Strhující román o vině a odpuštění

Vlast 1
Terorismus, fanatismus a strach rozdělily společnost a narušily mezilidské vztahy v Baskicku. Čtenář to může sledovat prostřednictvím hlavní hrdinky Bittori, která se rozhodne zjistit, kdo zavraždil jejího muže. Návrat do domoviny rozruší všechny obyvatele a odhalí nezhojené rány…

Baskičtí teroristé na sklonku roku 2011 po čtyřiceti letech činnosti ohlašují složení zbraní. Pro Bittori, vdovu jedné z obětí, však příběh ani zdaleka nekončí. Potají navštěvuje rodné městečko, kde s mužem žila a kde byl zavražděn. Je odhodlána zjistit, kdo střílel. Spolu s ní se vydáváme na cestu do minulosti, sledujeme kaleidoskop, v němž malé městečko zvolna ovládají podezření a nenávist, vlastenecký fanatismus trhá na kusy celou společnost, vkrádá se do vztahů mezi přáteli, sourozenci i manžely. Bittori se rozhodne vrátit na místo událostí, do městečka a do domu, kde do vraždy žila. Dokáže znovu žít s těmi, kdo proti ní štvali před atentátem i po něm? Dokáže žít s těmi, kdo obrátili její život vzhůru nohama? Bittorin návrat zneklidní celé městečko, především její sousedku Miren, před atentátem důvěrnou přítelkyni, jejíž syn Joxe Mari si odpykává doživotní trest za teroristické atentáty. Co obě ženy znepřátelilo? Co v minulosti otrávilo život jejich dětí, manželů, sourozenců, sousedů, spolupracovníků a bývalých přátel? Strhující román o vině a odpuštění, o pokusu zacelit rány v názorově rozdělené společnosti, se odehrává v Baskicku minulých let, ale mohl se odehrát kdekoli jinde, kde ideologický fanatismus a zaslepenost, strach a neschopnost se dorozumět a přenést přes názorové neshody páchá zlo, jež poznamenává každičký kout lidské duše a narušuje běžné mezilidské vztahy. Velký humanistický příběh plný živých a opravdových postav.

Ukázka z knihy

 Když Nerea nastoupila do auta, pohlédla k oknu a vytušila, že matka ji jako obvykle sleduje přes záclonu. A třebaže matku z ulice nemohla vidět, trefila se, Bittori jí lítostivě pozorovala, mračila se, mluvila sama pro sebe a špitla si tamhle jde, chudinka, pro toho ješitu, kterého nikdy nenapadlo udělat někomu radost, je jenom okrasa. Copak neví, že ženská musí být opravdu zoufalá, aby se po dvanácti letech manželství snažila svádět svého muže? Vlastně je dobře, že nemá děti. (str. 5)

Vlast

Autor: Fernando Aramburu
Přeložil: Vít Kazmar

Počet stran: 648
Vazba: brožovaná
Formát: 132×206 mm
ISBN: 978-80-7470-257-0
Doporučená cena: 449 Kč

 

Knihu Vlast vydalo nakladatelství Akropolis. A nezapomeňte si přečíst ukázku.

O autorovi

Fernando Aramburu (* 1959, San Sebastián/Donostia) je španělský spisovatel, básník, prozaik a esejista, píšící španělsky i baskicky. Od roku 1985 trvale žije v Německu. Od roku 2009 se plně věnuje literatuře. Napsal několik románů, z nichž například kniha s autobiografickými prvky z roku 2012 Años lentos (Pomalé roky) je jakousi přípravou na velkou ságu Vlast. Posledním autorovým dílem je poetická autobiografie Autorretrato sin mí (2018, Autoportrét beze mne). Vlast je první Aramburuovou knihou přeloženou do češtiny. Ve Španělsku se jí prodalo přes milion výtisků a vyšla ve více než 31 jazycích (HBO podle této knihy připravuje seriál). Je ověnčena mnoha cenami, španělskými i mezinárodními.

Zdroj informací: nakladatelství Akropolis


Nakladatelství Akropolis vzniklo v roce 1990 jako soukromé nakladatelství Jiřího Tomáše. V prvním roce své existence vydávalo knihy ve spolupráci s Agenturou Tip-Š a po stejnou dobu poskytovalo nakladatelský servis a. s. TV Spektrum.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVlast

Aramburu, Fernando

Akropolis, 2019

Napsat komentář