Organizovaný chaos

Vsechna hvezdna znameni
Průřez tvorby Michala Bystrova představuje tzv. organizovaný chaos. V rámci něj čtenář najde na jednom místě milostnou poezii, humor v různých podobách, rozjímavé texty či říkanky pro děti. Každý si tedy přijde na své.

Texty otištěné v této knize dlouho kolovaly mezi kamarády. Zaznívaly na literárních čteních, vycházely časopisecky, objevovaly se v různých sbornících. Ke svému autorovi – novináři, muzikantovi a překladateli Michalu Bystrovovi – patří stejně jako jeho písničky a články. Popravdě k němu patří víc než cokoliv jiného. Žánrově rozevlátý soubor představuje Bystrovovu tvorbu v celé její šíři: od milostné poezie (Noční kouzlo, Rychlík do horečky) přes sarkastický, někdy černý, jindy růžový humor (Sade, lesy, zahradnictví) až po lehce nostalgické rozjímání o rodném městě (Prahoznámá postava) či naopak intenzivní hřímání ve volném verši (Vzteklej pes). Najdeme tu básně o narození dítěte (Blond kytka pro blond holku) i o smrti otce (Zima za průhlednými záclonami), říkanky pro malé neteře, dceru a syna (Kůň s modrýma očima, Všechna hvězdná znamení), ale také zběsilý nonsens podvratného charakteru (Potkal Špringštajn Silvrštajna). Výsledkem je to, čemu autor s oblibou říká „organizovaný chaos“.

Ukázka z knihy

Inkognito

slonům jednou přišlo líto
že nemůžou inkognito
vyrazit mezi lidi
že je každý z dálky vidí

dumali, jak navléci to
aby mohli inkognito
podívat se, jak to žije
mimo sloní kolonie

první slon se potichoučku
přidal k hloučku hlučných kloučků
co zdejchli se z tělocviku
první slon měl tedy kliku (str. 133)

Všechna hvězdná znamení

Autor: Michal Bystrov

Počet stran: 388
Vazba: brožovaná
Formát: 130×210 mm
ISBN: 978-80-7492-464-4
Doporučená cena: 350 Kč

 

 

Knihu Všechna hvězdná znamení vydalo nakladatelství Galén.

O autorovi

Michal Bystrov (nar. 1979) je český novinář, spisovatel, písničkář, básník a překladatel. Od roku 1999 publikoval stovky recenzí, portrétů, rozhovorů a reportáží v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Reflexu, Respektu, Reportéru, UNI, magazínech Rock & Pop a Rock & All, v rozhlase atd. Napsal kritiky vřele přijatou knižní sérii Příběhy písní, přeložil životopis Boba Dylana Down The Highway. Podílel se na úspěšném CD Wabi & Ďáblovo stádo: Příběhy písní, je autorem hravé sbírky básní Nech ten mech, kterou ilustroval Petr Nikl. (Nejkrásnější česká kniha roku 2014 v kategorii Literatura pro děti a mládež.) Sestavil obsáhlou antologii Od samomluvy k chóru aneb Písniček se držte! s podtitulem Čtení o české lidové a zlidovělé písni, Příběhy spadlé pod stůl a téměř tisícistránkovou publikaci Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova.

Zdroj informací: nakladatelství Galén


Nakladatelství Galén vzniklo v roce 1993 se záměrem profilovat se jako odborný nakladatelský dům v oblasti medicíny. Během téměř dvacetiletého fungování bylo vydáno více než 500 publikací, ediční záměr se navíc rozšířil i do jiných oblastí. Rozsáhlým projektem je ediční program Olivovníky, který systematicky mapuje oblast nezávislé hudební scény 70. a 80. let, kdy kromě stejnojmenné ediční řady přináší vzpomínkové publikace, romány, rozhovory, sbírky básní, písňových textů atd.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVšechna hvězdná znamení

Bystrov, Michal

Galén, 2020

Napsat komentář