Hity Velkého knižního čtvrtku – podzim 2020 II.

Velky knizni ctvrtek
Není tomu tak dávno, co proběhla pravidelná podzimní událost v podobě Velkého knižního čtvrtku. V jeho rámci vyšlo šestnáct titulů představujících ten nejlepší výběr napříč žánry a nakladateli. Máme pro vás další článek s druhou várkou knih.

logo knizni ctvrtekVelký knižní čtvrtek je úspěšným projektem, který každoročně uvádí nové svěží tipy pro nadcházející čtenářskou sezónu. Jedná se o společnou akci tuzemských nakladatelství a knižní distribuce Kosmas. Organizátoři se inspirovali ve Velké Británii, kde se akce podobného typu s velmi dlouhou tradicí pod názvem „super Thursday“ těší značné oblibě. První článek o podzimní akci najdete zde. Připomeňte si jarní akci (zde a zde).

——————–

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na knihy s poutavými příběhy, jimž jsou blízké humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Na knižním trhu působí od roku 2016. Po knize Poslední deník Květy Fialové, otevřené zpovědi slavné herečky, rozhovoru moderátorky Světany Witowské s Kamilou Moučkovou Hlavou proti zdi  a nedávno vydanému svědectví Mengeleho dvojče publicisty Pavla Barocha má nakladatelství mimo jiné exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ se u nás okamžitě staly bestsellery.

Nakladatelstvi Zed

 

Renia by mohla být typickou mladou dívkou, která si plné své sny, nebýt svého původu a doby, ve které žila. Tato Židovka dospívající ve 30. letech 20. století si psala deník o hrůzách holokaustu, které viděla kolem sebe. Zároveň ale nezapomínala zaznamenávat i svůj osobní život, který ovšem přerušil zásah nacistů v roce 1942.

Renia je mladá dívka, která sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939. Když Sovětský svaz a Německo přepadnou její zemi, Reniin svět se roztříští. Je oddělena od své matky a její život nabývá nové naléhavosti, když prchá z Přemyšli před bombardováním, přihlíží mizení jiných židovských rodin a nakonec se stává svědkem vytvoření ghetta.
Ale vedle hrůzy války je tu rovněž velká krása, jak Renia začíná nacházet svůj hlas coby spisovatelka a poprvé v životě se zamilovává. Ona a její chlapec Zygmunt si vyměňují první polibek jen pár hodin předtím, než jejich města dobydou nacisti. A je to Zygmunt, který napíše poslední, srdcervoucí zápis do Reniina deníku.
Nedávno objevený po sedmdesáti letech byl Reniin deník již světovými médii označen za klasiku mezi literaturou o holocaustu a sama Renia Spiegel za „polskou Annu Frankovou“. Srozumitelnost a dovednost, s jakou je deník napsán, je mimořádným svědectvím o hrůzách války, ale i životu, který může existovat dokonce i v nejtemnějších dobách.

Ukázka z knihy

5. ČERVENCE 1942, NEDĚLE
Obávali jsme se toho, hrozilo nám to a potom se to konečně stalo. To, z čeho jsme měli takový strach, nakonec přišlo. Ghetto. Dneska zveřejnili oznámení. Možná tu zůstaneme, možná ne. Ach, Pane, Ty jsi mi dal tolik naděje, tolik útěchy – děkuji Ti za to.
Je to tak strašné. Ty nevíš, jak strašné, nevíš nic. Půjdeš se mnou, samozřejmě že si svou duši vezmu s sebou, své malé zrcadlo. Jen považ, co zůstalo v některých starých zažloutlých knihách, v pergamenových svitcích pokrytých písmem, co přežilo v legendách, co se člověk s překvapením dozvěděl ve škole – to se teď stalo skutečností.

Reniin deník

Život dospívající dívky ve stínu holokaustu
Autorka: Renia Spiegel
Přeložili: David Macháček, David Weiner

Počet stran: 300
Vazba: vázaná
Formát: 165×230 mm
ISBN: 978-80-907674-8-5
Doporučená cena: 398 Kč

 

 

Knihu Reniin deník vydalo Nakladatelství Zeď.

