Historie ožívající na stránkách knih

Historicke-romany
Na co stroj času, když historické romány dokážou čtenáře přenést na různá místa a do různých epoch. Tentokrát třeba do Anglie 16. století, kdy vládne Jindřich VIII., či do občanskou válkou zmítané Ameriky v čele s Abrahamem Lincolnem.

Jindřich VIII. patří k nejznámějším anglickým králům, pravděpodobně i díky tomu, že měl šest manželek. Jednou z nich byla i Anna Boleynová, kterou nakonec nechal popravit. Nechte se unést jejich bouřlivým vztahem.

Jindřich a Anna tvořili dokonalý pár. On – nejmocnější muž Anglie, výbušný, ale charismatický, sobecký i okouzlující. Ona – urozená dívka s uhrančivým pohledem, bystrá a ctižádostivá. Spolu vstoupili do dějin vášní, která rozvrátila zavedené pořádky a od základu změnila celou zemi. Síla jejich lásky překonala výsměch monarchů, výhrůžky papeže a pohrdání prostého lidu. Jako by žili jen jeden pro druhého a nic z vnějšího světa je nemohlo ohrozit. Že šokovali svým vztahem? Ale co to bylo proti ohromení, když tato bouřlivá romance dospěla ke krvavému konci, kterému se i po staletích zdráháme uvěřit.

Ukázka z knihy

Jakkoli jsem obdivoval tvrdost a neústupnost jeho dámy, nemohl jsem neobdivovat hrdost a odvahu její sokyně. Viděla muže, kterého milovala a který po všech těch letech, kdy u ní hledal a nacházel útěchu, podporu a vřelý cit, jaký je možné po celý život nacházet neměnný jen v matčině náruči, pohrdal teď tím vším ve jménu spravedlivého zalíbení v jiné ženě, ovládán nízkým pudem živočišným, zaslepený svou vlastní slabostí a mužskou ješitností. (str. 1)

Má paní

Nesmrtelný příběh Jindřicha VIII. a Anny Boleynové
Autorka: Veronika Moreira

Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Formát: 130×205 mm
ISBN: 978-80-7543-868-3
Doporučená cena: 239 Kč

 

Knihu Má paní vydalo nakladatelství Alpress. A nezapomeňte na ukázku.

————————————————

Následující historický román přenese čtenáře do druhé poloviny 19. století, kdy ve Spojených státech zuří občanská válka. A do toho všeho se musí Abraham Lincoln vypořádat s osobní tragédií…

Román známého amerického autora povídek a esejů George Saunderse nazvaný Lincoln v bardu získal v roce 2017 prestižní Man Bookerovu cenu.
Kniha vychází z historické skutečnosti a odehrává se v únoru roku 1862. Spojené státy jsou už téměř rok zmítány válkou Severu proti Jihu. Země si začíná uvědomovat, že půjde o mnohem delší a krvavější boj, než se zdálo na počátku. Těžké období silně prožívá také prezident Abraham Lincoln. Jeho situaci navíc ztěžuje osobní tragédie. Prezidentův jedenáctiletý syn Willie je vážně nemocný a navzdory příznivé lékařské předpovědi umírá. Chlapcovo tělo je uloženo do krypty na hřbitově Oak Hill v Georgetownu. Podle dobových novinových zpráv se zdrcený otec do krypty několikrát vrátil, aby se se synem o samotě rozloučil…
George Saunders vypráví příběh o rodinné lásce a ztrátě. V jeho pojetí je však osvobozený z realistického rámce a zasazený do vzrušujícího, nadpřirozeného meziprostoru mezi smrtí a znovuzrozením – barda. Na scénu přivádí nejen otce a syna, ale také mnoho dalších hlasů, živých i mrtvých, historických i smyšlených. S pomocí citací z odborných i populárně naučných historických knih, dopisů či zpráv a především ohromující představivosti stvořil z jednoduchého historického faktu naprosto jedinečný experimentální román.

Ukázka z knihy

V den naší svatby mně bylo čtyřicet šest, jí osmnáct. Vím, co si myslíte: starší muž (ne zrovna hubený, trochu připlešatělý, chromý na jednu nohu, zuby prořídlé) uplatňuje své manželské právo, a tím pokořuje nebohou mladou —
Jenže to tak není.
Víte, přesně tohle jsem odmítl udělat.

Prolistujte si zbytek ukázky.

Lincoln v bardu

Autor: George Saunders
Přeložili: Luboš Trávníček, Libuše Trávníčková

Počet stran: 366
Vazba: vázaná
Formát: 140×210 mm
ISBN: 978-80-759-3018-7
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Lincoln v bardu vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA.

