Povídky Edy Kriseové

Mluvici hora_uvodni
Začtěte se do nevšedních povídek Edy Kriseové, které se vyznačují zajímavými tématy, bohatým jazykovým stylem i neotřelými narativními postupy.

Povídková sbírka Edy Kriseové se pohybuje na hranici mezi fikcí a realitou. Zvláště v povídkách Na ostrovech či Pondicherry, v nichž je zachycen problém současné Indie na pozadí životního příběhu architekta Františka Sammera. Autorka vychází ze skutečných fakt – ve kterých zemích architekt pobýval, s kým spolupracoval či jaké stavby realizoval, ale vedle toho variuje s architektovými myšlenkovými záměry. Kniha čtenáře okouzlí svým bohatým uměleckým jazykovým stylem a nevšedními narativními postupy, které autorce přiznávají významné místo mezi hvězdnými jmény českých spisovatelek, navždy zapsaných do historie naší literatury.

 

Mluvící hora

Autorka: Eda Kriseová

Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Formát: 110×186 mm
ISBN: 978-80-7252-866-0
Doporučená cena: 330 Kč

Knihu Mluvící hora vydalo nakladatelství Práh.

 

Ukázka z knihy

Místnost je spoře ozářena dvěma stropními lampami a jednou nad mohutnými černými kuchyňskými kamny. Jídelní stoly jsou tmavé, těžké a matně se lesknou. Je prostřeno. Mísy se zeleninou nakrájenou na malé kousky. Kde berou ženy tu trpělivost, vždyť by to každý mohl rozkousat? Zelenina, růžová rýže, salát, malé sladké banány a jogurt z mléka krav, které se přes den pasou u říčky a večer mi spokojeně zafuní do obličeje, když vycházím z džungle na volné prostranství před domem, kde bydlím. Každý večer se ve tmě potkám s krávou, jsem na to připravena, ale pokaždé se teplého a voňavého dechu leknu, protože přijde z jiné strany, než očekávám.

 

Eda Kriseová

Eda Kriseová se narodila v rodině architekta a sochařky. Vystudovala novinářství na Karlově univerzitě, v šedesátých letech byla reportérkou v časopise Mladý svět a Literární noviny. Po invazi v roce 1968 ztratila zaměstnání a nesměla publikovat. Knížky povídek a romány jí vycházely v samizdatu, v zahraničních překladech a česky v exilových nakladatelstvích. V roce 1989 byla členkou Koordinačního centra Občanského fóra a po zvolení Václava Havla prezidentem byla jeho poradkyní, později ředitelkou odboru Stížností a milostí na Pražském hradě. Po odchodu z Kanceláře prezidenta napsala romány Kočičí životy a MisericordiaPerchta z Rožmberka aneb Bílá paní; filozoficko-literární, cestovatelské eseje Čísi svět; prózy Tři Novely: Jméno, Milost a Ráchel a novela Necestou slečny H. Je autorkou jediného autorizovaného životopisu Václava Havla, který vyšel v roce 1991 a v několika cizích jazycích v zahraničí. Jejími posledními knihami jsou filozofické rozjímání Duši, tělo opatruj a lyrická novela Mezi pannou a babou.

Zdroj informací: prah.cz


Nakladatelství Práh bylo založeno roku 1991. Dosud vydalo přes 350 knižních titulů převážně naučné, populárně psychologické, historické a vzdělávací literatury určené dětským i dospělým čtenářům. Součástí portfolia je i cizojazyčná produkce.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMluvící hora

Kriseová, Eda

Práh, 2021

Napsat komentář