Novodobý mstitel opět v akci

Lee_Child_Nevracej_se (2)
Jack Reacher nenechá žádný zločin nepotrestán. Když se navíc takový zločin týká přímo jeho a jeho blízkých, dokáže být v honbě za zločinci ještě vytrvalejší a při jejich potrestání ještě nesmlouvavější.

Nakladatelství BB/art přispělo 14. května 2014 do sbírky milovníků dobrodružné četby překladem osmnácté knihy o Jacku Reacherovi Nevracej se z pera britsko-amerického autora Lee Childa. Překladu se, stejně jako u většiny předchozích dílů vydaných v BB/artu, ujala Iva Harrisová.

Představovat si Lee Childa by bylo nošením dříví do lesa. Podrobněji jsme se s ním seznámili již v článku Novodobý mstitel, navíc lze asi uvést jen to, že ve Velké Británii vyjde devatenáctá kniha o Jacku Reacherovi Personal (Osobní) už 28. srpna 2014 (za oceánem pak 2. září) a zavede nás na stopu atentátníka neúspěšně usilujícího o život francouzskému prezidentovi. O měsíc dříve (29. července 2014) je také ohlášena další z povídek s Jackem Reacherem s názvem Not A Drill (Nejde o nácvik), která nás zavede za tajemstvím náhle uzavřené lesní oblasti v jinak dosud ospalém městečku Naismith.

Děj knihy Nevracej se přímo navazuje na příběh započatý již ve čtrnácté knize 61 hodin (BB/art, 2011, originál 61 Hours, 2010), kde s vyřešením případu pomáhá Jacku Reacherovi jeho následovnice ve funkci velitelky sto desáté jednotky vojenské policie. Pro Reachara byla pouhým příjemným hlasem v telefonu, ale i ten hlas stačil k tomu, aby Jack podřídil své cestovní cíle snaze se s tajemnou Susan Turnerovou sejít, a kdyby nic jiného, alespoň ji pozvat na večeři. Proto od patnáctého dílu Za cenu života (BB/art 2011, originál Worth Dying For, 2010) směřuje Jack k velitelství své bývalé jednotky, kde na něj čeká, jak jinak, příjemné i nepříjemné překvapení. Příjemné v tom, že osoba, za níž přijel, naplňuje přesně jeho představu o ženské dokonalosti. Nepříjemné pak v tom, že hned, jak dorazí na místo, zjistí, že stávající velitelka, předmět jeho zájmu, je zatčena pro údajné podezření z přijetí velkého úplatku. Stejný osud potká během jediného dne i Reachera a na základě dvou pravděpodobně falešných obvinění je nakonec také uvězněn. Jack Reacher ale nepatří mezi lidi, kteří snadno a ochotně mění své plány a vytčené cíle. Spolu se Susan Turnerovou uprchnou z nedobrovolného zajetí a rozjedou své vlastní pátrání po tom, kdo a proč za jejich uvězněním stojí.

Čtenáře čeká klasický Jack Reacher se vším všudy. Nechybí zbraně, kontaktní souboje jsou na denním pořádku a pochopitelně nechybí ani erotika. Novým prvkem je pak konfrontace hlavní postavy s možností být otcem, což je pro Jacka Reachera zcela nová myšlenka, jež mu do té doby nepřišla na mysl ani jako hypotetická varianta jeho osudu. Lee Child čtenáře opět nezklame svou znalostí prostředí nejen v severoamerických končinách, ale tentokrát i na zahraniční misi. Navíc prokazuje činy a úvahami svých hrdinů skvělou schopnost dedukce, smysl pro taktiku a opět nešetří svými hlubokými znalostmi vozového parku různých vládních i vojenských institucí. Novinkou příběhu je také střet s drogovou výrobnou, jejíž uspořádání a funkčnost autor zjevně rovněž prostudoval velmi pečlivě. V šedesáti devíti kapitolách a na třech stech šedesáti čtyřech stranách tak čtenář dostává strhující dobrodružství propracované do nejmenších detailů a s minimálním množstvím viditelných chyb, pokud vůbec s nějakými.