O autorovi

George Saunders se narodil  2. prosince 1958 a působí jako americký spisovatel povídek, esejů,  dětských knih a románů.

————————————————

Dramatický příběh inspirovaný válkou růží opět ožívá. Píše se rok 1461, Lancasteři a Yorkové nadále bojují mezi sebou a události spějí k nejkrvavější bitvě na území dnešní Velké Británie.

Válka mezi Lancastery a Yorky pokračuje! Třetí díl výpravné ságy o nejkrvavějším konfliktu anglické historie.
Zima roku 1461. Vévoda Richard z Yorku je mrtvý a jeho hlava zdobí městské brány. Král Jindřich VI. je stále vězněn, ale jeho žena, královna Markéta, uhání na jih spolu s vítězným vojskem, aby jej osvobodila. Zdá se, že po Yorkově smrti jí nestojí nic v cestě – až na Richardova syna, Eduarda z Yorku. Ten se prohlásí jediným právoplatným králem Anglie a vše směřuje k bitvě u Towtonu, nejkrvavějšímu střetnutí, které se kdy na britské půdě odehrálo.
Iggulden se opírá o důkladnou znalost historie, zároveň umí vystavět dramatický příběh, v němž dávné děje a postavy doslova ožívají před očima. Svým působivým stylem bez příkras čtenáře přenese přímo doprostřed válečné vřavy na bojištích nebo k tajným jednáním ve zdech středověkých hradů.

Ukázka z knihy

Nakonec v něm hněv převážil nad pocitem ošklivosti. Sáhl po první lebce a uchopil ji. Ústa měla plná zmrzlých bílých perliček které se v ní přesypávaly sem a tam. Halywell věděl, že je to hloupost, ale netroufal si strčit prst mezi čelisti lebky, jako by se bál, že ho může kousnout. Na místo toho ji podebral konečky prstů zespodu, jednoduše tu věc strhl z bodce a nechal ji sletět do tmy. (str. 22)

Doporučujeme

Připomeňte si předchozí události:

zobrazit info o knize   zobrazit info o knize

Válka růží 3: Dynastie

Autor: Conn Iggulden
Přeložil: Ivan Ryčovský

Počet stran: 424
Vazba: vázaná
Formát: 153×212 mm
ISBN: 978-80-259-1051-1
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Válka růží 3: Dynastie vydalo nakladatelství Plus.

O autorovi

Conn Iggulden (* 1971) o sobě tvrdí, že je odmalička fascinovaný příběhy. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, přednášel sedm let historii na Londýnské univerzitě. Napsal již několik historických románů, z nichž některé se představily i českým čtenářům, např. trilogie o Čingischánovi či tetralogie věnovaná životu Julia Caesara.

Zdroj informací: nakladatelství Albatros

————————————————

Člena komediální skupiny Monty Python vždy fascinovaly příběhy o mořích. Tentokrát ho uchvátila loď Erebus, která v roce 1848 zmizela, aby byla o sto šedesát šest let později objevena…

Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa.
V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou. V roce 2014 byla nalezena. Toto je její příběh.
Michael Palin – hvězda skupiny Monty Python a televizní cestovatel – vdechuje pozoruhodné Erebus opět život. Sleduje ji od jejího vyplutí roku 1826, velkolepých výprav, které vedly ke slávě v Antarktidě až po její konečnou zkázu v Arktidě.

Ukázka z knihy

Najednou se spustí povyk: sonar se jen o vlásek vyhne srážce s hejnem ryb. Všichni na palubě se soustředí na to, aby drahé zařízení vyvázlo bez úhony. V tu chvíli námořní archeolog Ryan Harris, který spěchá ostatním na pomoc, letmo mrkne na obrazovku a na mořském dně zahlédne kromě písku a kamenů i něco dalšího. (str. 19)

Erebus

Autor: Michael Palin

Počet stran: 352
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7585-585-5
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Erebus vydala edice Pangea patřící pod Knihy Dobrovský.

O autorovi

Michael Palin je britský komik, spisovatel a jeden z šesti členů komediální skupiny Monty Python. Napsal knihu Pravda.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMá paní
Nesmrtelný příběh Jindřicha VIII. a Anny Boleynové

Moreira, Veronika

Alpress, 2019

zobrazit info o knizeLincoln v bardu

Saunders, George

Pavel Dobrovský – BETA, 2018

zobrazit info o knizeVálka růží 3: Dynastie

Iggulden, Conn

Plus, 2019

zobrazit info o knizeErebus

Palin, Michael

Pangea, 2019

Napsat komentář