Válečné kuriozity

podivuhodnepribehy
Druhá světová válka, největší a nejničivější ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, do kterého bylo postupně vtaženo 61 zemí, ztráty na lidských životech překročily 50 milionů obětí, vyhlazovací tábory, bolest, utrpení… Není divu, že je toto šestileté,  tragické období stále lákavým tématem pro spoustu autorů.

Jedním z nich je také španělský novinář a autor knih s vojenskou tematikou Jasús Hernández.  V knize Podivuhodné příběhy druhé světové války (řada kuriozit z fronty i týlu) se zaměřil na většinou méně významné, ale pro někoho přesto zajímavé události, které se většinou udály za druhé světové války, nebo s válkou nějakým způsobem souvisely. Slovy autora v úvodu: „Tato kniha shrnuje mnoho příběhů, pro čtenáře jistě překvapujících a udivujících. Líčení neobvyklých příhod by nás ale nemělo přivést v omyl, pokud jde o tragickou povahu této či jiné války (…) malé dějiny, jež ale nabízejí nejlidštější stránku této války, totiž epizody bez zjevného významu, které odrážejí válečnou skutečnost ve všech rozměrech …“

Jednotlivé příběhy, kterých je v knize více než stopadesát,  jsou  rozděleny podle témat do deseti kapitol:

Umění, kultura, válka - přibližuje zajímavé osudy různých  uměleckých děl i umělců

V hlavní roli zvířata - o zvířecích obětech, ale hlavně hrdinech (kachny, psi, opice, slepice, medvědi…)

Válka ve vzduchu - letecké tragédie, stateční piloti, stroje ve vzduchu…

Válka v moři - osudy lodí a dramata, která se na nich odehrávala…

Motorizovaná válka – o vzniku motorizovaných jednotek nebo „Hitlerově dálnici“…

Příběhy z fronty - dramatické události související se jmény jako je George Patton, Erwin Rommel nebo generál Eisenhower…

V rytmu žaludku - jedna z nejzajímavějších kapitol o jídle, výrobě zmrzliny v bombardérech, pojídání opic, americké žvýkačce, o vzniku Fanty…
„Masová konzerva značky SPAM. Tyto laciné a snadno uchovatelné konzervy živily spojenecké jednotky na celém světě a prodávají se dodnes.“

Chvíle úniku - alkohol a tabák, pro většinu vojáků, ale i státníků cesta k zapomnění a uvolnění
„Zapalovače Zippo fascinovaly i Němce, kteří je získávali od zajatých amerických vojáků. Tento vzácný exemplář ozdobil jeho majitel hákovým křížem.“


„Nacistické Německo bylo průkopníkem kampaní proti spotřebě tabáku. Tyto dva plakáty měly německé obyvatelstvo varovat před zdravotními následky kouření.“


Příběhy o zdraví - první pomoc na bojišti, léky, zákeřné nemoci

„Němečtí vojáci během bleskové války počítali s tímto malým spojencem, Pervitinem. Byly to tablety amfetaminu, které je činily odolnější vůči spánku a únavě. Jejich užívání bylo omezeno, když se prokázalo, že vytvářejí závislost.“


Bitva o stříbrné plátno - válečné a protiválečné  filmy, postoje známých herců ve válce

Kniha se dobře čte, příběhy jsou většinou krátké, doplněné spoustou zajímavých černobílých fotografií. V závěru nechybí doslov, poznámky, které obsahují upřesňující informace k některým událostem a rejstřík použité literatury.

Tyto příběhy ovšem mohou být zklamáním pro čtenáře, který se zajímá více o události druhé světové války, nepřináší totiž historicky  nijak významné informace, ani nejsou tak moc „podivuhodné“, jak název napovídá. Někdy by se dokonce mohlo zdát, že události, která by se dala popsat jednou, nebo dvěma větami, je věnováno „zbytečně moc slov“. Svého čtenáře si ovšem určitě tyto kuriozity najdou.

Je dobře, že válka je tak strašná. Kdyby nebyla, ještě by se nám mohla zalíbit.“ Robert E. Lee (vrchní velitel konferenčních vojsk v americké občanské válce)

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePodivuhodné příběhy druhé světové války
Řada kuriozit z fronty i týlu

Hernández, Jesús

Jota, 2010

Napsat komentář