Zasoutěžte si o příběhy tří generací jedné rodiny

Alena Mornstajnova_Slepa mapa
Babička Anna, matka Alžběta a dcera Anežka prožívají každá svůj život v odlišné době, přesto je spojuje řada dramatických zvratů, traumat a osobních tragédií. Přečtěte si více o pozoruhodných hrdinkách románu Aleny Mornštajnové.

Nové začátky s dramatickými konci

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství.

Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv.

Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky příběhu Anežky.

 

Slepá mapa

Autorka: Alena Mornštajnová

Vydalo: nakladatelství Host
Počet stran: 396
Vazba: brožovaná
Vydáno: 1/2018
ISBN: 978-80-7577-425-5

Přečtěte si více o knize Slepá mapa, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Host. A nezapomeňte také na ukázku a náš článek, nebo se začtěte do rozhovoru s autorkou.

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

 

Ukázka z knihy

Já znám své prarodiče jenom ze svatební fotografie a na ní vypadá babička Anna neobyčejně šťastně. Svatební šaty jsou na první pohled velké a krajkové rukávy jí padají téměř přes prsty, věneček se závojem klouže ke straně, ale ani retuš nedokázala zmírnit šťastný pohled a vítězný úsměv.
Ženich postává prkenně kousek za ní, jako kdyby se bál, aby nebyl v příliš těsné blízkosti, jež by mohla naznačit důvěrnost jejich vztahu, a v obličeji má velice vážný a rozpačitý výraz člověka, který neví, jak se tvářit do objektivu fotoaparátu. Vlasy má ostříhané nakrátko, pod nosem pečlivě zastřižený knírek a na sobě oblek, v němž se očividně cítí nesvůj. Zřetelně z něj vyzařuje nervozita a nedočkavost, kdy už bude po všem, a nevěsta to ví a nepokrytě se baví. (str. 13)

 

O autorce

alena-mornstajnovaAlena Mornštajnová (nar. 1963) vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, který se dostal do užší nominace na Cenu Česká kniha 2014. Její druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015 a v roce 2017 následovala kniha Hana.
(Zdroj informací a fotografie: nakladatelství Host)

 

Vyhrajte knihu Slepá mapa

Anna, Alžběta a Anežka jsou příbuzné, přesto si povahově nejsou příliš podobné. A zatímco první dvě za tragédie ve svém životě příliš zodpovědnosti nenesou (původ tragédií bychom mohli hledat spíše v dějinných událostech), Anežka jim mnohdy napomohla sama. Přečtěte si o dramatických osudech tří žen různých generací, které se odehrávají napříč dvěma světovými válkami, přes komunismus až do současnosti, v druhém, tentokrát brožovaném vydání románu Aleny Mornštajnové

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Slepá mapa vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Slepá mapa
probíhá od 15. do 28. února 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 romány Slepá mapa

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSlepá mapa

Mornštajnová, Alena

Host, 2018

Zasoutěžte si o příběhy tří generací jedné rodiny - DISKUZE

Počet reakcí: 2
  1. Ivuška61 napsal:

    Dobrý den, výhra V srdci moře dorazila v pořádku. Moc děkuji.

  2. a.k napsal:

    Dobrý den, výhra Slepá mapa dorazila v pořádku. Moc děkuji!

Napsat komentář