Střípky

Militka_Stripky
Od narození prožíváme své úspěchy, nezdary, chvíle klidu i vzrušení, lásky, přátelství i zloby. Většinou ani nepřemýšlíme o smyslu života. Máme jistotu, že všechno půjde v klidu dál. Patří nám byt, peníze na živobytí i dovolenou, daří se. Horší je, když krutě zasáhne osud.

Při mytí nádobí mi vypadl skleněný hrníček z ruky. Na kuchyňské dlažbě se rozbil. Vždycky se leknu při pádu na zem.
Smutně zametám střepy. Je jich málo. Některé budu nacházet ještě za pár dní, možná týdnů. Některé asi nenajdu už nikdy.
Nevadí, hrníček stejně neslepím. Musím vše vyhodit.
Nedávno jsem upadla. Zemřel manžel. Jsem roztříštěná na malé kousíčky. Většinu svých rozbitých součástí nevidím, ani netuším, kde hledat.
Jen rámcově vím, že musím nějak fungovat dál. Občas kousnu do rohlíku, víc než dvě sousta nespolknu. Nekontrolovaně mě přepadá pláč a stejně náhle mizí. Naopak skvěle a s přehledem řeším technické záležitosti. Všechny papíry, dokumenty zvládám hravě, možná až s hektickou naléhavostí. Přepisuji elektriku, plyn, SIPO a spoustu jiných důležitých i méně důležitých věcí. Mám co dělat pár týdnů. Pomalu rozdávám manželovo oblečení a jiné věci, které asi nebudu potřebovat.
Téměř nespím.
Ve volné chvíli zkouším zase psát. Technicky to jde, ale necítím nic než kus ledu ve svém nitru. Takhle se tvořit nedá. Mohla bych své dílo pokazit a ani si toho nevšimnout.
„Chce to čas,“ konejší mě všichni.
„Ale kolik času?“ říkám si. „Měsíc, půl roku, rok? Nebo déle? Co mám dělat do té doby, než se vzpamatuju?“
Chodím s kamarádkou cvičit. Občas zajdeme na oběd. Při setkání je mi fajn. Návratem domů na mne padá tíseň.
„Přijeď k nám na chatu,“ zve mě sestra.
Je to od ní moc hezké, ale zatím se na návštěvy necítím. Po pár hodinách už chci jít zase domů. Nemůžu zatím odjet na několik dní.
Projevuje se u mne ještě jiná stránka. Na některé podněty reaguji podrážděně, jako kdyby najednou vyšlehl malý plamen, který není vůbec na místě. Nikdy takhle nereaguji, co mi jen paměť sahá. Nervy jsou vyšponované, city umrtvené, mozek pracuje na plné obrátky a občas selhává.
Doma se cítím nejlíp. Mám kolem sebe fotky manžela, který mě snad hlídá, ale není to jisté. Včera při chůzi po chodníku mi bleskla hlavou myšlenka, že mě manžel čeká doma. V ten okamžik jsem zakopla, upadla a odřela si kolena. Nic horšího se naštěstí nestalo. Manžel mě asi hlídá jen doma.
Po šesti týdnech na mne najednou bez varování vykoukla realita – samota, smutek, bezmoc, slabost, bezradnost. Ještě navíc mě napadly nějaké bakterie, beru antibiotika, mám být doma v teple.
Televize už mě nebaví, drnčí mi z ní hlava.
Stále cítím, že je manžel kolem mne přítomný, ale přesto je mi smutno, žádná energie, žádný nápad, jak dál trávit čas.
Pořád špatně spím. To mi taky elánu nepřidá.
Mám dojem, že teprve teď padám na dno. Dosud působil nějaký ochranný polštář proti šoku. Nyní se ztenčil a hrozí, že tvrdě dopadnu.
Nejvíc mě podrželi moji sourozenci, neteř a práce na korekturách s mým profesorem literatury a psaní o Jiřím. Moc jim děkuji.
Vím, že se musím vzchopit, sama začít vstávat. Zatím netuším jak.
Začnu hledat své ztracené střípky a pomalu je skládat do mozaiky. Nevím, jestli se mi povede vytvořit plnohodnotnou osobnost. Možná mi některé části zůstanou navždy skryty.
„Nejdůležitější otázkou je, jaký má tohle všechno smysl.“


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány VilmaSára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2 – Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3 – Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5 – Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. Váchala – Travička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhnešVelké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

 

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Napsat komentář