem Kalendáři akcí.

Doporučení:
Share

Napsat komentář