Teplo

Militka_Teplo
Předjaří bývá těžké. Jsme vyčerpaní ze zimy. Chybí nám sluníčko. Naštěstí se prodloužil den. Musíme ještě chvíli vydržet, než nás slunce zahřeje a dodá optimismu.

Důchodkyně Anna se chystá vyplnit formulář o dani z příjmu. Příjmy nejsou velké, možná ani za tu námahu nestojí. Jako přídavek k důchodu je příjemné mít i tisíc korun měsíčně. „Nojo, ale ve výsledku mám na kontě mínus. Jestli bych neměla zalézt a každý měsíc tiše vyhlížet důchod.“ Sice takhle uvažuje pár let, ale nikdy jí to nedá. Dřív se občas setkala s lidmi. Dnes jim aspoň zavolá a pošle svou knihu. Je totiž autorkou mnoha detektivních románů. Přestože má ze své podnikatelské činnosti nulu, vlastně mínus, těší ji psát knihy. Občas někdo poděkuje nebo pochválí. Ona vždycky pookřeje.
„Jo, za dob herectví jsme sklízeli potlesk. Dokonce se mi poštěstilo hrát v Národním divadle. Přihlížet velkému umění našich skvělých hereckých osobností. Do další hry mě nikdo neobsadí. Čas je nemilosrdný. A nejen čas. I příšerný virus, který se vzal nevím kde. Není nic divného na tom, že to nevím já. Prý to neví nikdo. Nebo se tak někteří jen tváří. Možná přestávám této době rozumět. Horší je, že se netočí filmy. Mohla bych si ještě zahrát. Baví mě to, byl to můj život. Ale všechno se mění.“
Pár dní si uvědomuje, že se musí přiznat k výdělku a k daním.
„Dobrá, vezmu to moderně, přiznání podám elektronicky!“
Sedne k počítači a pátrá na stránkách ministerstva financí, jak se to dělá.
„Mám internetové bankovnictví pro svou banku ČSOB. Ona vlastně není má, jen v ní mám účet. Kdyby byla má, asi by moje daně vypadaly jinak,“ zasměje se v chmurném ránu.
Chvíli pátrá a pak se pustí do vyplňování formuláře. Je to fajn vyplňovat ho elektronicky, tedy na internetu, některé zápisy tam skáčou samy. Líbí se jí to. Až do chvíle, než přijde na klapku Přihlášení. Zmáčkne ji a celý zápis zmizí. Objeví se přihlášení do banky ČSOB.
„To je v pohodě, mám přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla.“
Zkouší to několikrát dokola. Pořád jí píšou, že je nějaký technický problém. Prý má něco zmáčknout a přijde jí na mail potvrzení hesla. Udělá to. Žádná SMS s potvrzeným heslem nepřijde. Vlastně se neobjeví vůbec žádný mail z banky.
„Divné!“ Chvíli váhá. Pak se zkusí připojit přes čtečku karet, kartu a heslo.
„Sakra! Ani to nefunguje!“
Zkusí se přihlásit přímo do banky bez stránek MF.
„Vida! Funguje!“ odfoukne si úlevou. „Chodí to. Musí to fungovat i přes stránky finančáku.“
Znovu to mnohokrát zkouší. Nic. Pak volá na číslo, které je tam pro jistotu napsané. Automat jí nahlásí, že musí do bankomatu, tam si zažádá o nový pin nebo o Smart klíč.
„Ten klíč mám a normálně funguje. Nedávno jsem ho použila. A hlavně nepoletím nikam k bankomatu. Nechci chodit na finančák, protože se vyhýbám možnostem chytit ten příšerný virus. Natož abych jela tramvají k bankomatu. Nesmysl. Kromě toho mi všechno funguje ze stránek banky.“
Nakonec po dlouhém vzdychání si připustí, že bude muset formulář vyplnit ručně a donést osobně na finanční úřad. Kontroluje otevírací dobu. „Vida, podatelna funguje pořád. Všechno je omezeno, včetně vycházek a venčení psů, ale daně se musejí vybírat, i kdyby žil jen jediný podnikatel na světě,“ ušklíbne se.
Sedne ke stolu a pustí se do vyplňování formuláře.
„Sakra! Propiska nepíše!“
Najde po chvíli ještě další dvě. Výsledek je stejný.
„Vyplňování daní mě vyčerpalo. Nechám to na zítra.“
Znechuceně odhrne formuláře. Je zpocená jako myš. „Nějak mě zahřálo! Zítra půjde všechno líp!“ Jde si udělat něco k jídlu.
Druhý den sedne k počítači.
„Včera to nefungovalo, dneska snad bude.“
Pečlivě vyplňuje elektronický formulář. Některé údaje tam skáčou samy. To ji baví.
„Aha, už je to tu zase. Píšou, že mi to nesedí s přílohou č. 1. Podívám se na ni.“
Vyplní přílohu č. 1.
Všechno se zdá v pořádku.
Chce se podívat na začátek formuláře. Nemůže se tam žádným způsobem dostat, aniž by opustila stránku.
„Nojo, když ji opustím, asi zmizí. Pokouším se ji uložit do počítače. Snad se povedlo.“
Rozhlíží se po dalších možnostech.
„Aha, přihlásit se. Včera to nešlo. Dneska to snad půjde.“
Zkouší se přihlásit všemi možnými způsoby jako včera. Vůbec nic nefunguje. Nějak mě to zahřálo, víc než kamna.
„Tady je jiné číslo. Zavolám.“
Příjemný mladík jí diktuje, jak se dostat na stránky banky do sekce Moje identita. Tam v aplikaci najde ČSOB identita a pak jen identita.
„Všechno šlape, ale ČSOB identita tady není. Prostě mi sem tuhle možnost nedali,“ zuří.
Znovu volá na včerejší telefon.
„Jo, už si vzpomínám, musím jít k bankomatu. Na to zapomeňte!“ zuří. „Kouknu na uloženou přílohu.“ Zkouší ji otevřít z místa, kam ji uložila. Počítač se ptá, v jakém programu to má otevřít. „Zkouším různé, ale jak mám vědět, ve kterém prográmku to vlastně mají. Nepovedlo se,“ třískla myší o stůl. „Příloha č. 1 mizí a mám zase prd!“
Po chvíli nabrala dech a sedá ke stolu. Pak se musí zvednout a hledá propisku. Najde jedinou, která píše.
Začíná vyplňovat.
Má to asi za deset minut. Nejvíc času zabere vyplnění osobních údajů.
„Jsem zase zpocená jak myš. Jo, při daních se člověk zahřeje! Přece jen budu muset jít osobně na podatelnu. Možná si tam uděláme vycházku s kamarádkou. Vezmu pořádný respirátor. Pro jistotu se budu modlit, abych nic nechytla. Člověk nikdy neví, co může zapůsobit.“
Jdou procházkou parkem k finančáku. Kamarádka počká venku.
„Páni, mám kliku, moc lidí tu není!“ zaraduje se Anna.
Dostane zpět oštemplovaný duplikát. Vyjde ven a zalije ji slunce.
„Jé, udělalo se krásně!“ pronese nadšeně.
„Sluníčko začíná krásně hřát. Brzy bude teplíčko,“ říká Jana.
„Přece jen je hezky na světě!“ směje se Anna.
„A stačí trošku tepla. Jaro se blíží!“


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány VilmaSára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2 – Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3 – Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5 – Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. Váchala – Travička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhnešVelké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Napsat komentář