Komu je tato kniha určena? Je jasné, že fanoušci díla Lee Childa bez osmnáctého dílu Jack Reacherovy série být nemohou. Pro nováčky může být právě tato kniha stimulem k tomu, seznámit se s celým Childovým dílem. Kdo přečte alespoň jednu knihu ze stávající série, s vysokou pravděpodobností vyrazí za svým knihkupcem, případně alespoň do své lokální knihovny, aby mezery ve znalostech Reacherových osudů co nejdříve zaplnil. Já osobně jsem třeba po přečtení osmého dílu Nepřítel (BB/art 2004, originál The Enemy 2004), jenž se mi jako první náhodně dostal do ruky, bez zaváhání popadl díl první Jatka (BB/art 2002, originál Killing Floor, 1997) a přečetl pak v jednom tahu všechny díly, až do, do té doby dostupného, sedmnáctého Muž na odstřel (BB/art 2013, originál A Wanted Man 2012).

Komu se kniha nejspíše nezalíbí? Vyznavači spíše akademické četby pravděpodobně po tomto akčním příběhu nesáhnou. Stejně tak ti, kdož čtou výhradně červenou knihovnu, nebudou zřejmě Jackem Reacherem nijak nadšeni. Pro ostatní část čtenářské obce to může být zajímavý startovní bod už třeba proto, že v Lee Childových knihách je jen zřídka k nalezení nějaká vulgarita nebo přehnané násilí. Dokonce i erotika je spíše jen naznačena. Nechci přímo říci pro děti, ale pro mládež bych se tuto knihu doporučit nebál. A kdokoli starší je pak jasným kandidátem na četbu.

Osobně tedy stavím Lee Childovu knihu Nevracej se na pomyslnou vrcholnou příčku svého domácího čtenářského žebříčku, hned vedle ostatních Childových titulů. A věřím, že v tomto názoru nezůstanu osamocen.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNevracej se

Child, Lee

BB/art, 2014

Novodobý mstitel opět v akci - DISKUZE

Počet reakcí: 2
 1. Devonesoky napsal:

  Od této knihy nelze samozrejme ocekávat krásnou literaturu. Jedná se o akcní príbeh pro ctenáre knih s vojenskou tématikou. V tom je Child dokonalý a proto ho mám rád pres jednobarevné charaktery a predvídatelný prubeh deje a jeho vyznení. Fanda jeho románu si opet vychutná perfektní popis bojových scén, vynalézavé postupy hrdiny a celkový švih a ctivost knihy.

 2. Dalibor Dalibor napsal:

  Pravdou je, že na rozdíl třeba od originálů van Lustbadera, který převzal od pana Ludluma postavu Jasona Bourneho, Lee Childův mateřský jazyk se čte výrazně snáze – a jistě na to má zásadní vliv Childův rozhled v dané tématice. A souhlasím s Vámi, Jack je jednička:). Kombinace inteligence a síly je Childem zvládnuta opravdu dokonale.

 3. Barbora Kallistová napsal:

  Musím se přiznat, že celá série s Jackem mě uchvátila.. jen v okamžiku, kdy jsem přesedlala z českých překladů na originál v angličtině, nedokázala jsem v sobě strávit tím vykulminovanou míru hořkosti, že ani po šestnácti dílech se paní překladatelka neobtěžovala zjistit si fakta a doplnit odborné výrazy, a rozšířila tak slovník novočechismů o několik nových a zcela nepřehlédnutelných zrůd.. viz. třeba skloňovaný typ střeliva 9mm Parabellum a další..

  Absolutní obdiv si však zaslouží sám spisovatel za rozsáhlou znalost vojenské problematiky, běžné administrativní činnosti organizací vlády spojených států, takřka encyklopedický záběr znalostí, kterými Reachera vybavil a jejich následná aplikace nezřídka překvapivým způsobem. Stejně tak i neuvěřitelná trpělivost při popisu Reacherových myšlenkových pochodů (které kupříkladu ve filmu nebude režisér nikdy schopen pořádně zprostředkovat – viz. tragické filmové zpracování s neméně tragickým Cruisem, coby pravým opakem Jacka Reachera). A i přes určité velkorysé přehlížení Reacherovy smrtelnosti, schopnost ho nechat z velkých problémů elegantně vybruslit bez ztráty spisovatelské důstojnosti..

  Série o Reacherovi je řada příběhů tažených nesmírně charismatickou osobností a za sebe, coby ženskou, musím říct, „sakra jo, toho chlapa bych chtěla potkat!“ :)

Napsat komentář