O autorce

Renia Spiegel se narodila ve východním Polsku v roce 1924. V lednu 1939 si začala psát deník. Když vypukla válka, žila i se svou mladší sestrou v Přemyšli u babičky s dědečkem. Válka ji oddělila od její matky. Město nejprve obsadili Sověti a dospívající dívka pocítila komunistickou brutalitu. Když Německo rozpoutalo válku se Sovětským svazem, obsadili nacisté i Přemyšl. Pro Židy nastala doba temna. Bylo vytvořeno ghetto. V létě 1942 byla Renia nucena se začít ukrývat, aby se vyhnula likvidaci ghetta – deportacím do vyhlazovacích táborů. Jen o pár dní později nacisti její úkryt objevili a zastřelili ji, bylo jí čerstvě osmnáct let.

Zdroj informací: Nakladatelství Zeď

————————————————

Gad Šimorn působil jako agent Mosadu a podílel se na tajné operaci vedoucí k záchraně etiopských Židů. Díky jeho knize nyní můžete nahlédnout pod pokličku špionážní akce a zjistit, jak to celé probíhalo.

Počátkem 80. let se na opuštěném pobřeží Rudého moře v Súdánu otevřelo luxusní turistické letovisko. Lákalo potápěče a návštěvníky z celého světa. Nikdo z rekreantů ovšem netušil, že zdejší personál tvoří špioni pracující pro Mosad, izraelskou tajnou službu. Přes den se věnovali hostům, v noci pracovali na gigantické a nebezpečné tajné operaci, která trvala několik let. Díky ní se povedlo zachránit tisíce etiopských Židů, kteří uprchli před válkou a zůstali trčet v nepřátelské muslimské zemi.
Příběh vypráví Gad Šimron, novinář, ale především sám agent Mosadu a přímý účastník tajné akce z falešného potápěčského resortu. Nervy drásající skutečné drama líčí napínavým stylem, ale nešetří ani ironií a popisem civilizačního střetu, který Izraelci v Africe zažívali.

Příběh obživl nedávno díky filmové společnosti Netflix, která podle něj natočila film „Red Sea Diving Resort“, který režíroval a napsal Gideo Raff, spolutvůrce seriálu Homeland a tvůrce izraelského seriálu Hatufim.

Ukázka z knihy

Poprvé jsem přijel do Súdánu koncem roku 1981. Horký vzduch pro nikl do letadla hned, jak se otevřely dveře, nebylo pochyb, že jsme v Africe. „Dnes je relativně chladno, pouze 35 stupňů,“ oznámil kapitán stroje KLM, který nás dopravil z Amsterdamu.
„Vítejte v Súdánu,“ hlásal obrovský nápis na fasádě terminálu chartúmského letiště, které vypadalo jako replika starého terminálu izraelského letiště Lod, podlouhlá stavba s malou řídící věží uprostřed. (str. 21)

Exodus podle Mosadu

Autor: Gad Šimron
Přeložil: David Weiner

Počet stran: 262
Vazba: brožovaná
Formát: 140×210 mm
ISBN: 978-80-907674-9-2
Doporučená cena: 349 Kč

 

Knihu Exodus podle Mosadu vydalo Nakladatelství Zeď.

O autorovi

Izraelský novinář, spisovatel a bývalý agent Mosadu Gad Šimon se narodil v roce 1950 v Tel Avivu. Vystudoval historii a jihovýchodoasijská studia na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V 70. letech začal pracovat pro rozhlas, zároveň ho tajná služba naverbovala do svých řad. Deset let se podílel na různých operacích. Posléze pracoval jako evropský korespondent deníku Maariv a komentátor. Několikaleté působení v tajné operaci v Súdánu na záchranu etiopských Židů sepsal v knize, která nyní vychází česky pod titulem Exodus podle Mosadu.

Zdroj informací: Nakladatelství Zeď

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeReniin deník
Život dospívající dívky ve stínu holokaustu

Spiegel, Renia

Nakladatelství Zeď, 2020

zobrazit info o knizeExodus podle Mosadu

Šimron, Gad

Nakladatelství Zeď, 2020

Napsat komentář